Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Relacje polsko-estońskie są bardzo efektywne - prowadzimy intensywny dialog polityczny i ekspercki w wielu obszarach, współpracujemy jako partnerzy w NATO i UE. Oba nasze kraje znajdują się w elitarnym gronie państw, które przeznaczają 2 procent PKB na obronność. Doskonale rozumiemy doświadczenia historyczne i wyzwania, przed jakimi dziś stoi nasz region – ocenił minister Witold Waszczykowski podczas spotkania z szefem dyplomacji Estonii Svenem Mikserem.
Wśród tematów rozmów ministrów spraw zagranicznych Polski i Estonii, które odbyły się przy okazji spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, Partnerstwa Wschodniego i gości specjalnych, znalazły się współpraca dwustronna, a także europejska i regionalna.
Istotnym tematem dyskusji była także polityka europejska, omawiana w kontekście przygotowań Estonii do sprawowania przewodnictwa w Radzie UE w II połowie br. – Wiążemy duże nadzieje z estońskim przewodnictwem, które przypada w okresie szczególnych wyzwań dla Europy. Zgadzamy się z estońskimi kolegami, że kluczowe dla rozwiązania europejskich problemów jest utrzymanie jedności wszystkich państw członkowskich – powiedział minister Witold Waszczykowski. Tallinn przedstawił już główne priorytety estońskiej prezydencji wśród których znalazły się: otwarta i innowacyjna gospodarka europejska, bezpieczna i chroniona Europa, Europa cyfrowa i swobodny przepływ danych, zintegrowana i zrównoważona Europa. Estonia duże znaczenie przywiązuje do dwóch tematów horyzontalnych: agendy cyfrowej i Partnerstwa Wschodniego.
W trakcie rozmów ministrowie zgodzili się, że wobec Brexitu niezwykle istotne jest wzmocnienie wspólnego rynku i utrzymanie czterech swobód. – Polska wspierać będzie także działania Estonii na rzecz dalszego rozwoju strategii Jednolitego Rynku Cyfrowego – zapowiedział szef polskiego MSZ.
Podczas konsultacji ministrowie podkreślili ponadto konieczność precyzyjnego przygotowania kolejnego szczytu Partnerstwa Wschodniego zaplanowanego jesienią bieżącego roku, utrzymania zdecydowanego stanowiska wobec Rosji i wspierania procesu reform na Ukrainie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ march/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.04.2017, 20:48 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |