Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Wiceminister J. Dziedziczak w Austrii na konferencji o zagładzie europejskiej inteligencji (komunikat)

08.05.2017, 19:58aktualizacja: 08.05.2017, 19:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin otworzyli dzisiaj w Wiedniu międzynarodową konferencję naukową „Zabijanie Inteligencji. Europejskie Elity Intelektualne pod okupacją niemiecką, 1939-1945”.

– Niszczenie inteligencji w czasie wojny było procesem fizycznej zagłady narodu polskiego i przyniosło ogromne straty, po wojnie tylko ok. 1 proc. Polaków miało wyższe wyksztalcenie, co miało skutki dla powojennej historii Polski. Ta strata była odbudowywana przez dziesięciolecia – podkreślił wiceminister Jan Dziedziczak. – Chcemy dotrzeć z przesłaniem, czym było niszczenie społeczeństwa obywatelskiego przez okupantów, do europejskiej inteligencji. Dlatego tak ważne jest dla nas godne upamiętnienie ofiar obozu w Gusen ?– mówił wiceszef MSZ. W skład systemu obozów Mauthausen-Gusen wchodziło 47 obozów na terenie dzisiejszej Austrii, przy czym największe były obozy w Gusen, Mauthausen oraz Ebensee. Szacuje się, że we wszystkich obozach więzionych było nie mniej niż 190 tys. osób. Polacy stanowili ok. 25 proc. wszystkich więźniów systemu i byli najliczniejszą grupą narodowościową.?

Dwudniowa konferencja, organizowana wspólnie przez Instytut Polski w Wiedniu i Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego, wpisuje się w cykl wydarzeń związanych z obchodami 72. rocznicy wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych systemu Mauthausen-Gusen. W uroczystościach, m.in. przy Memoriale Gusen, zorganizowanych przez Ambasadę RP w Wiedniu po raz pierwszy wziął udział prezydent Austrii Alexander Van der Bellen.?W Memoriale Mauthausen odbyły się też uroczystości rocznicowe zwieńczone zorganizowanym przez Instytut Polski w Wiedniu oraz Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego koncertem muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz chóru „Camerata Silesia” z Katowic.

W poniedziałek w Ambasadzie RP w Wiedniu wiceminister Jan Dziedziczak spotkał się ponadto z byłymi więźniami KL Mauthausen-Gusen oraz austriacką Polonią. Wiceszef MSZ odznaczył Krzyżami Wolności i Solidarności zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej w Polsce: Tadeusza Jaskulskiego, Piotra Radowskiego i Mirosława Wojnarowskiego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ march/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.05.2017, 19:58
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ