Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Od spotkań z gubernatorem Nowej Południowej Walii, przedstawicielami biznesu, kręgami naukowymi i studentami oraz Polonią minister Witold Waszczykowski rozpoczął 1 maja wizytę oficjalną w Australii.
– Polskę i Australię łączą podobne spojrzenie na sprawy międzynarodowe, silne więzy gospodarcze oraz liczna Polonia zamieszkująca ten kraj – podkreślił w rozmowie z gubernatorem Nowej Południowej Walii Davidem Hurleyem minister Witold Waszczykowski. Poza współpracą dwustronną tematem spotkania była również sytuacja bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim oraz na Bliskim Wschodzie i Ukrainie. Rozmowa dotyczyła ponadto wyzwań stojących przed Unią Europejską w obliczu Brexitu.
Wcześniej tego dnia minister Witold Waszczykowski spotkał się z przedstawicielami Europejsko-Australijskiej Rady Biznesu (European-Australian Business Council) w Sydney. – Liczymy na to, że polsko-australijska współpraca przełoży się na dalszy rozwój wymiany gospodarczej pomiędzy naszymi krajami. Polski rząd będzie dalej aktywnie wspierał kontakty biznesowe – powiedział szef polskiego MSZ. Mimo odległości geograficznej dzielącej oba kraje, polskie firmy są zainteresowane współpracą z australijskimi partnerami, m.in. w sektorze górniczym i wydobywczym, a także w lotnictwie i przemyśle spożywczym. Rośnie także zainteresowanie australijskich przedsiębiorców wspólnymi przedsięwzięciami i inwestycjami na rynku polskim, czego dowodem jest obecność ponad 130 australijskich firm w Polsce. Najistotniejszą australijską inwestycją w naszym kraju jest rozbudowa największego w rejonie Morza Bałtyckiego głębinowego terminala kontenerowego w Gdańsku.
Na Uniwersytecie Macquaire szef polskiej dyplomacji wygłosił dla licznej grupy naukowców, ekspertów, dziennikarzy i studentów wykład na temat obecnych wyzwań dla Europy i świata. Minister Witold Waszczykowski podkreślił, że polskim priorytetem pozostaje utrzymanie zjednoczonej, bezpiecznej i silnej Unii Europejskiej, która będzie odgrywać aktywną rolę w polityce i gospodarce międzynarodowej. Zwrócił także uwagę na główne zagrożenia dla bezpieczeństwa międzynarodowego, takie jak działania Rosji na Ukrainie, kryzys syryjski i migracje. We wszystkich tych obszarach Polska i Australia będą dalej blisko współpracować na forum międzynarodowym.
Ważnym punktem pierwszego dnia wizyty było także spotkanie z Polonią. W Australii mieszka około 170 tys. osób polskiego pochodzenia. – Sprawy Polonii i Polaków za granicą są priorytetem dla obecnego rządu RP, a nasi Rodacy mieszkający w najdalszych zakątkach świata są bardzo ważnym partnerem w działaniach rządu na rzecz polskiej racji stanu – powiedział minister Witold Waszczykowski. Szef polskiej dyplomacji nawiązał też do 160. rocznicy przybycia do Australii pierwszych polskich osadników (Polish Hill River) i podkreślił znaczenie wydarzeń związanych z trwającymi obecnie obchodami roku Tadeusza Kościuszki, którego imię nosi najwyższa góra w Australii.
Kolejnego dnia wizyty minister Waszczykowski uda się do Canberry, gdzie zaplanowane są rozmowy z minister spraw zagranicznych Julie Bishop i przewodniczącym izby reprezentantów Anthonym Smithem. Szef polskiej dyplomacji wygłosi również wykład na Australijskim Uniwersytecie Narodowym i weźmie udział w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)
kom/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.05.2017, 16:10 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |