Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Wizyta wiceministra spraw zagranicznych Jana Dziedziczaka na Węgrzech (komunikat)

14.06.2017, 22:35aktualizacja: 14.06.2017, 22:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak w środę zakończył trzydniową wizytę na Węgrzech.

- Wszyscy rozmówcy popierali inicjatywę zacieśnienia współpracy państw Europy Środkowej w kontekście aktualnych wyzwań, przed jakimi stoi obecnie Europa – podsumował rozmowy wiceminister Dziedziczak. Program wizyty obejmował spotkania z przedstawicielami władz węgierskich, w tym z sekretarzem stanu Miklósem Soltészem oraz podsekretarzem stanu Attilą Fülöpem w Ministerstwie Zasobów Ludzkich. O parlamentarnym wymiarze współpracy dwustronnej między Polską a Węgrami wiceminister Dziedziczak rozmawiał z wiceprzewodniczącym węgierskiego parlamentu Jánosem Latorcaim. Wiceszef MSZ spotkał się ponadto z sekretarzem stanu Árpádem Jánosem Potápim, odpowiedzialnym m.in. za politykę wobec diaspory węgierskiej mieszkającej poza krajem oraz Judit Hammerstein, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Handlu, odpowiadającą za Instytuty Węgierskie za granicą i międzynarodowe kontakty w zakresie edukacji.

Od 2014 roku węgierscy Polacy mają swojego przedstawiciela w węgierskim parlamencie. Rzecznikiem narodowości polskiej jest Halina Csúcs, aktywna działaczka polonijna, od blisko pół wieku mieszkająca na Węgrzech. Minister spraw zagranicznych RP Witold Waszczykowski uhonorował rzecznik Csúcs odznaką "Bene Merito". – Działalność pani Haliny Csúcs przyczyniła się do zwiększenia rozpoznawalności i znaczenia polskiej mniejszości w społeczeństwie węgierskim, w tym także wśród elit politycznych Węgier – podkreślił podczas uroczystości wręczenia odznaki wiceminister Jan Dziedziczak. Sekretarz stanu w MSZ odwiedził ponadto Polonię w Székesfehérvár i Balatonboglár. W Székesfehérvár spotkał się z burmistrzem miasta Andrásem Cser-Palkovicsem i złożył kwiaty pod Krzyżem Katyńskim, w Balatonboglár zwiedził polską izbę pamięci tzw. boglarczyków, czyli polskich uchodźców, którym Węgrzy udzielili schronienia w czasie II wojny światowej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.06.2017, 22:35
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ