Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
9 maja w Genewie, na forum Rady Praw Człowieka, odbył się trzeci Powszechny Przegląd Okresowy (UPR) Polski.
Delegacji RP, w której skład weszli przedstawiciele MSZ, MS, MSWiA, MZ, MEN, Prokuratury Krajowej, MRPiPS, jak również przedstawiciele Urzędu ds. Cudzoziemców, Służby Więziennej, KG Policji i Straży Granicznej, przewodniczyła wiceminister spraw zagranicznych Renata Szczęch.
Podczas spotkania polska delegacja przedstawiła raport rządu RP, który obejmuje lata 2012-2016, a zatem uwzględnia głównie działania poprzedniego rządu, i odnosi się przede wszystkim do rekomendacji przekazanych Polsce podczas poprzedniego cyklu przeglądowego w 2012 roku. Polska otrzymała wówczas ponad 120 rekomendacji.
W trakcie sesji przeglądowej około 70 państw członkowskich ONZ przekazało rekomendacje, zadawało pytania, wyrażało uznanie lub przedstawiło uwagi do działań Polski w odniesieniu do realizacji rekomendacji z poprzedniego cyklu przeglądowego. Delegacja RP na bieżąco przekazywała wyjaśnienia i odpowiedzi na zdecydowaną większość pytań i uwag podnoszonych przez poszczególne państwa.
Wbrew spekulacjom medialnym, Polska nie spotkała się z falą krytycznych uwag ze strony większości państw biorących udział w przeglądzie. Przypominamy, że podstawowym założeniem UPR jest przekazywanie państwom rekomendacji, mających na celu poprawę sytuacji praw człowieka. Warto zauważyć, że większość delegacji zabierających głos w przeglądzie Polski, w swoich krótkich wystąpieniach, wyrażała uznanie dla Polski za postęp dokonany w zakresie ochrony praw człowieka.
Polska była oceniana pozytywnie m.in. za swoje działania na rzecz redukcji ubóstwa wśród dzieci poprzez wprowadzenie programu 500+. Pozytywnie przyjęto fakt ustanowienia Pełnomocnika Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Z uznaniem odniesiono się do kwestii przystąpienia przez Polskę od 2012 r. do ważnych konwencji międzynarodowych (m.in. Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych). W większości wystąpień państwa członkowskie odnotowywały postępy Polski w szeregu kwestii z zakresu ochrony praw człowieka, w tym w ramach walki z handlem ludźmi, działań na rzecz równego traktowania oraz praw dziecka. W tym kontekście państwa rekomendowały kontynuowanie wysiłków na rzecz wzmacniania praw kobiet; walki z dyskryminacją, mową nienawiści i rasizmem, a także wskazywały na potrzebę działań na rzecz niezależności mediów i wymiaru sądownictwa.
Dla uzyskania obiektywnego obrazu UPR, warto dokonać porównania przebiegu polskiego przeglądu z przebiegiem UPR innych państw UE. Liczba państw, która wzięła udział w polskim UPR to 72. W brytyjskim uczestniczyło ponad 90 delegacji. W przeglądzie Finlandii wzięło udział ok. 80. Na listę mówców w przeglądzie Niderlandów (który odbędzie się dziś – 10 maja) wpisało się 98 delegacji. Podobnie jak w przypadku Polski, w ocenie pozostałych państw UE poddanych przeglądowi, znalazły się zarówno elementy krytyczne, jak i takie, które doceniały postęp w zakresie ochrony i promocji praw człowieka.
Do wszystkich rekomendacji państw członkowskich strona polska odniesie się w ramach przyjętego trybu mechanizmu UPR, podczas przyjmowania raportu z naszego z przeglądu UPR we wrześniu 2017 roku.
UPR jest mechanizmem o charakterze rutynowym i nieuzasadnione są oceny, wskazujące na rzekomą zmasowaną krytykę Polski przez państwa ONZ.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)
kom/ mkz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.05.2017, 19:23 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |