Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ ws. Powszechnego Przeglądu Okresowego Polski (komunikat)

10.05.2017, 19:23aktualizacja: 10.05.2017, 19:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

9 maja w Genewie, na forum Rady Praw Człowieka, odbył się trzeci Powszechny Przegląd Okresowy (UPR) Polski.

Delegacji RP, w której skład weszli przedstawiciele MSZ, MS, MSWiA, MZ, MEN, Prokuratury Krajowej, MRPiPS, jak również przedstawiciele Urzędu ds. Cudzoziemców, Służby Więziennej, KG Policji i Straży Granicznej, przewodniczyła wiceminister spraw zagranicznych Renata Szczęch.

Podczas spotkania polska delegacja przedstawiła raport rządu RP, który obejmuje lata 2012-2016, a zatem uwzględnia głównie działania poprzedniego rządu, i odnosi się przede wszystkim do rekomendacji przekazanych Polsce podczas poprzedniego cyklu przeglądowego w 2012 roku. Polska otrzymała wówczas ponad 120 rekomendacji.

W trakcie sesji przeglądowej około 70 państw członkowskich ONZ przekazało rekomendacje, zadawało pytania, wyrażało uznanie lub przedstawiło uwagi do działań Polski w odniesieniu do realizacji rekomendacji z poprzedniego cyklu przeglądowego. Delegacja RP na bieżąco przekazywała wyjaśnienia i odpowiedzi na zdecydowaną większość pytań i uwag podnoszonych przez poszczególne państwa.

Wbrew spekulacjom medialnym, Polska nie spotkała się z falą krytycznych uwag ze strony większości państw biorących udział w przeglądzie. Przypominamy, że podstawowym założeniem UPR jest przekazywanie państwom rekomendacji, mających na celu poprawę sytuacji praw człowieka. Warto zauważyć, że większość delegacji zabierających głos w przeglądzie Polski, w swoich krótkich wystąpieniach, wyrażała uznanie dla Polski za postęp dokonany w zakresie ochrony praw człowieka.

Polska była oceniana pozytywnie m.in. za swoje działania na rzecz redukcji ubóstwa wśród dzieci poprzez wprowadzenie programu 500+. Pozytywnie przyjęto fakt ustanowienia Pełnomocnika Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Z uznaniem odniesiono się do kwestii przystąpienia przez Polskę od 2012 r. do ważnych konwencji międzynarodowych (m.in. Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych). W większości wystąpień państwa członkowskie odnotowywały postępy Polski w szeregu kwestii z zakresu ochrony praw człowieka, w tym w ramach walki z handlem ludźmi, działań na rzecz równego traktowania oraz praw dziecka. W tym kontekście państwa rekomendowały kontynuowanie wysiłków na rzecz wzmacniania praw kobiet; walki z dyskryminacją, mową nienawiści i rasizmem, a także wskazywały na potrzebę działań na rzecz niezależności mediów i wymiaru sądownictwa.

Dla uzyskania obiektywnego obrazu UPR, warto dokonać porównania przebiegu polskiego przeglądu z przebiegiem UPR innych państw UE. Liczba państw, która wzięła udział w polskim UPR to 72. W brytyjskim uczestniczyło ponad 90 delegacji. W przeglądzie Finlandii wzięło udział ok. 80. Na listę mówców w przeglądzie Niderlandów (który odbędzie się dziś – 10 maja) wpisało się 98 delegacji. Podobnie jak w przypadku Polski, w ocenie pozostałych państw UE poddanych przeglądowi, znalazły się zarówno elementy krytyczne, jak i takie, które doceniały postęp w zakresie ochrony i promocji praw człowieka.

Do wszystkich rekomendacji państw członkowskich strona polska odniesie się w ramach przyjętego trybu mechanizmu UPR, podczas przyjmowania raportu z naszego z przeglądu UPR we wrześniu 2017 roku.

UPR jest mechanizmem o charakterze rutynowym i nieuzasadnione są oceny, wskazujące na rzekomą zmasowaną krytykę Polski przez państwa ONZ.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.05.2017, 19:23
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ