Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: kolejni zatrzymani w związku z korupcją w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie (komunikat)

23.02.2017, 11:04aktualizacja: 23.02.2017, 11:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Prokuratura Krajowa informuje:

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie prowadzi śledztwo dotyczące przywłaszczenia ponad 17 milionów złotych na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Grupa działała prawie cztery lata

W związku z tą sprawą 21 lutego 2017 roku, na polecenie prokuratora, zatrzymano kolejne dwie osoby – Dariusza H. oraz Michała Ch. To przedsiębiorcy zaangażowani w przestępczy proceder polegający na przywłaszczeniu na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie przeszło 17 milionów złotych.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie ogłoszone zostały im zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego). Grupa ta działał co najmniej od stycznia 2013 roku do listopada 2016 roku w Krakowie oraz w innych miejscowościach. Na jej czele stał inny podejrzany w tej sprawie Andrzej P. – Dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie. W jej skład wchodzili również między innymi Główna Księgowa tego sądu – Marta K., Dyrektor Centrum Zakupów Dla Sądownictwa - Marcin B. oraz przedsiębiorcy, którzy wystawiali na rzecz Sądu Apelacyjnego w Krakowie fikcyjne faktury VAT i inne dokumenty poświadczające rzekome wykonanie zleceń na rzecz tego sądu w celu uzyskania nienależnych środków pieniężnych.

Przedsiębiorcy są także podejrzani o przywłaszczenie pieniędzy na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Prokurator zarzucił Dariuszowi H. przywłaszczenie prawie 7 milionów 200 tysięcy złotych, a Mirosławowi Ch. przeszło 6,5 miliona złotych.

Chodzi o przestępstwo z art. 231 par. 2 kodeksu karnego w związku z art. 284 par. 2 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 271 par. 3 kodeksu karnego w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego w związku z art. 12 kodeksu karnego w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 21 par. 2 kodeksu karnego. Jest ono zagrożone karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Dziś (23 lutego 2017 roku) prokurator skieruje do Sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie wobec obu podejrzanych.

Przedsiębiorca sam się zgłosił

Wczoraj (22 lutego 2017 roku) do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie dobrowolnie stawił się także inny przedsiębiorca zamieszany w przestępczy proceder – Tomasz D.

Prokurator zarzucił mu udział w tej samej zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego). Jest on także podejrzany o przywłaszczenie na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie co najmniej 460 tysięcy złotych.

Prokurator zastosował wobec niego środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym - poręczenie majątkowe w wysokości 100 tysięcy złotych oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

Pięciu podejrzanych w areszcie

Wcześniej w tej sprawie prokuratorskie zarzuty usłyszało już pięć osób: Dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie Andrzej P., Główna Księgowa Sądu Apelacyjnego w Krakowie Marta K., Dyrektor Centrum Zakupów Dla Sądownictwa Marcin B. oraz dwie osoby reprezentujące podmioty gospodarcze, które miały wykonywać fikcyjne zlecenia na rzecz Sądu Apelacyjnego w Krakowie - Katarzyna N. i Jarosław T.

Wszystkie te osoby są podejrzane o przywłaszczenie na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie kwot sięgających nawet przeszło 17 milionów złotych. Zarzuty dotyczą również czynów o charakterze korupcyjnym.

Wobec tych 5 podejrzanych Sąd, na wniosek prokuratora, zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań. Są one stosowane do chwili obecnej.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.02.2017, 11:04
Źródło informacji Prokuratura Krajowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ