Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Polska i Unia Europejska potrzebują nowej polityki bezpieczeństwa

20.05.2024, 15:30aktualizacja: 20.05.2024, 15:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Forum Bezpieczeństwa - uczestnicy debaty pt. „NATO. Unia Europejska. Bezpieczna Polska”
Forum Bezpieczeństwa - uczestnicy debaty pt. „NATO. Unia Europejska. Bezpieczna Polska”
Wojna w Ukrainie i zmiany układu geopolitycznego na świecie wymagają nowego spojrzenia na kwestie bezpieczeństwa. Kraje Unii Europejskiej muszą wziąć na siebie znacznie większą niż dotychczas odpowiedzialność za obronę - twierdzą uczestnicy debaty pt. „NATO. Unia Europejska. Bezpieczna Polska”, która odbyła się podczas Forum Bezpieczeństwa w Łodzi.

Rosyjska napaść na Ukrainę i globalne zmiany geopolityczne oznaczają konieczność zmiany nastawienia Europejczyków do bezpieczeństwa. Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że rolą Unii Europejskiej jest przede wszystkim budowanie dobrobytu, a za obronę odpowiedzialne jest NATO. Wojna na Wschodzie i niepewność co do polityki Stanów Zjednoczonych sprawiły, że takie podejście nie ma już uzasadnienia.

„Mamy do czynienia z interesującym syndromem zamiany ról. Unia Europejska zaczyna koncentrować się na kwestiach obrony” - powiedziała członkini Rady Programowej Fundacji Forum Bezpieczeństwa prof. Irena Lipowicz podczas debaty pt. „NATO. Unia Europejska. Bezpieczna Polska”, która odbyła się w trakcie trzeciej edycji łódzkiej konferencji Forum Bezpieczeństwa.

Według prof. Lipowicz w nowych realiach geopolitycznych jedną z kwestii kluczowych dla Unii Europejskiej jest budowa „demokracji zdolnej do obrony”. To duże wyzwanie, ponieważ państwa demokratyczne z natury nie są agresywne i - w odróżnieniu od dyktatur - nie traktują agresji zewnętrznej jako narzędzia umożliwiającego im istnienie i ekspansję. Dzieje się tak ze względu na wyborców, którzy są zainteresowani wolnością i dobrobytem.

Uczestnicy debaty zgodzili się co do tego, że wojna w Ukrainie zwiększyła świadomość konieczności zmiany modelu bezpieczeństwa Unii Europejskiej, bo NATO w obecnej formule może nie podołać swej roli. Trzy największe armie sojuszu należą do krajów spoza Unii Europejskiej: USA, Turcji i Wielkiej Brytanii. Poza Brytyjczykami, najsilniej związanymi z Europą, interesy kluczowych członków NATO mogą być rozbieżne z interesami Unii Europejskiej, co pokazują ostatnie lata.

Zdaniem byłego szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego generała Krzysztofa Bondaryka, dla Polski i Unii Europejskiej kwestią priorytetową jest obecnie bezpieczeństwo granic i skuteczne odstraszanie Rosji. Konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą jest bardzo dynamiczny i jego ostatecznego wyniku nie można dziś przewidzieć.

Mimo że Unia Europejska nie jest bezpośrednio zaangażowania w działania wojenne, musi zmagać się z narastającą presją nielegalnej migracji wspieranej przez Rosję i Białoruś. Dlatego kluczową sprawą, o której trzeba rozmawiać, jest narastający kryzys migracyjny.

„To nie jest kwestia populizmu, to jest kwestia realiów - czy wyspa demokracji, jaką jest Europa, wytrzyma falę niekontrolowanej, a zorganizowanej przez dyktatorów migracji” - stwierdził Krzysztof Bondaryk.

Na inny aspekt wyzwań związanych z bezpieczeństwem zwróciła uwagę dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene, przewodnicząca Rady Programowej Międzynarodowego Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego. Według niej dyskusja o problemach i wyzwaniach koncentruje się często na tematach pobocznych. Przykładem jest niedawny kryzys na rynku zbożowym, którego przyczyn poszukiwano głównie w imporcie zboża ukraińskiego i w europejskim Zielonym Ładzie.

„W polskiej narracji bardzo rzadko słyszy się, że spadek cen zbóż na świecie był tak naprawdę przede wszystkim winą Rosji, która kradła zboże ukraińskie, a następnie sprzedawała je na rynkach światowych po bardzo niskich cenach” - powiedziała Renata Mieńkowska-Norkiene.

Forum Bezpieczeństwa to cykliczne wydarzenie skierowane do ekspertów zarządzających bezpieczeństwem w sektorze publicznym, pozarządowym i prywatnym. W jego trakcie przedstawiciele rządu i administracji publicznej wraz z osobami zarządzającymi bezpieczeństwem w firmach sektorów ICT, IT, BI czy energetyki dyskutowali m.in. o obronie powszechnej, odporności infrastruktury czy bezpieczeństwie energetycznym i cyfrowym. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji odbywającej się w dniach 14-15 maja były „Wszystkie linie frontu”.

Organizatorami Forum były Stowarzyszenie Przeciwko Nadużyciom Gospodarczym AntiFraud i Fundacja Forum Bezpieczeństwa, a głównymi patronami: prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Konfederacja Lewiatan i Unia Metropolii Polskich. Orange Polska był partnerem technologicznym wydarzenia.

Źródło informacji: Orange Polska

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.05.2024, 15:30
Źródło informacji Orange Polska
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ