Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Pracownik cudzoziemiec, wychowujący dziecko do lat 14 wypełnił oświadczenie, że będzie korzystał z 2 dni opieki zgodnie z art. 188 Kodeksu pracy. Oświadczenie zostało przyjęte przez pracodawcę, jednak okazało się, że dziecko znajduje się poza granicami UE. Rodzic nie sprawuje nad nim stałej opieki, ale władza rodzicielska, w związku z długotrwałym wyjazdem za granicę, nie została mu ograniczona - opisuje konkretny przypadek Prawo.pl.
Pracodawca stanął przed dylematem: czy w takiej sytuacji powinien udzielić dni wolnych na dziecko, tylko na podstawie oświadczenia? Pracownik utrzymywał, że dni te są mu potrzebne na wyjazd do rodziny i de facto w tym okresie będzie opiekował się dzieckiem.
„Prawo do dwóch dni w roku opieki nad dzieckiem jest uprawnieniem rodzica, z którego może skorzystać na podstawie oświadczenia. Przepisy nie dostarczają wzoru oświadczenia, ani zakresu informacji, które powinny się w nim znaleźć - Dagmara Aniołek, HR & Payroll Senior Specialist w RSM Poland, cytowana przez Prawo.pl. - Dlatego pojawia się wątpliwość, czy pracodawca może żądać od pracownika podania daty urodzenia dziecka w celu weryfikacji uprawień” - zauważa.
Dni wolne na opiekę nad dzieckiem reguluje art. 188 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim, pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.
Jak podkreśla Dagmara Aniołek, przepisy nie określają, czy pracodawca może odmówić pracownikowi skorzystania z tego uprawnienia i ustalać, czy zwolnienie jest wykorzystywane zgodnie z jego celem. „Dotychczasowa praktyka pokazuje, że pracodawca nie ma prawa odmówić pracownikowi, co więcej pracownik nie ma obowiązku motywowania swojej prośby” – zaznacza.
Według Piotra Nietrzpiela, radca prawnego z kancelarii Wojewódka i Wspólnicy „cel wykorzystania zwolnienia na podstawie powyższego przepisu powinien być rozumiany dość szeroko” i nie musi to być bezpośrednia opieka nad dzieckiem. W grę wchodzą również inne czynności podejmowane w interesie dziecka np. zrobienie zakupów rzeczy potrzebnych dziecku i przesłanie ich na Ukrainę.
Ostatecznie w opisywanej przez portal sprawie pracodawca przyznał pracownikowi dwa dni opieki na dziecko. Uznał bowiem, że skoro jest to uprawnienie rodzica, a przepisy nie nakładają na pracownika obowiązku wspólnego zamieszkania z dzieckiem, to rodzic, któremu nie ograniczono praw rodzicielskich, faktycznie będzie zajmował się dzieckiem w czasie swojego urlopu. Udzielił mu więc 12 dni urlopu, w tym 2 dni opieki na dziecko.
Więcej: https://www.prawo.pl/kadry/dni-wolne-na-opieke-nad-dzieckiem-czy-pracownik-bedacy,509259.html
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.07.2021, 11:49 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |