Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) różnych towarzystw zawierają czasem zapisy, które odwołują się do pojęcia uczęszczania do szkoły. To np. sytuacje, gdy ubezpieczyciel zobowiązuje się w OWU do opłacenia lekcji prywatnych dla uczniów, jeżeli wskutek zajścia wypadku ubezpieczeniowego nie mogą oni uczęszczać do szkoły przez określony czas. Powstaje, zatem pytanie, jak traktowana jest w tych przypadkach nauka zdalna?
Tu odpowiedź jest pozytywna dla ubezpieczonych. Compensa, która jest jednym z ubezpieczycieli mających taki zapis w umowie, nie ma wątpliwości i tłumaczy, że sformułowanie „pobierać naukę w szkole” nie oznacza, że nauka musi odbywać się na terenie placówki oświatowej.
W opinii Andrzeja Paduszyńskiego, dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensie, cytowanej przez Prawo.pl: „lekcje zdalne traktujemy tak samo jak te w szkole”. „Jeżeli w wyniku wypadku ubezpieczony nie może korzystać z lekcji zdalnych, przysługuje mu świadczenie pokrywające koszty korepetycji” – dodaje ekspert.
Osobną kwestią jest odpowiedzialność szkoły za szkody, których dozna dziecko na zajęciach zdalnych. Według ekspertów wypowiadających się dla Prawo.pl, jeśli do uszczerbku na zdrowiu dziecka dojdzie w przypadku ubezpieczenia OC, samo uszkodzenie ciała nie będzie wystarczające.
Kierując roszczenie do szkoły, trzeba wykazać także zaniechanie lub działanie placówki oraz związek przyczynowy między nim a wypadkiem ucznia. „W przypadku nauki zdalnej może to być trudne, ponieważ zmiana trybu nauki nie wynika z decyzji szkoły, lecz z decyzji organów państwowych” – tłumaczy Wojciech Radyński, dyrektor oddziału EIB we Wrocławiu.
Z kolei radca prawny Damian Orłowski, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń wyjaśnia, że dla zaistnienia odpowiedzialności szkoły za szkodę ucznia, konieczne będzie spełnienie wszystkich przesłanek odpowiedzialności z tytułu czynu niedozwolonego. Wystąpienie tej odpowiedzialności zależeć będzie od okoliczności konkretnego przypadku.
Trudno w czasie zajęć zdalnych o spowodowanie szkody przez dziecko w szkole, ale nawet podczas nauki zdalnej dziecko może wyrządzić szkodę związaną z wykonywaniem poleceń nauczyciela - przypomina Prawo.pl.
Według opinii Jacka Rinka, kierownika Zespołu Rozwoju Produktów i Procesów w Axa, cytowanej przez serwis, w przypadku szkody wyrządzonej przez dziecko podczas nauki zdalnej nie można mówić o odpowiedzialności szkoły. „Odpowiedzialność spoczywa na rodzicach” - zaznacz ekspert. Jednak, jeśli nie można im przypisać winy w tym nadzorze, wówczas wkracza ubezpieczenie.
Więcej: https://www.prawo.pl/oswiata/polisa-nnw-a-zdalna-nauka,504901.html
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.12.2020, 12:41 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |