Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Premier: Unia Europejska musi stanąć na wysokości zadania (komunikat)

07.02.2025, 18:39aktualizacja: 07.02.2025, 18:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

Szeroko rozumiane bezpieczeństwo było tematem przewodnim spotkania Premiera Donalda Tuska i członków Rady Ministrów z Kolegium Komisarzy UE, które odbyło się dziś w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Dyskusje toczyły się w ramach czterech klastrów tematycznych dotyczących bezpieczeństwa, obronności i spraw międzynarodowych, gospodarki i konkurencyjności, dobrobytu oraz demokracji i praworządności. Wnioski z dzisiejszego spotkania posłużą wzmacnianiu, podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, bezpieczeństwa i konkurencyjności wspólnoty oraz poprawie jakości życia Europejczyków.

Bezpieczeństwo – priorytet polskiej prezydencji w Radzie UE

W czasie niezwykle dynamicznych zmian geopolitycznych oraz nasilonych zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych zapewnienie bezpieczeństwa Europie pozostaje fundamentalnym zadaniem wspólnoty, którą tworzymy. Dlatego właśnie hasło polskiej prezydencji w Radzie UE brzmi “Bezpieczeństwo, Europo!”.

“Ludzie w Europie, ludzie w Polsce chcą wiedzieć, że Unia Europejska jest od tego, żeby oni czuli się bezpieczni [...] Bezpieczeństwo stało się wartością pożądaną przez wszystkich – niezależnie od miejsca zamieszkania w Europie” – przypomniał Premier Donald Tusk w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, gdzie spotkał się z Kolegium Komisarzy UE.

Jedno z najważniejszych wyzwań to przeciwstawienie się działaniom hybrydowym ze strony Rosji i Białorusi. Drogą ku temu jest m.in. zapewnienie europejskiego finansowania projektów obronnych takich jak Tarcza Wschód.

“Ponieważ wschodnia granica Polski jest wschodnią granicą Unii Europejskiej, dziękuję za tę jednoznaczną deklarację, że będziemy traktowali obowiązki wynikające z ochrony tej granicy jako wspólne: nie polskie, tylko europejskie” – zwrócił się do Ursuli von der Leyen szef polskiego rządu.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapewniła, że Polska nie zostanie sama z problemem instrumentalizacji migracji w wojnie hybrydowej, którą prowadzą wschodnie reżimy.

“To my, Europejczycy, podejmujemy decyzje, kto dociera do Europy i na jakich warunkach. Łukaszenko i Putin nie decydują o tym przy pomocy przemytników” – zaznaczyła Ursula von der Leyen.

Unia Europejska podjęła w grudniu decyzję o przekazaniu Polsce dodatkowych środków na zabezpieczenie granicy. W trakcie polskiej prezydencji w Radzie UE zostanie złożony kolejny wniosek o wsparcie.

Państwa europejskie muszą być solidarne także w realizacji zadania, jakim jest ochrona Bałtyku – szczególnie w kontekście ostatnich incydentów naruszenia bezpieczeństwa infrastruktury podwodnej.

Czas na konkurencyjność Europy

Innym z celów, które chcemy osiągnąć jako wspólnota, jest konkurencyjność naszej gospodarki. Unia powinna wesprzeć rozwój potencjału europejskich przedsiębiorców przez uproszczenie obowiązujących przepisów.

“Precz z rutyną, niepotrzebnymi, przesadnymi regulacjami, z tym wszystkim, co ogranicza naszą energię, naszą przedsiębiorczość i co mogłoby postawić ludzi – ale też Europę jako całość – w sytuacji gorszej wobec świata nas otaczającego” – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Unia Europejska już wkrótce przyjmie pierwsze rozwiązania, które ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej. Przede wszystkim ograniczeniu musi ulec biurokracja. Dlatego jeszcze w tym miesiącu Komisja Europejska przedstawi pakiet uproszczeniowy.

Budowanie konkurencyjności europejskiej gospodarki wymaga również pilnego podjęcia działań, które doprowadzą do obniżenia cen energii. Rozwój odnawialnych źródeł energii i energii jądrowej to także gwarancja naszej niezależności energetycznej.

“W Europie nie może zapaść żadna decyzja, która spowoduje wzrost cen energii. Wszyscy musimy być skoncentrowani na tym, aby podejmować decyzje, których bezpośrednim efektem będzie obniżenie cen energii” – zadeklarował Donald Tusk.

Tylko zdecydowane działania w tym obszarze pozwolą Europie konkurować na równych warunkach z gospodarkami krajów takich jak USA czy Chiny.

W trosce o obywateli UE

Unia Europejska to przede wszystkim obywatele 27 państw członkowskich – ich dobrobyt zawsze powinien być głównym przedmiotem troski unijnego prawodawstwa.

“Idea Unii Europejskiej przestała być abstrakcją. Nasze decyzje dotykają życia i interesów milionów ludzi – i dlatego, jeśli coś budzi polityczne emocje, nadzieje i niepokój, to ludzie muszą wiedzieć, że Unia Europejska jest od tego, żeby oni czuli się bezpieczni” – mówił szef rządu.

Dbając o Europejczyków, politycy nie zapominają także o trosce o ich otoczenie – konieczne jest jednak racjonalne podejście we wdrażaniu rozwiązań takich jak Zielony Ład.

“Nasze cele się nie zmieniają — nasza planeta wymaga ochrony. Natomiast mamy też wszyscy świadomość, że nasze działania w zakresie ochrony środowiska i klimatu nie mogą nakładać kolejnych ciężarów, które mogą być ryzykowne z punktu widzenia firm czy europejskich rodzin” – zauważył Prezes Rady Ministrów.

Odpowiednią jakość życia Europejczyków muszą zapewnić także dobre rozwiązania dotyczące m.in. warunków pracy, edukacji czy opieki zdrowotnej.

Stanowczy głos Polski w sprawie paktu migracyjnego

Spotkanie z Kolegium Komisarzy UE było okazją do powtórzenia polskiego stanowiska w sprawie paktu migracyjnego. Polska przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, co stawia nasz kraj w szczególnej sytuacji.

“Cieszę się, że moja argumentacja znalazła zrozumienie – Polska nie będzie implementowała paktu migracyjnego w sposób, który by spowodował jakiekolwiek dodatkowe kwoty imigrantów w Polsce [...] Wzięliśmy na swoje barki i tak więcej, niż ktokolwiek mógł przypuszczać jeszcze kilka lat temu, że to jest w ogóle możliwe” – podsumował Premier Donald Tusk.

Polski rząd pozostaje przy tym gotowy do współpracy z Europą w obszarze walki z nielegalną migracją.

Debata o Europie w miejscu, w którym odrodziła się demokracja

Nieprzypadkowo to właśnie w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyło się dzisiejsze spotkanie Premiera Donalda Tuska i członków Rady Ministrów z Kolegium Komisarzy UE.

“Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważna dzisiaj jest w wymiarze europejskim solidarność między narodami” – mówił szef rządu.

Do dziedzictwa Solidarności nawiązała w swojej wypowiedzi także Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

“Tak naprawdę stoczniowcy poprowadzili nas pokojowo do demokracji. Stawili czoła Moskwie, tak by ich dzieci mogły żyć w wolnym kraju. I to zakorzeniło Polskę w demokratycznych wartościach – wolności, praworządności, prawach człowieka. To jest kamień węgielny Unii Europejskiej” – zauważyła Ursula von der Leyen.

Trwająca od 1 stycznia półroczna prezydencja Polski w Radzie UE to czas intensywnej pracy nad rozwiązaniami, które pozwolą wzmocnić Europę na wielu płaszczyznach. Podczas dzisiejszego spotkania członkowie Rady Ministrów i Kolegium Komisarzy UE dyskutowali w ramach 4 klastrów tematycznych o wyzwaniach, przez jakimi stoi wspólnota.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sza/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.02.2025, 18:39
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ