Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Sztab Generalny Wojska Polskiego informuje:
W Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu odbyła się 5 lutego br. odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP.
Uczestniczył w niej Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz i szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła.
Podczas wspólnego briefingu z prezydentem i premierem szef Sztabu Generalnego WP podkreślił, że poprawa gotowości bojowej wojska oraz kontynuacja zmian związanych m.in. ze wzrostem liczebności i wdrażaniem nowego sprzętu, to priorytety dla Sił Zbrojnych RP na ten rok.
"Pierwszym będzie poprawa gotowości bojowej wojsk; chcemy zoperacjonalizować ten już bardzo znaczący wzrost liczebności, jak również coraz liczniej obecne nowe wyposażenie" - powiedział gen. Kukuła.
Drugi priorytet to "transformacja i kontynuowanie procesu zmian, nie tyle skupionych na samych zakupach wyposażenia, co na kompleksowej zmianie związanej z jego wdrażaniem".
Takim kluczowym elementem tych zmian będzie powrót do ćwiczeń dywizyjnych.
"To będzie ćwiczenie pod kryptonimem +Żelazny Obrońca+, które, obok innych celów, będzie miało za zadanie przede wszystkim sprawdzenie tego, jak dalece już zdołaliśmy zintegrować pozyskane do tej pory platformy, ale również dać nam odpowiedź na pytanie, jak dalece jesteśmy przygotowani na największą rewolucję, która wkrótce się zdarzy, czyli na pojawienie się na polskim niebie samolotu F-35, który rewolucjonizuje cały system, cały model zarządzania walką i cały model zarządzania informacją w siłach zbrojnych" – podkreślił gen. Kukuła.
W tym ćwiczeniu ma być zaangażowanych ponad 9 tys. żołnierzy, nie tylko z 18 Dywizji Zmechanizowanej, ale również z jednostek podległych oraz korpusu, który jest tworzony.
Podsumowując 2024 rok gen. Kukuła powiedział, że zakończył się on dla sił zbrojnych podwójną oceną dobrą.
"Po pierwsze dlatego, że osiągnęliśmy wszystkie zakładane cele operacyjne i szkoleniowe, a po drugie - udało nam się pozyskać wiele cennych wniosków z toczącej się na Ukrainie wojny" – podkreślił.
Prezydent Andrzej Duda, podczas swojego wystąpienia wyraził wdzięczność m.in. żołnierzom pełniącym służbę na granicy polsko-białoruskiej. Podziękował także żołnierzom operacji Fenix, biorącym udział w walce ze skutkami powodzi, która we wrześniu ub.r. dotknęła południowo-zachodnią część kraju oraz żołnierzom operacji Zatoka, której celem jest m.in. identyfikacja zagrożeń i obserwacja akwenów, na których znajdują się kluczowe dla gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego instalacje.
"Dziś i nie tylko dziś, z tego kierunku musimy spodziewać się szczególnych zagrożeń" - ocenił prezydent wyrażając przy tym wdzięczność również tym, który całodobowo nadzorują przestrzeń powietrzną.
Wicepremier, minister Władysław Kosiniak-Kamysz podsumował realizację zadań z ubiegłego roku i określił priorytety na kolejne miesiące.
Poinformował, że MON formułuje nowe komponenty wojskowe, w tym wojska dronowe, które, jak podkreślił, są przyszłością „wszystkich rodzajów sił zbrojnych".
"Cieszę się, że rok 2024 był rokiem, w którym udało się zachować wspólnotę, a może nawet ją wzmocnić pod względem współdziałania i współrealizacji planów na modernizację i transformację Sił Zbrojnych" – powiedział minister Kosiniak-Kamysz.
Podkreślił, że transformacja jest kwestią kluczową, ponieważ jednym z głównych zadań w ubiegłym roku była "inwestycja w bezpieczeństwo".
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ sza/ ktl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.02.2025, 18:42 |
Źródło informacji | SGWP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |