Newsletter

Raport: susza w Polsce najbardziej dotyka upraw zbóż jarych

09.06.2018, 02:28aktualizacja: 09.06.2018, 02:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Największe zagrożenie suszą rolniczą występuje w uprawach zbóż jarych. Na terenie Polski niedobór wody odnotowano we wszystkich województwach - poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

W drugim okresie raportowania - od 1 kwietnia do 31 maja 2018 r. suszę odnotowano w 2285 gminach, tj. w ponad 92 proc. gmin kraju na powierzchni prawie 49 proc. gruntów ornych. Szczególnie dużą powierzchnię susza objęła w woj. lubuskim, wielkopolskim oraz mazowieckim - czytamy w raporcie IUNG.

Najniższe wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), a więc największe susze w tym okresie sześciodekadowym wystąpiły w Poznaniu i na terenach przyległych do tego miasta. Duży deficyt wody wystąpił na Nizinie Wielkopolskiej, Szczecińskiej, Mazowieckiej, Pojezierza Wielkopolskiego, na Ziemi Lubuskiej oraz w Kotlinie Sandomierskiej. Ponadto duże niedobory wody zanotowano na bardzo dużych obszarach Polski.

Aktualnie susza rolnicza w Polsce występuje w uprawach: zbóż jarych zbóż ozimych, truskawek, krzewów owocowych, drzew owocowych.

Największy niedobór wody stwierdzono w woj. lubuskim, wielkopolskim oraz mazowieckim.

Jak zaznaczył IUNG, kwiecień i maj charakteryzowały się bardzo wysoką temperaturą powietrza oraz wysokim usłonecznieniem; jednocześnie w tym okresie wystąpiły stosunkowo niskie opady atmosferyczne, co spowodowało znaczne niedobory wody dla roślin. "Obecnie tak duży deficyt wody powoduje, że plony wielu upraw będą niższe z powodu występującego deficytu wody, co najmniej o 20 proc. w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych" - poinformował Instytut. (PAP)

awy/ je/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.06.2018, 02:28
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ