Newsletter

Soboń: miliardy euro pomagają Polsce Wschodniej doganiać Europę

05.10.2019, 14:06aktualizacja: 05.10.2019, 14:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Miliardy euro z Unii Europejskiej pozwalają zmniejszać długoletnie zapóźnienia rozwojowe Polski Wschodniej – powiedział PAP wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Jak dodał, rząd mocno zintensyfikował wsparcie dla tego makroregionu.

Zdaniem Sobonia, wystarczy wspomnieć budowę trasy S19: via Carpatia będzie gospodarczym kręgosłupem tej części Polski i całej wschodniej flanki Unii Europejskiej.

Jak przypomniał Soboń, od akcesji do Unii Europejskiej dystans w poziomie rozwoju gospodarczego, dzielącego wszystkie polskie regiony od średniej UE, systematycznie się zmniejsza. "W momencie naszego wejścia do UE poziom PKB per capita w PPS (indeks PPS pokazuje wysokość PKB danego kraju w relacji do średniej unijnej - PAP) na mieszkańca wynosił w Polsce zaledwie 50,1 proc. W 2018 roku było to już 71,1 proc." – zaznaczył Soboń. "Polityka spójności stymuluje inwestycje, dodatkowy popyt na pracę, a tym samym prowadzi do wzrostu dochodów i pozytywnie wpływa na wielkość popytu konsumpcyjnego we wszystkich regionach" - zauważył.

"W 2017 roku PKB per capita w PPS we wszystkich pięciu regionach Polski Wschodniej nie przekroczył 50 proc. średniej unijnej" - przypomniał wiceminister. "W woj. lubelskim ten indeks sięgnął 48 proc., 49 proc. w warmińsko-mazurskim i podkarpackim, po 50 proc. w świętokrzyskim i podlaskim" - powiedział.

Zdaniem Artura Sobonia wartości te należy jednak odnosić do dystansu rozwojowego względem średniego poziomu rozwoju w Unii Europejskiej, notowanego w momencie naszej akcesji. "Jeszcze w 2004 r. w województwie lubelskim PKB na mieszkańca wynosił ok. 35,5 proc. średniej unijnej. Na tym tle obecne 48 proc. należy oceniać jako znaczący postęp" - zauważył Soboń. (PAP)

autor: Mariusz Polit

mp/ skr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.10.2019, 14:06
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ