Newsletter

Zdrowie i styl życia

Co ma słońce do raka skóry?

25.11.2015, 15:38aktualizacja: 25.11.2015, 15:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Skóra pod lupą - strona 1
Skóra pod lupą - strona 1
W Polsce co roku rejestruje się około 13 000 nowych zachorowań na nowotwory złośliwe skóry, w tym blisko 2 800 zachorowań na czerniaki, które charakteryzują się największym odsetkiem ofiar śmiertelnych.

Nowotwór skóry, jak i każdy inny, nie powstaje od razu. Poprzedzają go łatwe do wykrycia zmiany przedrakowe, które mogą przekształcić się w czerniaka lub inny nowotwór złośliwy skóry. Jest to proces długotrwały i wielostopniowy i trudno przewidzieć, po jakim czasie od pojawienia się zmiany chorobowej na skórze, dojdzie do powstania nowotworu.

Około 10% wszystkich wykrywanych nowotworów złośliwych u ludzi stanowią nowotwory skóry. Dzielą się one na raki skóry oraz czerniaki. Mogą występować na całej powierzchni skóry, jednak najczęściej pojawiają się na odsłoniętych częściach ciała. Większość z nich, o ile wykryta odpowiednio wcześnie, daje się wyleczyć za pomocą prostego i bezpiecznego zabiegu chirurgicznego.

Czerniak jest jednym z rodzajów nowotworów złośliwych skóry, który jednocześnie jest najbardziej agresywny. Spośród wszystkich raków skóry, które są diagnozowane u młodych ludzi, to właśnie czerniak jest jednym z najczęściej spotykanych.

Ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe skóry

Promieniowanie UV światła słonecznego jest prawdopodobnie głównym czynnikiem środowiskowym odpowiedzialnym za rozwój nowotworów skóry, w tym czerniaków. Ekspozycja na nie zwiększa się w wyniku aktywnego spędzania wolnego czasu na słońcu, wyjazdów na wakacje do krajów o dużym nasłonecznieniu i korzystania z solariów. Jest to bardzo szkodliwe, szczególnie dla dzieci i młodzieży.

U osób korzystających z solarium częściej niż raz w miesiącu ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta aż o 55%! Nie ma żadnej bezpiecznej dawki solarium dla człowieka, ponieważ emituje ono promieniowanie ultrafioletowe, które jest mniej więcej 10 razy większe niż promieniowanie w najbardziej słoneczny dzień.

Ważne jest też, aby przynajmniej raz na pół roku kontrolować swoją skórę pod kątem nowych znamion i przebarwień. W przypadku niepokojących zmian należy się bezzwłocznie skontaktować z lekarzem dermatologiem lub chirurgiem onkologiem. Więcej wskazówek dotyczących profilaktyki nowotworów skóry można znaleźć na: www.kodekswalkizrakiem.pl.

KONTAKT:

Anna Pająk

tel. (22) 576 35 55

tel. kom. +48 667 404 101

e-mail: Anna.Pajak@edelman.com

-

Katarzyna Tarmas

tel. (22) 576 35 55

tel. kom. +48 503 555 538

e-mail: Katarzyna.Tarmas@edelman.com

-

Kinga Łobzowska-Błachnio

tel. (22) 576 35 55

tel. kom. +48 605 399 140

e-mail: Kinga.Lobzowska@edelman.com

-

Małgorzata Dziak-Masny

tel. (22) 576 35 55

tel. kom. +48 601 939 373

e-mail: Malgorzata.Dziak-Masny@edelman.com

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 25.11.2015, 15:38
Źródło informacji Centrum Onkologii-Instytut im. Skłodowskiej-Curie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ