Newsletter

Zdrowie i styl życia

Co ma słońce do raka skóry?

25.11.2015, 15:38aktualizacja: 25.11.2015, 15:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Skóra pod lupą - strona 1
Skóra pod lupą - strona 1
W Polsce co roku rejestruje się około 13 000 nowych zachorowań na nowotwory złośliwe skóry, w tym blisko 2 800 zachorowań na czerniaki, które charakteryzują się największym odsetkiem ofiar śmiertelnych.

Nowotwór skóry, jak i każdy inny, nie powstaje od razu. Poprzedzają go łatwe do wykrycia zmiany przedrakowe, które mogą przekształcić się w czerniaka lub inny nowotwór złośliwy skóry. Jest to proces długotrwały i wielostopniowy i trudno przewidzieć, po jakim czasie od pojawienia się zmiany chorobowej na skórze, dojdzie do powstania nowotworu.

Około 10% wszystkich wykrywanych nowotworów złośliwych u ludzi stanowią nowotwory skóry. Dzielą się one na raki skóry oraz czerniaki. Mogą występować na całej powierzchni skóry, jednak najczęściej pojawiają się na odsłoniętych częściach ciała. Większość z nich, o ile wykryta odpowiednio wcześnie, daje się wyleczyć za pomocą prostego i bezpiecznego zabiegu chirurgicznego.

Czerniak jest jednym z rodzajów nowotworów złośliwych skóry, który jednocześnie jest najbardziej agresywny. Spośród wszystkich raków skóry, które są diagnozowane u młodych ludzi, to właśnie czerniak jest jednym z najczęściej spotykanych.

Ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe skóry

Promieniowanie UV światła słonecznego jest prawdopodobnie głównym czynnikiem środowiskowym odpowiedzialnym za rozwój nowotworów skóry, w tym czerniaków. Ekspozycja na nie zwiększa się w wyniku aktywnego spędzania wolnego czasu na słońcu, wyjazdów na wakacje do krajów o dużym nasłonecznieniu i korzystania z solariów. Jest to bardzo szkodliwe, szczególnie dla dzieci i młodzieży.

U osób korzystających z solarium częściej niż raz w miesiącu ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta aż o 55%! Nie ma żadnej bezpiecznej dawki solarium dla człowieka, ponieważ emituje ono promieniowanie ultrafioletowe, które jest mniej więcej 10 razy większe niż promieniowanie w najbardziej słoneczny dzień.

Ważne jest też, aby przynajmniej raz na pół roku kontrolować swoją skórę pod kątem nowych znamion i przebarwień. W przypadku niepokojących zmian należy się bezzwłocznie skontaktować z lekarzem dermatologiem lub chirurgiem onkologiem. Więcej wskazówek dotyczących profilaktyki nowotworów skóry można znaleźć na: www.kodekswalkizrakiem.pl.

KONTAKT:

Anna Pająk

tel. (22) 576 35 55

tel. kom. +48 667 404 101

e-mail: Anna.Pajak@edelman.com

-

Katarzyna Tarmas

tel. (22) 576 35 55

tel. kom. +48 503 555 538

e-mail: Katarzyna.Tarmas@edelman.com

-

Kinga Łobzowska-Błachnio

tel. (22) 576 35 55

tel. kom. +48 605 399 140

e-mail: Kinga.Lobzowska@edelman.com

-

Małgorzata Dziak-Masny

tel. (22) 576 35 55

tel. kom. +48 601 939 373

e-mail: Malgorzata.Dziak-Masny@edelman.com

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 25.11.2015, 15:38
Źródło informacji Centrum Onkologii-Instytut im. Skłodowskiej-Curie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii