Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Polskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych w Europie
- Tysięcy zgonów można by uniknąć
- Hiszpańskie miasta znalazły sposoby na walkę z zanieczyszczeniem
WARSZAWA, Polska--(BUSINESS WIRE)-- Problemy polskich miast z zanieczyszczeniem powietrza są powszechnie znane. Raport naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podkreśla szkodliwy wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzi, od astmy i chorób układu krążenia po nowotwory.
Naukowcy obliczyli, że gdyby poziom zanieczyszczenia powietrza został obniżony do poziomu zgodnego z normami WHO, w ciągu ostatnich 10 lat w samej tylko wschodniej Polsce można by uniknąć 25 000 zgonów.
Pilna potrzeba działania
Konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań, szczególnie w miastach, gdyż żadne polskie miasto nie spełnia kryteriów WHO dotyczących jakości powietrza. Ruch drogowy, który odpowiada za 25% zanieczyszczenia powietrza w miastach, jest jedną z kluczowych przyczyn tego problemu. Dla władz lokalnych staje się to coraz ważniejszym tematem, nie tylko ze względów środowiskowych, ale także ze względu na zdrowie publiczne.
"Głównym źródłem zanieczyszczeń pyłowych w miastach jest zmotoryzowany ruch drogowy” - wyjaśnia Maciej Zezyk dyrektor sprzedaży w Kapsch TrafficCom. - Hamulce i ścieranie opon odgrywają tu szczególnie ważną rolę, dlatego proste przejście na pojazdy elektryczne nie jest ostatecznym rozwiązaniem. Chodzi o zmniejszenie obciążenia ruchem i lepszą dystrybucję ogólnego zapotrzebowania na mobilność".
Wyciąganie wniosków z sukcesu Hiszpanii
Istnieje wiele technologii, które udowodniły swoją skuteczność w redukcji zanieczyszczeń w miastach, a Hiszpania jest jednym z pionierów w tym zakresie. Po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących emisji w 2021 r., coraz więcej hiszpańskich miast korzysta z rozwiązań stref czystego powietrza (CAZ), aby poprawić jakość powietrza. Firma Kapsch TrafficCom wspiera obecnie sześć miast we wdrożeniu tych rozwiązań, co pozwala im osiągnąć cele UE i uzyskać dostęp do funduszy unijnych. Z tych projektów korzysta ponad trzy i pół miliona osób. Wyniki są następujące: mniejsze natężenie ruchu, lepsze powietrze i ogólnie wyższa jakość życia.
Strefy czystego powietrza przynoszą korzyści również w innych europejskich miastach. Na przykład w Londynie zanieczyszczenie CO2 zostało zredukowane o 20%, podczas gdy w Mediolanie podobny środek spowodował 18-procentowy spadek pyłu zawieszonego.
Dane jako kluczowy element
W hiszpańskiej Sewilli zarządzanie ruchem opiera się na sztucznej inteligencji i inteligentnym wykorzystaniu danych. Praktyczne rozwiązania, takie jak informacje o parkowaniu w czasie rzeczywistym, dynamiczne sterowanie ruchem w celu unikania zatorów czy zarządzanie transportem publicznym w oparciu o popyt podczas ważnych wydarzeń, stają się tam rzeczywistością dzięki zaawansowanym systemom zarządzania ruchem.
„Kluczowe jest, aby miasta wdrażały te rozwiązania w sposób przemyślany i odpowiedzialny. Hiszpańskie miasta mają dziesięciolecia doświadczenia w zarządzaniu ruchem opartym na technologii i teraz robią kolejny krok w kierunku zarządzania ruchem opartym na danych” - wyjaśnia Maciej Zezyk. - Dostępne są potężne narzędzia do poprawy jakości powietrza i redukcji korków. Wpływ tych systemów jest oczywisty - przynoszą one korzyści społeczności, środowisku i zdrowiu publicznemu".
Więcej informacji: Kapsch TrafficCom - Challenging limits.
Kapsch TrafficCom to uznany na całym świecie dostawca rozwiązań komunikacyjnych dla zrównoważonej mobilności, z sukcesami zrealizowanymi w ponad 50 krajach. Innowacyjne rozwiązania w zakresie poboru opłat i zarządzania ruchem, wspierają zrównoważony rozwój społeczeństw oraz przyczyniają się do tworzenia zdrowszego świata bez zatłoczenia.
Dzięki rozwiązaniom typu „one-stop-shop” firma zapewnia cały łańcuch wartości dla klientów, od projektowania, dostawy komponentów, przez wdrożenia i utrzymanie operacyjne systemów.
Kapsch TrafficCom, z siedzibą w Wiedniu, posiada spółki zależne i oddziały w ponad 25 krajach i jest notowany w segmencie Prime Market na Wiedeńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (symbol: KTCG). W roku obrotowym 2023/24 około 4000 pracowników wygenerowało przychody w wysokości 539 mln EUR.
Wersja źródłowa dostępna na businesswire.com: https://www.businesswire.com/news/home/20240723244650/pl/
Źródło: Kapsch TrafficCom AG
KONTAKT:
Sandra Bijelic
Head of Corporate Communications
Kapsch TrafficCom AG
Am Europlatz 2, 1120 Vienna, Austria
tel. +43 664 628 1720
e-mail: sandra.bijelic@kapsch.net
Maciej Zezyk
Area Sales Manager Poland
Kapsch Telematic Services Sp. z o.o.
ul. Poleczki 35, Budynek A1
02-822 Warszawa, Polska
tel. +48 22 321 47 00
e-mail: Maciej.zezyk@kapsch.net
Źródło informacji: Business Wire
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.07.2024, 10:17 |
Źródło informacji | Business Wire |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |