Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Park Wodny jest zlokalizowany obok Pływalni Letniej przy ul. Dekabrystów 47, administrowanej przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie. Zasadnicza budowa zakończyła się jesienią ubiegłego roku, jednak park nie mógł ruszyć z powodu obostrzeń związanych z covidem. Po ich częściowym cofnięciu MOSiR skompletował zespół pracowników i ostatecznie przygotował obiekt na przyjęcie gości po okresie przymusowego przestoju.
Z okazji inauguracji działalności Parku pierwsza setka gości może liczyć w sobotę na słodki poczęstunek, pobyt w czasie pierwszego dnia funkcjonowania Parku ma też uatrakcyjnić muzyka prezentowana przez DJ i dodatkowe iluminacje, a w saunarium odbędą się po południu pokazu saunamistrza.
- Zapraszamy wszystkich do naszego Parku Wodnego, mam nadzieję, że dla naszych mieszkańców będzie to miejsce, które warto odwiedzać i do którego warto zabrać znajomych – mówił na prezentacji Parku dla mediów, w przeddzień jego otwarcia, prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Park Wodny w Częstochowie to trzykondygnacyjny, podpiwniczony budynek dłuższym bokiem zwrócony równolegle do ul. Dekabrystów. Jego kształt i usytuowanie zaprojektowano tak, aby pozostawić maksymalnie duże powierzchnie plażowe między nowym obiektem a istniejącą Pływalnią Letnią. Plac gospodarczy z wejściami technicznymi zajął stronę wschodnią. Natomiast od południowo-zachodniej wzniesiono obszernie przeszkloną halę basenową.
Atrakcje wodne i saunarium
Niecka rekreacyjna z atrakcjami wodnymi zajmuje centralną strefę hali. Wydzielono też mniejsze strefy – dziką i leniwą rzekę czy basen z wytwarzaną za pomocą kuli sztuczną falą. Jest też strefa z masażami (podwodnymi i nadwodnymi), gejzerami powietrznymi, a także strefa relaksu z leżankami i ławeczkami z masażem. W pobliżu niecki rekreacyjnej są baseny z hydromasażem oraz miejsca wypoczynku na leżakach. Wydzielona została również przestrzeń na brodzik dla dzieci. Zamontowano dwie zjeżdżalnie typu „Anakonda” – o ,,zawiłej”, a więc pełnej zakrętów konstrukcji – oraz jedną szeroką, otwartą zjeżdżalnię rodzinną. Zjeżdżalnie typu „Anakonda” są wysokie na ponad 18 m, a długość to 90 i 120 metrów.
Na parterze na gości czekają także kasy oraz szatnie z 227 szafkami dla 554 osób, 20 przebieralni (w tym jedna dla osób z niepełnosprawnościami) oraz – dodatkowo dla grup zorganizowanych – 2 szatnie (łącznie dla 105 osób) i 3 przebieralnie (w tym jedna dla gości z niepełnosprawnościami). Na poziomie piwnicy znajduje się parking oraz pomieszczenia techniczne, socjalne i magazynowe. Przy Parku Wodnym do dyspozycji gości jest łącznie 227 miejsc parkingowych (w tym 46 w parkingu podziemnym).
Ze strefy SPA, czyli Saunarium można skorzystać na piętrze – są tam sauny: sucha fińska, biosauna z solą, łaźnie – kamienna i rzymska oraz caldarium (czyli nieco ,,łagodniejsza” wersja sauny, bezpieczniejsza dla osób unikających wysokich temperatur). Do dyspozycji jest też sauna ,,4 żywiołów”, sauna infrared (czyli na podczerwień), grota lodowa, grota solna, prysznice „atrakcji i doznań” (z różnymi programami kąpieli, którym towarzyszą efekty świetlne oraz odgłosy), a także basenik schładzający i basen solankowy. Saunarium będzie czynne w nieco innych godzinach niż część basenowa - od poniedziałku do piątku od godz. 16 do 22, a w soboty, niedziele i święta - od 12 do 22.
Także na piętrze zlokalizowany jest taras relaksacyjny oraz część gastronomiczna w antresoli – bary ,,mokry” i „suchy” (ten drugi dostępny także dla osób, które nie są klientami Parku Wodnego). Piętro mieści też pomieszczenia administracyjne.
Łączna powierzchnia zabudowy Parku Wodnego to ponad 3 200 m kw. Lustro wody basenów zajmuje niemalże 800 m kw.
Park wodny wyposażony jest w agregat kogeneracyjny, czyli turbinę gazową, która wytwarza jednocześnie ciepło i prąd.
Organizacja, wykonawcy, koszty
Pływalnia oraz Park Wodny tworzą kompleks sportowo-rekreacyjny połączony jednym systemem obsługi klienta, który zapewni możliwość korzystania – od przyszłego sezonu - zarówno z basenów krytych, jak i odkrytych. Park Wodny dostosowany jest dla osób niewidomych oraz z niepełnosprawnościami. Dopełnieniem budowy parku było objęcie parkingów dedykowanych obiektowi wspólnym systemem elektronicznym.
Inwestycja ta została sfinansowana z budżetu Miasta Częstochowy w ramach programu „Kierunek: Przyjazna Częstochowa”. Została zrealizowana w formule „projektuj – buduj” przez częstochowskie konsorcjum CZPBP „Przemysłówka” S.A. i Kar-Bud, za kwotę 51,5 mln zł (plus ok. 1,5 mln zł w ramach dodatkowych zamówień na wyposażenie: meble, sprzęt, zaplecze informatyczne i gastronomiczne). Park Wodny zaprojektowało konsorcjum Pracownia Architektoniczna Piotr Dominiczak i Mariusz Szczuraszek.
Poza tym w tym roku jeszcze do listopada ma zostać zmodernizowany i uporządkowany teren wokół hali Polonia, co m.in. wygeneruje 34 dodatkowe miejsca parkingowe.
Cennik usług w Parku Wodnym dostępny jest na stronie częstochowskiego MOSiR-u: www.mosir.pl.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 03.09.2021, 17:58 |
Źródło informacji | Częstochowa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Kliniki.pl z jedną z pierwszych w pełni wygenerowanych przez AI reklam wideo w Polsce - poruszająca kampania społeczna o kobietach i ginekologii
Platforma Kliniki.pl, łącząca pacjentów z placówkami medycznymi, zaprezentowała kampanię społeczną, której centralnym elementem jest reklama wideo w całości wygenerowana przez sztuczną inteligencję. Spot, opublikowany na LinkedIn przez prezesa firmy Marcina Fiedziukiewicza, porusza trudny temat relacji kobiet - zwłaszcza młodego pokolenia - z ginekologiem oraz barier psychologicznych towarzyszących wizytom.- 24.04.2025, 16:07
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Kliniki.pl
-
Image
Senior Café - filiżanka kawy zmieniająca opiekę długoterminową PAP
Senior Café jest impulsem do zmiany opieki długoterminowej. To oddolna inicjatywa, która ma wypracować ogólnopolskie standardy, zaangażować resorty i NFZ. Czasu jest niewiele, bo stoimy przed demograficznym wyzwaniem - społeczeństwo się starzeje, a system wciąż niedomaga. Rozwiązania są gotowe, leżą na kawowym stole. Kto przyjął już zaproszenie?- 24.04.2025, 14:31
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Diabetolodzy: refundacja pomp insulinowych dorosłym chorym na cukrzycę typu 1 opłaci się państwu PAP
Cukrzyca typu 1 jest chorobą demokratyczną, która dotyka biednych i bogatych, dlatego uczciwie będzie rozszerzyć refundację NFZ na zakup pomp insulinowych dla pacjentów dorosłych, żeby utrzymać ich dłużej w zdrowiu i aktywności zawodowej - ocenili lekarze diabetolodzy. W imieniu pacjentów apelują oni do Ministerstwa Zdrowia, aby refundacja tych urządzeń przysługiwała osobom powyżej 26 roku życia.- 24.04.2025, 13:37
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ