Newsletter

Zdrowie i styl życia

Czy pacjenci z rakiem prostaty otrzymają szerszy dostęp do nowoczesnego leczenia?

15.09.2017, 14:02aktualizacja: 15.09.2017, 14:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

UroConti
UroConti
Jak co roku, 15 września obchodzony jest Europejski Dzień Prostaty. Niewiele zabrakło, żeby pacjenci z rakiem stercza mogli tego dnia „świętować” istotne dla ich zdrowia poszerzenie dostępu do refundacji nowoczesnych leków. Niestety nadal muszą na to czekać…

Ministerstwo wydało zgodę

Pod koniec sierpnia sekcja prostaty Stowarzyszenia UroConti otrzymała pismo, w którym dyrektor Izabela Obarska, z Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji napisała, że resort „podjął pozytywne rozstrzygnięcie, w którym lek Xtandi (enzalutamid) ma być stosowany we wspólnym programie lekowym z dotychczas stosowanym octanem abirateronu (…)”.

„Rozmawiałem z panią naczelnik Magdaleną Buras z Ministerstwa Zdrowia i dowiedziałem się, że wszelkie prace zmierzały do tego, żeby lek był refundowany już od 1 września - mówi Bogusław Olawski, przewodniczący sekcji prostaty UroConti. - Widziałem zaangażowanie ministerstwa i do głowy mi nie przyszło, kto stoi za tym, że chorzy na raka prostaty, nadal nie mogą być skutecznie leczeni tak, jak pacjenci w całej Europie”.

Producent konkurencyjnego leku blokuje dostęp do leczenia

W piśmie przesłanym do pacjentów ministerstwo informuje, że to podmiot odpowiedzialny, firma Janssen Polska, posiadający pozwolenie na dopuszczanie do obrotu leku Zytiga (octan abirateronu), wprowadził szereg zastrzeżeń do kształtu programu lekowego, uniemożliwiając tym samym jego rozszerzenie.

„Nie chciało mi się wierzyć, że firma farmaceutyczna, która już ma lek w programie, nie zgadza się na wejście innych nowszych, skutecznych leków! Jak to możliwe, że szansę na leczenie blokuje nam koncern farmaceutyczny, którego działania głównie powinny mieć na celu dobro pacjentów!!! Jednak w rozmowie telefonicznej pani Katarzyna Bonecka, naczelnik Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji potwierdziła, że ministerstwo cały czas „musi walczyć z drugą firmą”, ale zapewniła, że sobie poradzą”.

Nowy termin - 1 listopada

Pacjenci dowiedzieli się również, że ministerstwo ma nadzieję, że na kolejnej liście refundacyjnej, wchodzącej w życie 1 listopada, pacjenci znajdą już oba leki.

„Pani naczelnik Magdalena Buras poinformowała mnie, że intencją ministerstwa jest, żeby lek wszedł jak najszybciej i że tak naprawdę była szansa, żeby stało się to już 1 września”.

Dyrektor Obarska wyjaśnia też pacjentom sytuację leku Xofigo (dichlorek radu Ra-223). Aktualnie postępowanie jest zawieszone na wniosek producenta, więc w tym czasie minister nie podejmuje żadnych czynności, więc nie jest możliwe przyśpieszenie procesu administracyjnego. „Mamy nadzieję, że producent odwiesi wniosek jeszcze w tym roku” - podsumowuje Bogusław Olawski.

Więcej informacji:

Bogusław Olawski

przewodniczący Sekcji Prostaty Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti”

tel. kom. +48 691 794 545

e-mail: krakow@uroconti.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.09.2017, 14:02
Źródło informacji Stowarzyszenie UroConti
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ