Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Grunt to profilaktyka
Tak jak w przypadku wielu innych schorzeń, aby zapobiec hiperurykemii, warto zadbać o profilaktykę. Przede wszystkim należy regularnie badać stężenie kwasu moczowego we krwi – wystarczy robić to raz w roku. O hiperurykemii mówimy, gdy wartość kwasu moczowego przekroczy 6 mg/dl w przypadku zdrowych kobiet oraz 7 mg/dl u zdrowych mężczyzn. Niekiedy, za zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi uznaje się już poziom 5 mg/dl (np. u osób z podwyższonym ryzykiem sercowo-naczyniowym). Osoby, które nigdy nie badały stężenia kwasu moczowego, powinny to zrobić najpóźniej około 40. roku życia, zaś ludzie w grupie ryzyka, tj. ci, których bliscy krewni chorowali na choroby układu sercowo-naczyniowego, powinni zacząć badać się już w wieku 30 lat.
W ramach profilaktyki, warto skorzystać z powszechnie dostępnego programu prozdrowotnego: Profilaktyka 40 Plus, który został przedłużony do 30 czerwca 2022r.Każdy obywatel, który osiągnął stosowny wiek, może wykonać badanie kwasu moczowego bezpłatnie oraz nie posiadając dodatkowego skierowania. Aby skorzystać z programu, wystarczy wypełnić ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta, na stronie www.pacjent.gov.pl lub zadzwonić na numer infolinii Domowej Opieki Medycznej (DOM) 22 735 39 53.
Czym grozi hiperurykemia?
Podwyższonego stężenia kwasu moczowego nie wolno bagatelizować, ponieważ nieleczony prowadzi do wielu innych chorób. Hiperurykemia może przyczynić się do rozwoju dny moczanowej, kamicy moczanowej, nadciśnienia tętniczego, innych chorób sercowo-naczyniowych, a także zespołu metabolicznego. Potrafi być cichym zabójcą i przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, dlatego często rozpoznaje się ją dopiero, gdy chory trafia do szpitala z udarem mózgu, zawałem, ciężkim nadciśnieniem tętniczym czy zaawansowaną cukrzycą.
Jak się leczyć?
Leczenie warto zacząć od próby przeanalizowania prawdopodobnych przyczyn hiperurykemii. Jej powodem może być bowiem m.in.: nadmierne wytwarzanie kwasu moczowego, zmniejszone wydalanie kwasu przez nerki lub zbyt wysoki poziom fruktozy w diecie. Wczesne wykrycie tego schorzenia pozwala szybko wdrożyć odpowiednie leczenie i zapobiec wystąpieniu groźnych chorób sercowo-naczyniowych.
Terapia hiperurykemii polega przede wszystkim na skutecznym obniżaniu poziomu kwasu moczowego we krwi. W leczeniu schorzenia w bardziej zaawansowanym stadium wykorzystuje się zaś farmakoterapię oraz indywidualne zalecenia lekarskie. Ich uzupełnieniem jest odpowiednia dieta i zmiana trybu życia na bardziej aktywny.
Pamiętaj! Regularne badanie kwasu moczowego to podstawa, a wczesne wykrycie hiperurykemii zmniejsza ryzyko powikłań.
Więcej informacji o hiperurykemii i profilaktyce tej choroby można uzyskać na stronie kampanii: Obniżamy Kwas Moczowy na Facebooku: www.facebook.com/obnizamykwasmoczowy.
Kampania Obniżamy Kwas Moczowy to ogólnopolska akcja edukacyjna, której celem jest promocja profilaktyki, a także zwiększanie świadomości Polaków w zakresie zagrożeń zdrowotnych, wynikających z wysokiego stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi. W każdy poniedziałek, w godzinach 17.00-19.00 na http://www.facebook.com/obnizamykwasmoczowy dostępny jest bezpłatny czat z dietetykiem.
Źródło informacji: MM Communications
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 23.02.2022, 13:45 |
Źródło informacji | MM Communications |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
NCCN przyłącza się do światowych organizacji na rzecz walki z rakiem na pierwszym międzynarodowym spotkaniu szkoleniowo-mentorskim w sprawie planów leczenia onkologicznego
Stowarzyszenie National Comprehensive Cancer Network z siedzibą w USA znalazło się wśród przedstawicieli nawet 75 krajów biorących udział w Cancer Planners Forum w Genewie w Szwajcarii.- 14.05.2025, 13:46
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PR Newswire
-
Eksperci wskazują, że szczepienia ochronne dorosłych to sposób na zdrowsze i dłuższe życie PAP
Populacja w Europie szybko się starzeje, a osoby dorosłe, szczególnie po pięćdziesiątce są grupą narażoną na choroby zakaźnie i wywołane przez nie powikłania. Poprawę ich bezpieczeństwa ma zapewnić opracowywany w UE program szczepień ochronnych. Pierre Van Damme z Uniwersytetu w Antwerpii (Belgia) i prof. Paolo Bonanni z Uniwersytetu we Florencji (Włochy), założyciele Adult Immunization Board (AIB), mówią w rozmowie z PAP, jak i dlaczego powinno się zachęcać dorosłych do szczepień.- 14.05.2025, 09:11
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Diagnostyka onkologiczna nadal kuleje. Eksperci alarmują: „Rozwiązania potrzebne na wczoraj”
„Już po pierwszym miesiącu funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej widzimy konkretne bariery, szczególnie w obszarze diagnostyki. Ale wiemy też, co można i trzeba zmienić” - mówił prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, otwierając konferencję online poświęconą najpilniejszym potrzebom systemowym. Brak możliwości rozliczania badań molekularnych z krwi w trybie ambulatoryjnym, niepełne rozpoznania w SOLO-3, przesadna biurokracja i zbyt długie ścieżki decyzyjne - to tylko niektóre z problemów wskazanych przez ekspertów. Kluczowe jest odblokowanie finansowania, uproszczenie procedur, wprowadzenie jednoczasowego skierowania na badania patomorfologiczne i molekularne (warunkowego) oraz przywrócenie akredytacji dla zakładów patomorfologii. „Nie możemy dłużej udawać, że diagnostyka molekularna to dodatek. To warunek skutecznej diagnostyki i leczenia” - podkreśli wielokrotnie eksperci.- 13.05.2025, 16:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Polskie Towarzystwo Onkologiczne
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ