Newsletter

Zdrowie i styl życia

Grudzień to dobry moment, aby zaszczepić się przeciwko grypie

11.12.2023, 13:50aktualizacja: 11.12.2023, 15:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Expert PR
Expert PR
Grudzień to dobry moment, aby zaszczepić się przeciwko grypie. Profesor Adam Antczak zaleca szczepienie osobom starszym, cierpiącym na choroby przewlekłe, aby zabezpieczyć się przed szczytem zachorowań na grypę, który dopiero przed nami. Osoby starsze są szczególną grupą osób i powinny jak najlepiej dbać o swoje zdrowie. Co istotne, od 1 września br. szczepionki przeciw grypie są dostępne bezpłatnie dla osób powyżej 65 r.ż.

„Szczepienie przeciwko grypie to inwestycja w swoje zdrowie, która nie tylko zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę, ale również minimalizuje ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań po grypie, tj.: m.in. chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, przewlekłych chorób układu oddechowego” - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, pulmonolog kierownik Katedry Pulmonologii, Reumatologii i Immunologii Klinicznej, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.

„Należy pamiętać, że czas potrzebny na wykształcenie odporności to około 2-3 tygodnie, dlatego w tej chwili jest jeszcze dobry moment żeby się zaszczepić i zdążyć przed szczytem zachorwań na grypę, który przypada od stycznia do marca” - dodaje ekspert.

Komu przysługuje refundacja na szczepionkę przeciw grypie?

Od 1 września 2023 roku bezpłatnie przeciwko grypie można szczepić niemowlęta (po ukończeniu 6 miesiąca życia), starsze dzieci i młodzież (do lat 18), osoby po 65. roku życia i kobiety w ciąży. Dorośli po 18. r.ż., którzy nie ukończyli 65 lat i należą do grupy ryzyka (jeden z preparatów jest refundowany dla wszystkich), przysługuje refundacja w wysokości 50 proc.

W ostatnim sezonie grypa powróciła po prawie dwóch latach niskiego poziomu zakażeń. Sezon grypowy w Europie rozpoczął się w minionym sezonie wcześniej niż w czterech poprzednich: zapadalność na grypę w pierwszych 21 tygodniach znacznie przewyższyła tę zgłaszaną w tym samym okresie w poprzednich latach, a liczba przyjęć do szpitali z powodu grypy rosła od jesieni ubiegłego roku [1].

„W Polsce sezon epidemiczny grypy trwa zwykle od października do maja, a szczyt zachorowań przypada na okres między styczniem a marcem. Dlatego grudzień to dobry czas, aby się zaszczepić” - podkreśla profesor Antczak.

[1] Flu News Europe. Season overview [Przegląd sezonu grypowego w Europie]. Dostępny pod adresem: https://flunewseurope.org/SeasonOverview (dostęp 23 czerwca)

KONTAKT:

Magdalena Owoc

e-mail: grypa.biuroprasowe@expertpr.pl 

tel. 607 404 138

Źródło informacji: Expert PR

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.12.2023, 13:50
Źródło informacji Expert PR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii