Newsletter

Zdrowie i styl życia

Jak modernizować publiczne szpitale przy wsparciu UE

12.11.2021, 09:24aktualizacja: 12.11.2021, 09:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union, 2021/Briefing z V. Andriukaitisem z KE i P. Całbeckim na miejscu budowy szpitala w Toruniu
© European Union, 2021/Briefing z V. Andriukaitisem z KE i P. Całbeckim na miejscu budowy szpitala w Toruniu
Zamiast narzekać na niedofinansowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce niektóre województwa wzięły sprawy w swoje ręce i przy wsparciu funduszy unijnych realizują ogromne inwestycje w publiczne placówki medyczne działające na swoim terenie. Wzorem do naśladowania w tym zakresie jest m.in. województwo kujawsko-pomorskie.

"Jeśli chodzi o inwestycje w ochronę zdrowia, to przede wszystkim jesteśmy obecnie w trakcie realizacji dużego programu inwestycyjnego, który określamy jako „medyczny pakiet stulecia”. Nigdy wcześniej w naszym województwie nie działo się w tym obszarze tyle co teraz. W ramach tych działań budujemy dwa supernowoczesne kompleksy szpitalne, w Toruniu i Włocławku, oraz modernizujemy i wyposażamy w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną wszystkie lecznice wojewódzkie. Efektem jest coraz wyższy standard diagnostyki, leczenia i opieki oraz optymalne warunki pracy zespołów medycznych" – podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Na tym jednak nie koniec.

"Dbamy też, by środki na modernizację i doposażenie trafiały do pozostałych szpitali w naszym regionie, w tym szpitali powiatowych. Nie może być bowiem tak w XXI wieku, że ciężko chorzy ludzie leżą w siedmioosobowych salach bez sanitariatów" – dodaje Piotr Całbecki.

Tego rodzaju inwestycje, jak łatwo się domyślić, są bardzo kosztowne i z pewnością nie udałoby się ich zrealizować w tak szerokim zakresie w Kujawsko-Pomorskiem bez wsparcia finansowego UE.
 

"Wydaliśmy już na wspomniane inwestycje łącznie ponad 1,5 mld zł, a do 2030 r. planujemy wydać kolejne 1,2 mld zł. Głównym źródłem finansowania są fundusze unijne, zarówno te bezzwrotne, dostępne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (czyli środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego), jak i zwrotne, konkretnie te pochodzące z tzw. Planu Junckera. Aby skorzystać z tych ostatnich powołaliśmy spółkę celową Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne. Ryzyko finansowe jest w tym wypadku po stronie Europejskiego Banku Inwestycyjnego. My spłacamy kredyt ze środków bieżących" – informuje Piotr Całbecki.

Co już się zmieniło albo wkrótce się zmieni w kujawsko-pomorskich szpitalach dzięki wspomnianym inwestycjom? Warto podać kilka konkretnych przykładów.

"Stale modernizowany jest nasz szpital onkologiczny w Bydgoszczy, jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w kraju, stale utrzymująca się w czołówce najlepszych polskich lecznic. Nasze Centrum Onkologii współpracuje z ośrodkami naukowymi w całym świecie. Mamy w nim m.in. bardzo nowoczesne laboratorium zajmujące się diagnostyką genetyczną chorób nowotworowych w celu opracowywania spersonalizowanego leczenia. Wielką metamorfozę przechodzi też szpital psychiatryczny w Świeciu, który jest najstarszą lecznicą tego typu w Polsce. Po modernizacji kompleks ten stanie się funkcjonalny, dopasowany do współczesnych standardów opieki psychiatrycznej" – mówi Piotr Całbecki.

Marszałek jednocześnie podkreśla, że poprawa jakości opieki medycznej m.in. skraca czas leczenia, a ponadto jest też argumentem w kwestii wyboru miejsca pracy dla lekarzy i przedstawicieli pozostałych zawodów medycznych.

"To ostatnie jest istotne, bo mamy obecnie w Polsce do czynienia z kryzysem kadrowym w służbie zdrowia" – podsumowuje Piotr Całbecki.

Na koniec w tym kontekście przypomnijmy jeszcze, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat różnych dostępnych funduszy europejskich na dofinansowanie inwestycji w ochronę zdrowia:

Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 12.11.2021, 09:24
Źródło informacji Serwis Zdrowie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii