Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak wynika z raportu „Owsiki - wiedza rodziców dzieci w wieku 3-8 lat”, przynajmniej co trzeci rodzic (37 proc.) deklaruje, że jego dziecko zaraziło się owsikami. Rodzice najczęściej wskazują, że głównymi czynnikami sprzyjającymi zarażeniu są brak nawyku mycia rąk oraz nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej. Z okazji 7. Światowego Dnia Mycia Rąk warto pamiętać, że ta prosta czynność odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu wielu przypadłościom i chorobom, w tym także owsikom, które nie bez powodu nazywane są „chorobą brudnych rąk”.
Problem owsików dotyczy znacznej części dzieci. Prawie 40 proc. rodziców dzieci w wieku 3-8 lat potwierdza, że ich pociecha była zarażona owsikami [1]. Dzieci są szczególnie narażone na zarażenie owsikami z uwagi na częste przebywanie w zamkniętych skupiskach ludzi, takich jak przedszkola czy żłobki. A zatem to właśnie te miejsca są najbardziej narażone na ten nieprzyjemny problem.
Do zarażenia owsikami dochodzi w bardzo prosty sposób. Rozprzestrzeniają się one najczęściej przez kontakt z powierzchniami codziennego użytku, takimi jak zabawki, pościel, ubrania oraz z wdychanym powietrzem, w którym unoszą się maleńkie jaja owsików. Mogą one przetrwać na różnych powierzchniach przez kilka tygodni, dlatego łatwo zarażamy się, szczególnie w miejscach, gdzie przebywa wiele dzieci, takich jak przedszkola.
Jak rozpoznać owsicę i jak wyglądają owsiki? Otóż są to białe, przejrzyste robaki o długości około centymetra. W zaawansowanym stadium choroby można je zobaczyć w kale bez użycia specjalnych sprzętów.
Kluczowa edukacja
Z badania wynika, że jedynie 1/3 placówek edukacyjnych kiedykolwiek przeprowadziła rozmowy lub zajęcia dotyczące owsików, co podkreśla potrzebę wzmożonej edukacji w tym zakresie. Kiedy już dochodzi do zarażenia rodzice najczęściej wskazują, że głównymi czynnikami sprzyjającymi owsikom są brak nawyku mycia rąk oraz nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej. Z tego względu Światowy Dzień Mycia Rąk staje się idealną okazją do podkreślenia, jak ważna jest regularna edukacja na temat higieny w placówkach oraz w domach.
Obchodzony 15 października Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez ONZ w 2008 roku, aby podkreślić ogromne znaczenie mycia rąk wodą i mydłem jako jednego z najbardziej skutecznych i najłatwiej dostępnych metod profilaktyki zdrowotnej.
Wsparcie dla przedszkoli
Aby pomóc przedszkolom i rodzicom w edukacji dzieci na temat higieny rąk i przełamywaniu tabu wokół owsików, uruchomiony został bezpłatny program edukacyjny „PrzedszkolaBezOwsików.pl”.
W ramach programu do przedszkoli, wysyłane są „Owsipaki”, czyli paczki z bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi, wśród których znajdują się:
- scenariusze zajęć dla nauczycieli,
- kolorowanki, stempelki, mydełka i uwielbiane przez dzieci zmywalne tatuaże,
- broszurki edukacyjne dla rodziców,
- plakaty oraz certyfikat dla przedszkola, będący potwierdzeniem, że edukuje i wspiera dzieci oraz rodziców w walce z owsikami.
Dzięki scenariuszowi zajęć nauczyciele otrzymają gotowy program lekcji, którą mogą przeprowadzić w swoich grupach, aby pokazać dzieciom, jak ważne jest regularne dbanie o higienę. Jednym z elementów lekcji jest warsztat mycia rączek. Dzięki dostosowanym do wieku dzieci pomocom dydaktycznym, zajęcia pozwolą maluchom w łatwy i przyjemny sposób zapamiętać jak prawidłowo dbać o higienę rąk.
Aby zgłosić przedszkole do programu, wystarczy wypełnić krótki formularz dostępny na stronie programu. Zgłoszeń mogą dokonywać zarówno rodzice, jak również dyrektorzy i nauczyciele.
Materiały edukacyjne powstały we współpracy z dr n. med. Jolantą Popielską, pediatrą oraz psychologiem dziecięcym Dominiką Słowikowską. A cały program objęty został patronatem Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej.
Regulamin akcji oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie: www.PrzedszkolaBezOwsików.pl.
Źródła:
[1] Źródło: Raport „Owsiki – wiedza rodziców dzieci w wieku 3-8 lat”, Zymetria, Warszawa 2024.
KONTAKT:
Iga Krysa
Consulting Manager
Havas PR Warsaw
e-mail: Iga.Krysa@havas.com
tel. 508 012 082
Anna Hołub
Consultant
Havas PR Warsaw
e-mail: Anna.holub@havas.com
tel. 693 150 037
Źródło informacji: Havas
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 15.10.2024, 11:31 |
Źródło informacji | Havas |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU
-
Image
Rekord Polski w konsumpcji różnych odmian jabłek
W ramach profilaktyki cukrzycy i promocji akcji „Jedno jabłko dziennie” 138 osób stworzyło „największą sztafetę jedzenia jabłek”. Degustowano 10 różnych odmian. Rekord ustanowiono 13 listopada 2024 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Partnerami wydarzenia byli Wydział Nauk o Zdrowiu WUM i polscy sadownicy. Patronat nad wydarzeniem objął Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - prof. Mariusz Gujski.- 15.11.2024, 09:18
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych