Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Cukrzyca typu 2 jest jedną z najgroźniejszych i najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych o charakterze przewlekłym. Nie bez przyczyny nazywana bywa „epidemią”. Szacuje się, że chorych na cukrzycę w Polsce żyje obecnie ok. 3 milionów. Nawet 70–80% z nich na pewnym etapie swojej choroby będzie zmagać się także z chorobami serca i naczyń (takimi jak zawał, udar mózgu czy niewydolność serca), które są najczęstszymi powikłaniami cukrzycy. Zarówno badania i raporty organizacji pacjentów oraz instytucji wskazywały, że wiedza o tym, jak im zapobiegać, jak zmieniać nawyki i jak wygląda skuteczne leczenie jest nadal niewystarczająca, brakuje też kompleksowej opieki i skutecznego leczenia.
„Rok 2019 przyniósł jednak wiele pozytywnych rozwiązań i dzięki zaangażowaniu wielu środowisk skupia uwagę społeczną na ten poważny problem społeczny i medyczny. To rok kampanii edukacyjnych, jak np. „Nie Cukrz”, rozwoju współpracy miedzy organizacjami, w tym powołania Koalicji Serce dla Cukrzycy, wyjścia z profilaktyką do lokalnych społeczności, np. Środy z Profilaktyką NFZ, realizowane razem z organizacjami pacjentów, to liczne badania opinii i doświadczenia pacjentów, czy rozpoczęcie prac nad opieką koordynowaną oraz tak bardzo oczekiwana poprawa dostępu do nowoczesnego leczenia” – komentuje Beata Ambroziewicz, prezes Polskiej Unii Organizacji Pacjentów.
Ten ostatni przełom nastąpił niedawno, od listopada b.r. obowiązuje bowiem nowa lista leków refundowanych, a wraz z nią nowe perspektywy dla pacjentów diabetologicznych. Polscy pacjenci otrzymali dostęp do jednej z dwóch ważnych grup terapii tzw. flozyn, które zostały zrefundowane w trzeciej linii leczenia cukrzycy typu 2, czyli po nieskuteczności leczenia dwoma lekami doustnymi. Wprowadzenie na listę flozyn to szansa na dłuższe życie dla pacjentów z cukrzycą typu 2. To również ochrona przed najgroźniejszymi powikłaniami cukrzycy – sercowo-naczyniowymi i nerkowymi.
Jak potwierdziła prof. dr hab. n. med. Agnieszka Szypowska z II Katedry Pediatrii WUM – „2/3 zgonów pacjentów chorych na cukrzycę spowodowanych jest przez czynniki sercowo-naczyniowe. Flozyny działają protekcyjnie, co zostało potwierdzone w badaniach. Obecnie na refundacji skorzysta głównie grupa pacjentów w grupie wysokiego ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych”.
Obecne kryteria refundacyjne nie obejmują wszystkich pacjentów i pomijają tych, którzy dbają o siebie i utrzymują poziom hemoglobiny glikowanej na prawidłowym poziomie. Jak podkreślił prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II Wydziału Lekarskiego WUM u tych pacjentów nie maleje ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych, a dzięki dostępności do nowych terapii takich jak flozyny i inkretyny można zredukować aż o 40% ryzyko sercowo-naczyniowe.
Zarówno eksperci jak i przedstawiciele organizacji pacjentów podkreślają zadowolenie z dotychczasowej zmiany, ale również jednogłośnie twierdzą, że potrzebne są dalsze kroki w dostępie do nowoczesnych terapii. Do tematu odniósł się wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, podkreślił, że kolejne zmiany w refundacji wymagają przeanalizowania jak duża jest populacja pacjentów i jaki to będzie koszt dla systemu – „Mogę obiecać że jestem pozytywnie nastawiony, będziemy rozmawiać”. Ponadto dodał, iż inkretyny są znacząco droższe pomimo, że populacja jest mniejsza, dlatego też decyzja o tym czy najpierw poszerzyć grupę osób objętych refundacją, czy wprowadzić drugą terapię na listę jest trudna.
Głos w tej sprawie zabrali przedstawiciele pacjentów. „Niewątpliwie wprowadzenie flozyn na listę leków refundowanych cieszy ekspertów i organizacje pacjentów i przybliża nas do standardów europejskich. Mamy nadzieję, że ta pozytywna zmiana będzie pierwszym krokiem ku wdrożeniu pełnego, kompleksowego schematu terapii, obejmującego szersze grona pacjentów oraz drugą grupę leków tzw. analogów GLP-1” – podkreśla Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
KONTAKT:
Beata Ambroziewicz
tel. 509 478 984
e-mail: b.ambroziewicz@puop.pl
-
Marek Kustosz
tel. 600 377 770
e-mail: marek@instytutczlowiekaswiadomego.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.11.2019, 16:29 |
Źródło informacji | obywateledlazdrowia.pl |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
E-commerce zyskuje na wartości. Kupujemy więcej, drożej i chętniej sięgamy po przedmioty z drugiej ręki - analiza OLX
Rosną udziały e-commerce w rynku. Równocześnie procent internautów dokonujących zakupów w sieci utrzymuje się od 2023 roku na zbliżonym poziomie. Można zatem wnioskować, że kupujemy częściej i więcej, w tym również przedmiotów z drugiej ręki. Potwierdzają to także dane OLX, największego serwisu ogłoszeniowego w Polsce. W październiku średnia wartość jednego przedmiotu kupionego z Przesyłką OLX wzrosła o 24% (w ujęciu rocznym).- 25.11.2024, 08:30
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: OLX
-
Image
Światowy Dzień Rzucania Palenia: młodzież ma zbyt łatwy dostęp do produktów nikotynowych PAP
Dla młodzieży zbyt łatwy jest dostęp do wszystkich produktów nikotynowych, takich jak e-papierosy i podgrzewacze tytoniu - wynika z opublikowanego raportu „Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik ryzyka zdrowotnego w Polsce”. Instytut Człowieka Świadomego zaprezentował raport z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia, przypadającego w tym roku 21 listopada.- 22.11.2024, 15:06
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
26 listopada 2024 w godzinach 10:30-15:30, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, już po raz trzeci odbędzie się Forum Bezpiecznej Żywności - wydarzenie organizowane przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation. III Forum Bezpiecznej Żywności zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute