Newsletter

Zdrowie i styl życia

Leki biopodobne szansą na zrównoważoną terapię dla pacjentów onkologicznych

18.01.2017, 17:56aktualizacja: 18.01.2017, 17:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

LUGANO, Szwajcaria, 19 stycznia 2017 r./PRNewswire/ - Leki biopodobne stanowią szansę na zrównoważoną terapię dla pacjentów onkologicznych, twierdzi przedstawiciel Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO) w dokumencie przedstawiającym stanowisko (http://esmoopen.bmj.com/content/1/6/e000142) organizacji opublikowanym w ESMO Open (http://esmoopen.bmj.com/). W dokumencie tym przedstawione zostały standardy, które spełniać muszą leki biopodobne, sposoby ich bezpiecznego wprowadzania do użytku klinicznego oraz potencjalne korzyści dla pacjentów i systemów opieki zdrowotnej.

"W skali globalnej leki biopodobne stanowią niezbędny element zrównoważonych finansowo systemów opieki zdrowotnej oraz przyczyniają się do znacznej poprawy wyników leczenia rosnącej liczby pacjentów w Europie i na całym świecie" - powiedział prezes ESMO prof. Fortunato Ciardiello.

W przeciwieństwie do leków generycznych, otrzymywanych w wyniku syntezy chemicznej i będących kopią oryginalnego leku, leki biopodobne wymagają prowadzenia badań klinicznych, aby zapewnić prawidłowość procesu produkcji oraz dopilnować, by nie odbiegał on od procesu produkcji prekursorów leków biopodobnych.

Przewiduje się, iż w Europie cena leków biopodobnych spadnie o 20-40%, co oznacza potencjalne oszczędności na poziomie 50-100 mld EUR do 2020 r. Szacuje się ponadto, iż większość przeciwciał monoklinalnych straci ochronę patentową do 2020 r., co otworzy rynek na leki biopodobne i może przyczynić się do znacznych zmian w dziedzinie leczenia onkologicznego.

Prof. Josep Tabernero, przewodniczący grupy roboczej ESMO ds. leków przeciwnowotworowych, powiedział: „ Niniejszy dokument zwraca szczególną uwagę na kilka sfer, które powinny być przedmiotem szczególnego zainteresowania wszystkich interesariuszy, w tym lekarzy przypisujących leki, farmaceutów, pielęgniarek, pacjentów, podmiotów refundujących, producentów leków. Zaprezentowane są w nim również kierunki działań, które należy podjąć, aby zapewnić wysoki stopień bezpieczeństwa oraz skuteczności tego rodzaju leków, oraz zapewnić wszystkim pacjentom, niezależnie od ich miejsca zamieszkania, dostęp do terapii, których skuteczność poparta jest wynikami badań”.

Pełna wersja artykułu dostępna jest na: http://bit.ly/2iAfGMt

ESMO jest czołową organizacją onkologiczną zrzeszającą ponad 15 tys. onkologów z ponad 130 krajów świata. Organizacja stanowi punkt odniesienia, a także źródło edukacji oraz informacji onkologicznej, wspierając rozwój swych członków i pomagając im przystosować się do szybko zmieniającego się środowiska pracy.

Źródło: Europejskie Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO)

KONTAKT:

tel. +41-91-973-19-07

e-mail: media@esmo.org

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.01.2017, 17:56
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii