Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Uroczystego otwarcia dyskusji panelowej dokonał Jakub Gołąb - prezes Instytutu Spraw Społecznych.
„Choroby neurologiczne, takie jak choroba Alzheimera, Parkinsona czy udary mózgu (…) obejmują nie tylko wydatki na leczenie, rehabilitację i leki, ale również koszty pośrednie, takie jak utrata produktywności opiekunów czy konieczność wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. To jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny i kluczowy obszar polityki zdrowotnej w Polsce” - mówił Jakub Gołąb.
Następnie przemówienie wprowadzające do dyskusji wygłosił Piotr Nowicki - dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Zaznaczył, że potrzeba rozwoju opieki neurologicznej dotyczy zarówno infrastruktury, jak i kadr. „Jako placówka zajmująca się neurologią na poziomie ostrym i planowym widzimy, jak rośnie liczba przypadków. Jeśli nie zostaną wdrożone zmiany organizacyjne i finansowe, system może się załamać” - ostrzegał dyrektor IPIN Piotr Nowicki.
Dyskusję panelową poprowadził ekspert systemu ochrony zdrowia dr Jakub Gierczyński, MBA - członek Zespołu Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta i Rzeczniku Praw Obywatelskich. Udział w panelu wzięli udział najważniejsi polscy eksperci, w tym prof. Halina Sienkiewicz-Jarosz - przewodnicząca Krajowej Rady ds. Neurologii, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, która wskazała potrzebę systemowego podejścia do leczenia chorób neurologicznych:
„Neurologia to nie tylko choroby wieku podeszłego i otępienia - to także choroby rzadkie, które wymagają wysokospecjalistycznej opieki. (…) Diagnostyka i leczenie to rola neurologów, ale zapobieganie i edukacja powinny być wspólnym zadaniem całego systemu” - mówiła prof. Halina Sienkiewicz-Jarosz.
Głos zabrał również prof. Bartosz Karaszewski, konsultant krajowy w dziedzinie neurologii, który zaznaczył, że realne zmiany już się rozpoczęły. „Wspólnie z resortem zdrowia pracujemy nad nową umiejętnością w neurologii: medycyną udaru mózgu, poprawiamy ścieżki pacjenta i dążymy do odwrócenia piramidy świadczeń. Ale to wymaga inwestycji i odwagi decyzyjnej” - dodał.
Prof. Bartosz Karaszewski wskazał również potrzebę poprawy regulacji.
„Nowelizacja ustawy refundacyjnej to szansa na stworzenie systemu referencyjności i elementów opieki koordynowanej w neurologii” - mówił.
Podkreślił priorytet zadbania o warunki leczenia choroby Parkinsona, mówiąc:
„Warto podkreślić, że choroba Parkinsona stanowi ważny, choć mniejszy element wśród programów leczenia neurologicznego. (…) Dość niewielkie są liczby pacjentów z chorobą Parkinsona, z programu lekowego B90 korzysta niewielu pacjentów, po ośmiu latach jego funkcjonowania jest ich tylko 532” - pokazując, że obecne programy obejmują niewystarczającą liczbę pacjentów.
Perspektywę akademicką uzupełnił prof. Dariusz Koziorowski - kierownik Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wskazując luki systemowe w zapewnianiu dostępu do leczenia pacjentów chorych na chorobę Parkinsona jako szczególnego współczesnego wyzwania w leczeniu chorób neurologicznych. „Dostęp do poradni parkinsonowskiej i możliwość cięcia liczby przyjęć pacjentów to poważny problem, który wymaga dyskusji. (…) Brak programu opieki koordynowanej dla pacjentów z chorobą Parkinsona to jedno z największych wyzwań, nad którym bardzo intensywnie pracowaliśmy, ale program nadal nie ruszył”.
Z potrzebą priorytetyzacji choroby Parkinsona w ramach działań ukierunkowanych na zwiększenie dostępności leczenia neurologicznego zgodził się Wojciech Machajek - prezes Fundacji Chorób Mózgu, który zaapelował o równość dostępu do leczenia: „Na papierze są 24 ośrodki leczenia Parkinsona, ale w rzeczywistości tylko część działa aktywnie. To nie tylko brak środków, ale też brak woli systemowej, słabe zainteresowanie”.
„Proszę, byśmy nie byli obojętni na tę sytuację, jaka jest w chorobach mózgu w Polsce... Jeśli przegapimy te problemy, to naprawdę dzieci i wnuki nam nie darują” - o długoterminową perspektywę w organizacji terapii apelował Wojciech Machajek.
Potwierdził to ekspert systemu ochrony zdrowia Krzysztof Łanda: „W Polsce nasi pacjenci mają problem z dostępem do lekarzy. Jeżeli on już trafi rzeczywiście pod opiekę, to jest dobrze zaopiekowany. Ale problemem jest dostępność, a więc wszechobecne kolejki do świadczeń”.
Potrzebę dążenia w tym samym kierunku zwiększania dostępności świadczeń dla pacjentów chorych na chorobę Parkinsona wskazała dr Katarzyna Śmiłowska z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Sosnowcu: „Kluczowe są dla nas poradnie parkinsonowskie, które umożliwiłyby większą przepustowość ośrodków i włączenie więcej osób do terapii” - mówiła, wskazując perspektywę lekarza-neurologa.
Uczestnicy przyjęli z zadowoleniem, że punkt widzenia podziela również przedstawiciel Rzecznika Praw Pacjenta - Jakub Adamski, dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta.
„Podstawowym problemem jest wzrost nierówności dostępu do świadczeń dla pacjentów, szczególnie w kontekście starzejącego się społeczeństwa - mówił, podkreślając powagę wyzwania w postaci zapewnienia dostępu do leczenia pacjentom neurologicznym, w szczególności pacjentom leczonym na chorobę Parkinsona. - W neurologii widzimy, że coraz większa grupa pacjentów zostaje na uboczu, ponieważ nie wszyscy mają dostęp do specjalistycznych ośrodków”.
Ministerstwo Zdrowia reprezentował zastępca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Mateusz Oczkowski, który zapowiedział nowe otwarcie w oferowaniu programów lekowych pacjentom:
„Trzeba stworzyć bardziej przyjazną strukturę obsługi programów lekowych, żeby pacjenci mogli lepiej korzystać z terapii”.
Jednocześnie wskazał potrzebę objęcia większego wolumenu pacjentów programami lekowymi.
„Chcemy, żeby było sześciokrotnie więcej pacjentów zabezpieczonych w programach lekowych” - dodał.
Źródło informacji: Instytut Rozwoju Spraw Społecznych
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.06.2025, 14:02 |
Źródło informacji | Instytut Rozwoju Spraw Społecznych |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
5 zasad postu przerywanego
Post przerywany stał się jedną z najskuteczniejszych i najczęściej wybieranych metod poprawy zdrowia, wspierania procesu odchudzania oraz kontroli masy ciała. Ta starożytna praktyka, którą współczesna nauka potwierdziła swoimi badaniami, oferuje nie tylko możliwość redukcji wagi, ale także szereg korzyści metabolicznych i zdrowotnych. BeKeto od lat specjalizuje się w edukacji na temat diety ketogenicznej i wszystkich towarzyszących jej zagadnień żywieniowych. Jednym z popularniejszych z nich bezdyskusyjnie jest intermittent fasting, czyli post przerywany - jak wdrożyć go w życie? Specjaliści BeKeto przedstawiają 5 najważniejszych zasad wdrożenia postu przerywanego w życie.- 24.07.2025, 12:30
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: BeKeto
-
Image
Męska stylizacja na nowo - BaByliss prezentuje trymer X-BLADE
Lato to moment, w którym wielu mężczyzn odświeża swój wygląd. Zmienia garderobę, fryzurę, a często też podejście do pielęgnacji. To właśnie teraz na rynku debiutuje X-BLADE od BaByliss - trymer zaprojektowany z myślą o tych, którzy cenią precyzję, mobilność i nowoczesny styl.- 22.07.2025, 09:51
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: BaByliss
-
Wen Restaurant LLC i Wendy's informują o zawarciu porozumienia dotyczącego otwarcia 20 nowych restauracji Wendy's w Armenii
Inwestycja ma przyczynić się do stworzenia około 600 nowych miejsc pracy w całej Armenii, wspierając lokalny wzrost gospodarczy.- 16.07.2025, 16:45
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ