Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Z projektu Miasto finansuje również przeprowadzenie inwentaryzacji źródeł niskiej emisji, której obowiązek przeprowadzenia wynika z uchwały wprowadzającej Program Ochrony Powietrza na Mazowszu. Ponadto w Podkowie Leśnej został uruchomiony system monitoringu jakości powietrza.
System monitoringu powietrza w Podkowie Leśnej składa się ze stacji pogodowej oraz 10 zestawów czujników w trzech konfiguracjach. Stacja pogodowa, która została zlokalizowana na dachu publicznej szkoły podstawowej w Podkowie Leśnej, wykonuje pomiary: temperatury, wilgotności względnej, ciśnienia atmosferycznego, siły i kierunku wiatru, typu opadu (ciekły/stały), intensywności i wielkości opadów ciekłych, nasłonecznienia i natężenia oświetlenia. Zestawy czujników umożliwiają pomiary pyłów oraz formaldehydu (wersja PDKL1), pyłów, formaldehydu, dwutlenku azotu, ozonu oraz dwutlenku siarki (wersja PDKL2) oraz pyłów, formaldehydu, dwutlenku azotu, ozonu, dwutlenku siarki, cyjanowodoru i chlorowodoru (wersja PDKL3). Najbardziej rozbudowane stacje dodatkowo mierzą stężenie cyjanowodoru oraz chlorowodoru. Lokalizacja stacji miała na celu pomiar większej ilości substancji wzdłuż głównego ciągu komunikacyjnego Podkowy Leśnej. Plusem zestawów czujników jest ich mobilność – w każdej chwili można przenieść czujnik do dowolnego miejsca z zasilaniem energetycznym. Zestaw czujników wraz ze stacją pogodową został w całości sfinansowany z projektu pn. „Podkowa Leśna = Human Smart Town”, w którym poziom dofinansowania wynosi ok. 85%. Lokalizacja czujników i wyniki pomiarów dostępne są na stronie http://powietrze.podkowalesna.pl/map.
Uzupełnieniem systemu monitoringu powietrza są tablice LED służące do wyświetlania informacji z czujników. Na tablicach prezentowane są komunikaty dotyczące przekroczeń norm i wynikających z nich obostrzeń dla mieszkańców, wprowadzonych przez Program Ochrony Powietrza dla województwa mazowieckiego. Jednym z obostrzeń dla mieszkańców jest obowiązek powstrzymywania się od rekreacyjnego palenia w kominku, jeśli stężenie pyłów przekroczy 50 µg / m3. Tablice zostały sfinansowane w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza (uzyskano dofinansowanie na poziomie 50% z kwoty 125.460 PLN).
Dzięki wdrożeniu monitoringu jakości powietrza w Podkowie Leśnej, mieszkańcy mogą bez trudu dotrzeć do informacji na temat stanu powietrza w mieście. Jednocześnie samorząd może realizować obowiązek informacyjny w zakresie powiadamiania mieszkańców o przekroczeniach norm jakości powietrza i związanych z tym obostrzeniach. W przypadku złej jakości powietrza mieszkańcy otrzymują informację na temat potencjalnego zagrożenia i złych warunków, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie. Informacje wysyłane są do mieszkańców także w formie wiadomości sms.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 25.05.2021, 13:40 |
Źródło informacji | Podkowa Leśna |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
W 2024 roku pociągami PKP Intercity podróżowało 78,5 mln pasażerów PAP
W ubiegłym roku PKP Intercity zanotowało rekordową liczbę pasażerów - 78,5 mln i szacuje, że w 2025 roku z jego usług skorzysta ponad 83,5 mln osób. Pasażerowie pociągów dalekobieżnych najczęściej w 2024 roku wybierali trasy między Warszawą a Trójmiastem, Krakowem, Łodzią, Poznaniem i Lublinem. Przewoźnik oferuje 505 połączeń międzymiastowych.- 31.01.2025, 15:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Wizyta u stomatologa – jak się przygotować?
Dobre przygotowanie do wizyty u stomatologa pomaga zmniejszyć niepokój i daje pewność, że spotkanie z lekarzem przebiegnie sprawnie, a leczenie zostanie dostosowane do indywidualnych potrzeb. O czym warto pamiętać przed wizytą u dentysty?- 28.01.2025, 12:11
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: luxmed.pl
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ