Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział Prawu.pl, że mniej więcej 2-3 tygodnie temu Rada Medyczna wydała zalecenie dotyczące postępowania z pacjentami, a teraz uspójnia z nim rozporządzenie. Jak podaje serwis, w stanowisku z 24 marca, podpisanym w imieniu Rady Medycznej przez prof. Andrzeja Horbana, głównego doradcę premiera do spraw Covid-19, czytamy, że izolacja może być zakończona dla pacjentów objawowych, po co najmniej 10 dniach od pojawienia się objawów i co najmniej po 24 godzinach bez gorączki, o ile nastąpiła poprawa kliniczna, czyli zmniejszyły się takie objawy jak kaszel i duszności.
Eksperci, cytowani przez Prawo.pl, obawiają się, że krótsza izolacja może doprowadzić do większej ilości zakażeń. „Izolacja jest po to, aby zmniejszyć transmisję”– ocenia dr Paweł Grzesiowski. Z kolei Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego zwraca uwagę, że temperatura to jest parametr nie do zweryfikowania.
Dlatego według ekspertów o zakończeniu izolacji powinny decydować testy antygenowe.
„Zwalniać z izolacji mogłyby, zatem np. dwa negatywne wyniki badań z wymazów z górnych dróg oddechowych pobranych w odstępie 24 godzin lub jeden negatywny wynik po określonym czasie (np. 7 lub 10 dni) od wyniku pozytywnego” – mówi Jakub Kowalski, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes.
Test antygenowy pokazuje, bowiem najlepiej obecność antygenu. Gdy ten zanika, pacjent już nie zaraża. „Takie testy potaniały, są dostępne. Warto wydać 20 złotych, by mieć pewność, że pacjent już nie zaraża. To sposób na zmniejszenie transmisji” – podkreśla w wypowiedzi dla Prawo.pl dr Grzesiowski.
Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/zdrowie/kiedy-lekarz-moze-zwolnic-chorego-na-covid-19-z-izolacji,507848.html
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.04.2021, 12:00 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |