Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Samorządy nie mają uprawnienia do umocowywania straży do nakładania mandatów za nieprzestrzeganie przepisów w zakresie zakrywania ust i nosa w zamkniętej przestrzeni publicznej czy zachowania bezpiecznego dystansu” – wyjaśnił Prawu.pl Antoni Fryczek, sekretarz miasta Krakowa.
Jak informuje portal takie uprawnienie, aby mogło być stosowane przez Straż Miejską, musi wynikać z przepisów odpowiednich ustaw i rozporządzeń, a w świetle obowiązującego prawa działania Straży Miejskiej są istotnie w tym zakresie ograniczone - brak jest niekwestionowanych podstaw prawnych do nakładania mandatów za tego rodzaju wykroczenia.
„Obecnie Straż Miejska Krakowa ogranicza się w swoich interwencjach do zwracania uwagi, apelowania i pouczania i nakłaniania mieszańców do respektowania wszystkich wymogów sanitarnych w zakresie walki z pandemią” – podkreślił Antoni Fryczek.
Piotr Szyszka, komendant Straży Miejskiej w Krynicy-Zdroju powiedział Prawu.pl, że strażnicy nie podejmują rygorystycznej kontroli noszenia maseczek, bo obowiązek ten dotyczy głównie miejsc zamkniętych, a straż działa głównie w otwartych miejscach publicznych. „Reagujemy na zgłoszenia o niezachowaniu dystansu lub braku maseczek, strażnicy podejmują wtedy czynności głównie polegające na pouczeniu osób o obowiązku” – zaznaczył. Jak dodał, do tej pory nie nałożyli w mieście mandatów za brak maseczek.
Według Prawo.pl na forum Unii Metropolii Polskich i innych organizacji samorządowych są prowadzone działania mające zmobilizować administrację rządową do szybkiej zmiany przepisów w taki sposób, aby straże gminne mogły skutecznie nakładać w przypadku łamania wymogów dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego ogółu mieszkańców.
Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/samorzad/gminy-nie-maja-uprawnienia-do-umocowywania-strazy-do-nakladania,502141.html
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.08.2020, 15:19 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |