Newsletter

Zdrowie i styl życia

Prawo.pl: więcej pieniędzy na Fundusz Przeciwdziałania Covid-19

11.03.2024, 11:24aktualizacja: 11.03.2024, 11:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Obligacje Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) zasilą Fundusz Przeciwdziałania Covid-19. Jak podaje portal Prawo.pl, funkcjonuje on poza ustawą budżetową, co jest niezgodne z konstytucją. Jednak rząd nie przedstawił do tej pory planów ani deklaracji jego wygaszania.

Fundusz Przeciwdziałania Covid-19 powstał, aby finansować zwalczanie epidemii i przeciwdziałać skutkom kryzysu społeczno-gospodarczego. Rząd kupował z tych zasobów szczepionki, opłacał szpitale tymczasowe, ale finansował także sektor turystyczny, dodatki węglowe, rządowe fundusze na inwestycje.

Według Prawo.pl Fundusz w ubiegłym roku został zasilony pieniędzmi ze składki zdrowotnej (fundusz zapasowy NFZ). 6 marca br. bank BGK zapowiedział, że środki z emisji euroobligacji również dopełnią tenże fundusz. Serwis przypomina, że wcześniej „Rzeczpospolita” podała, że samorządy dostaną z niego pieniądze na zakontraktowane inwestycje.

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, cytowany przez Prawo.pl, zauważył, że Fundusz Przeciwdziałania Covid-19 jest na etapie powolnego wygaszania, ale wciąż realizowane są z niego wydatki.

„Do rozliczenia wciąż pozostały chociażby szczepionki. Na fundusz przeniesiono koszty finansowania tarcz energetycznych. Niektóre operacje mają charakter długoterminowy” - wskazał Kozłowski, zastanawiając się jednocześnie „jak będzie wyglądał budżet na przyszły rok i jakie będą źródła finansowania wydatków?”.

Dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych, z kolei podkreślił fakt, że realizowanie budżetu poza ustawą budżetową łamie art. 219 konstytucji.

„Fundusze BGK nie są elementem ustawy. To, że wydatkują pieniądze na usługi publiczne, może nawet potrzebne, oznacza złamanie konstytucji. Trzeba to bezwzględnie naprawić. Albo przywracamy praworządność, albo nie” - przekonywał dr Dudek.

Eksperci portalu Prawo.pl uważają, że nowe kierownictwo resortu finansów powinno dokonać szczegółowego audytu stanu finansów. Konieczny jest według nich bilans otwarcia i ustalenie, jakie są zobowiązania, faktyczny deficyt w funduszach nieujętych w ustawie budżetowej. Należałoby też zaktualizować dochody i wydatki łącznie.

Pełny tekst artykułu: https://www.prawo.pl/zdrowie/fundusz-przeciwdzialania-covid-19-w-2024-r,525833.html 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.03.2024, 11:24
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ