Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ludzki mózg jest najbardziej skomplikowaną strukturą znaną nam na ziemi i w kosmosie. Ten organ kontroluje każdy aspekt naszych ciał, od bicia serca po emocje, uczenie się i pamięć. Mózg umożliwił ludzkości zapierające dech w piersi osiągnięcia: spacer po księżycu, mapowanie ludzkiego genomu czy powstanie arcydzieł muzyki, literatury i sztuki. Jest on mieszkaniem naszych osobowości, myśli, uczuć i innych ludzkich cech. To zdolność mózgu do ekspresji tych wszystkich aspektów czyni nas ludźmi. Mózg jest prawdziwym cudem, który powinniśmy otaczać szczególną troską.
Niestety mózg jest również siedliskiem wielu przewlekłych i poważnych chorób, które mają olbrzymi wpływ na osoby nimi dotknięte, jak również systemy zdrowotne i całe społeczeństwa. Choroby mózgu, w tym zaburzenia rozwojowe, choroby neurodegeneracyjne i schorzenia psychiczne dotykają co trzeciego Europejczyka (165mln osób) I. Kosztują nas one 800 miliardów EUR rocznie II (przewyższają łączne koszty chorób serca, nowotworów oraz cukrzycy) i stanowią 35 % obciążeń wszystkich schorzeń w Europie III.
Tymczasem, jak podkreślił podczas spotkania w Brukseli przedstawiciel WHO Roberto Bertollini, "Kwestie związane z mózgiem były do niedawna zmarginalizowane przez czołowych aktorów, nie będąc istotną częścią programów w obszarze zdrowia publicznego".
Izabela Czarnecka z Fundacji NeuroPozytywni podkreśliła, że "aby sprostać tym ogromnym obciążeniom, potrzebujemy całościowej strategii obejmującej nie tylko kwestie terapii, ale również te związane ze stygmatyzacją i zwiększaniem świadomości społecznej”.
Eksperci obecni na spotkaniu byli zgodni, że opracowanie strategii w postaci "Brain Planów" musi stanowić priorytet polityk zdrowotnych poszczególnych krajów europejskich jak również trzon unijnej strategii wzrostu i rozwoju na najbliższą dekadę - Europa 2020. "Zdrowie mózgu przekłada się na lepszy ogólny stan zdrowia, a to jest podstawą większej produktywności pracowników, będącej warunkiem konkurencyjności Europy" - powiedział prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Komitetu ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w PE.
Uczestnicy spotkania ocenili, że w tworzeniu "Brain Planów" muszą uczestniczyć wszystkie strony - pacjenci i ich bliscy, lekarze, naukowcy oraz osoby odpowiedzialne za organizację służby zdrowia.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację NeuroPozytywni, European Brain Council, Polską Radę Mózgu i PAN.
Pełna treść "Call to action" znajduje się na stronie www.braincouncil.eu.
I. 1 Cost of Disorders of the Brain in Europe, European Journal of Neuroscience, Vol. 33, pp. 768–818, 2011
II. Ibid
III. 4 Eur J Neurol. 2003 Sep;10(5):471-7
KONTAKT:
tel. +48 22 12 158 93
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 18.11.2015, 16:43 |
Źródło informacji | Fundacja NeuroPozytywni |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |