Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Dane, które opublikowane zostały w raporcie NIZP-PZH, obrazują w obiektywny sposób istotne problemy zdrowia społeczeństwa.
Najważniejszym spostrzeżeniem płynącym z opracowania wydanego w grudniu 2020 jest zauważalne w ostatnich latach zahamowanie wieloletniego trendu poprawy stanu zdrowia ludności polskiej, mierzonego spadkiem współczynnika zgonów z przyczyn możliwych do uniknięcia oraz długością życia.
Według autorów Raportu (naukowców z Instytutu i interdyscyplinarnego zespołu ekspertów) społeczno-demograficzna sytuacja w Polsce będzie się niekorzystnie zmieniała w najbliższych latach w związku ze starzeniem się społeczeństwa, co znajdzie odbicie w wielu wskaźnikach zdrowotnych. Niewątpliwie korzystnym dla zdrowia populacji zjawiskiem jest zmniejszanie się zagrożenia ubóstwem i stosunkowo niska stopa bezrobocia. Jednak istotnym zagrożeniem dla zdrowia są cały czas powszechne, niekorzystne zachowania zdrowotne, jak również zbyt wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego.
Wyniki ostatniego badania GBD 2019 (Global Burden of Disease Study) pokazały, że spośród modyfikowalnych czynników związanych z zachowaniami zdrowotnymi za utracone lata życia w zdrowiu Polaków odpowiada w największym stopniu palenie tytoniu, nadwaga i otyłość oraz wysokie ciśnienie tętnicze. Natomiast chorobami, które zabierają najwięcej zdrowia Polakom są: choroba niedokrwienna serca, rak płuc, ból dolnej partii pleców i udar mózgu. Wydawało się, że choroby zakaźne są w miarę opanowanym problem zdrowia ludności Polski, ale obecna pandemia COVID-19 w sposób zasadniczy zmienia ten obraz.
Zasoby dostępne w ochronie zdrowia w Polsce, ich organizacja, metody zarządzania, poziom i struktura finansowania oraz motywacja pracowników systemu nie są w stanie zapewnić wystarczającego poziomu spełniania nie tylko obecnych, ale, co gorsza, narastających potrzeb zdrowotnych społeczeństwa naszego kraju.
„Stoimy przed, jak nigdy, naglącym wyzwaniem dla reformy systemu ochrony zdrowia oraz sfery zdrowia publicznego w Polsce. Rekomendowany i planowany do wdrożenia plan odbudowy zdrowotnej powinien uwzględniać wiele czynników wpływających na stan zdrowia ludności” – apeluje dyrektor NIZP-PZH dr hab. n. o zdr. Grzegorz Juszczyk.
„Najsilniejszym imperatywem powinny być zdecydowane, dobrze przygotowane i długoterminowe, adekwatnie finansowane działania w sferze zdrowia publicznego. Ich celem powinno być zmniejszenie chorobowości w zakresie chorób cywilizacyjnych i zakaźnych oraz poprawa efektywności prewencji pierwotnej i wtórnej” – uzupełnia dr Bogdan Wojtyniak – prof. NIZP-PZH, pod którego kierownictwem opracowano raport o stanie zdrowotnym Polaków.
Według autorów diagnozy systemowej i rekomendacji planu obudowy zdrowotnej sformułowanych w Raporcie, podejmowane działania muszą, w pierwszym rzędzie, wpływać na zmniejszenie nierówności w zdrowiu. Wymaga to na przykład zwiększenia corocznego wzrostu finansowania systemu ochrony zdrowia i przeznaczenia środków m.in. na wprowadzenie koordynacji opieki nad pacjentami; radykalne zwiększenie roli opieki ambulatoryjnej; radykalne i szybkie zwiększanie efektywności opieki leczniczej poprzez wdrażanie nowych technologii medycznych i informatycznych, czy zwiększenie dostępu do ochrony zdrowia grup upośledzonych społeczno-ekonomicznie.
Raport NIZP-PZH „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” można pobrać ze strony internetowej NIZP-PZH:
• https://www.pzh.gov.pl/sytuacja-zdrowotna-ludnosci-polski-i-jej-uwarunkowania-raport-za-2020-rok/
O NIZP-PZH:
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny jest instytutem badawczym, jednym z najstarszych i najbardziej renomowanych w Polsce, który od 1918 roku zajmuje się szeroko rozumianym zdrowiem publicznym.
Przedmiotem działalności NIZP-PZH jest prowadzenie badań naukowych, prac rozwojowych i prac usługowo-badawczych z zakresu zdrowia publicznego dostosowanych do potrzeb ochrony zdrowia ludności, a także wdrażanie i upowszechnianie wyników prowadzonych badań naukowych i prac rozwojowych.
KONTAKT:
Anna Dela
Rzecznik prasowy NIZP – PZH
e-mail: adela@pzh.gov.pl
tel. kom. 538 896 521
tel. 22 542 12 32
Źródło informacji: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 23.02.2021, 13:00 |
Źródło informacji | Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
26 listopada 2024 w godzinach 10:30-15:30, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, już po raz trzeci odbędzie się Forum Bezpiecznej Żywności - wydarzenie organizowane przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation. III Forum Bezpiecznej Żywności zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU
-
Image
Rekord Polski w konsumpcji różnych odmian jabłek
W ramach profilaktyki cukrzycy i promocji akcji „Jedno jabłko dziennie” 138 osób stworzyło „największą sztafetę jedzenia jabłek”. Degustowano 10 różnych odmian. Rekord ustanowiono 13 listopada 2024 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Partnerami wydarzenia byli Wydział Nauk o Zdrowiu WUM i polscy sadownicy. Patronat nad wydarzeniem objął Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - prof. Mariusz Gujski.- 15.11.2024, 09:18
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych