Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Lista 40 placówek podstawowej opieki zdrowotnej, w których będzie można się zgłaszać akces do programu, została opublikowana na portalu - www.sercunaratunek.pl. Akcja, z której może skorzystać łącznie do 4 tys. osób, realizowana jest w ramach innowacyjnego programu profilaktyki chorób serca i hipercholesterolemii rodzinnej „KORDIAN 2020 – Sercu na Ratunek”.
Projektem kieruje Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Fundacją MY Pacjenci.
Kto może skorzystać z Programu?
Największe szanse na zakwalifikowanie się do programu mają osoby z nadciśnieniem tętniczym, podwyższonym poziomem cholesterolu oraz palacze.
Do udziału mogą się zgłaszać pacjenci spełniający poniższe kryteria:
- osoby w wieku aktywności zawodowej, to jest kobiety i mężczyźni, którzy ukończyli 18. rok życia oraz osoby, które nabyły już uprawnienia emerytalne, ale są ciągle aktywne zawodowo;
- osoby z podejrzeniem podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, zwłaszcza z nadciśnieniem tętniczym, podwyższonym poziomem cholesterolu, palące papierosy;
- osoby, które nie leczyły się w ciągu ostatnich 5 lat z powodu chorób serca i nie korzystały z programu profilaktyki chorób układu krążenia Narodowego Funduszu Zdrowia.
Osoby zakwalifikowane do programu KORDIAN 2020 zostaną objęte aktywną profilaktyką, wspierającą i motywującą do zmiany trybu życia na prozdrowotny.
„Pacjentom zostanie zaoferowany indywidualny bon edukacyjny: 360 minut profesjonalnego poradnictwa w zakresie profilaktyki cholesterolowej, diety, edukacji zdrowotnej oraz aktywności fizycznej - podzielone na 15-minutowe +cegiełki+” - wyjaśnia prof. Wojciech Drygas z Narodowego Instytutu Kardiologii, koordynator merytoryczny projektu. Oznacza to w sumie 24 porady do wykorzystania w ciągu 6 miesięcy.
Rekrutacja pacjentów zaczyna się 1 marca 2020 r., natomiast już teraz trwają szkolenia dla zespołów 40 jednostek POZ/medycyny pracy, które zostały zakwalifikowane do projektu na zasadach konkursu. W szkoleniach udział biorą lekarze, pielęgniarki, dietetycy, fizjoterapeuci oraz personel wspomagający. Pełna lista placówek znajduje się na stronie https://sercunaratunek.pl/dla-pacjentow/lista-poz/.
Innowacyjny i skupiony na pacjencie
Pacjenci z wysokim poziomem cholesterolu LDL (powyżej 190mg/dl) zostaną skierowani do poradni w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie. Zostanie u nich przeprowadzony dalszy screening w celu rozpoznania hipercholesterolemii rodzinnej. Pacjentom zapewni się pogłębione badania genetyczne, biochemiczne i obrazowe oraz ewentualne leczenie farmakologiczne nowoczesnymi preparatami.
Innowacyjność programu KORDIAN 2020 polega na tym, że również krewni pacjentów, u których stwierdzono hipercholesterolemię rodzinną, zostaną poddani diagnostyce genetycznej - tzw. sekwencjonowaniu techniką Sangera, dzięki któremu można wyszukać mutacje i zrozumieć mechanizmy ewolucji genów u spokrewnionych ze sobą osób.
Dr hab. Piotr Dobrowolski, kierownik Poradni Lipidowej Narodowego Instytutu Kardiologii wyjaśnia, że hipercholesterolemia rodzinna łączy się z 50-proc. prawdopodobieństwem przekazania choroby potomstwu.
Charakterystyczną cechą tego schorzenia jest znacznie podwyższone stężenie „złego” cholesterolu (LDL) od urodzenia, co wiąże się z przyspieszonym rozwojem miażdżycy i przedwczesnym rozwinięciem pełnoobjawowej choroby wieńcowej.
„U nieleczonych pacjentów występuje 100 razy wyższe ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych w wieku 20-39 lat” - przestrzega dr hab. Piotr Dobrowolski.
„Dzięki takim projektom jak KORDIAN 2020 uczymy lekarzy, jak skutecznie diagnozować pacjentów” - mówi prof. Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii, który od stycznia ma status Państwowego Instytutu Badawczego.
Szkolenia dla medycznych profesjonalistów obejmują również skuteczną komunikację z chorym z elementami zwiększenia motywacji do podjęcia profilaktyki. Dotyczą też zasad zdrowego stylu życia na podstawie aktualnych zaleceń klinicznych oraz wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC - European Society of Cardiology) i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK).
Program profilaktyki chorób serca i naczyń oraz hipercholesterolemii rodzinnej „KORDIAN 2020 - Sercu na ratunek” jest realizowany we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym (WUM) oraz Fundacja My Pacjenci.
„Możemy dostarczyć naszą wiedzę i ekspertyzy dotyczące badań genetycznych. Dysponujemy największą wiedzą ekspercką w kraju” - zapewnia prof. Zbigniew Gaciong z WUM. „Dzięki zastosowaniu biorobotów służących do obsługi próbek oraz izolacji DNA minimalizujemy błędy i poprawiamy efektywność pracy” - dodaje reprezentujący WUM dr Grzegorz Placha.
Materiały edukacyjne i promocyjne dla programu KORDIAN 2020 zapewnia Fundacja MY Pacjenci już w 2019 r. Są to ulotki informacyjne dla pacjentów oraz poradniki i materiały wideo (wykłady, prezentacje) dla profesjonalistów ochrony zdrowia.
Fundacja MY Pacjenci jest think tankiem działającym w ochronie zdrowia, specjalizującym się w analizowaniu potrzeb pacjentów i dostarczaniu propozycji rozwiązań systemowych. Ideą przewodnią fundacji jest budowa pacjentocentrycznego systemu ochrony zdrowia.
KORDIAN 2020, przewidziany na lata 2019-2021, jest realizowany w ramach programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Jego budżet wynosi 7,6 mln zł. Aktualnie zespoły POZ/medycyny pracy - lekarze, pielęgniarki, dietetycy, fizjoterapeuci i psycholodzy są szkoleni w zakresie czynników ryzyka, diagnostyki i wczesnego wykrywania chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym hipercholesterolemii rodzinnej.
Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na stronie www.sercunaratunek.pl.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.01.2020, 12:34 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
26 listopada 2024 w godzinach 10:30-15:30, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, już po raz trzeci odbędzie się Forum Bezpiecznej Żywności - wydarzenie organizowane przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation. III Forum Bezpiecznej Żywności zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU
-
Image
Rekord Polski w konsumpcji różnych odmian jabłek
W ramach profilaktyki cukrzycy i promocji akcji „Jedno jabłko dziennie” 138 osób stworzyło „największą sztafetę jedzenia jabłek”. Degustowano 10 różnych odmian. Rekord ustanowiono 13 listopada 2024 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Partnerami wydarzenia byli Wydział Nauk o Zdrowiu WUM i polscy sadownicy. Patronat nad wydarzeniem objął Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - prof. Mariusz Gujski.- 15.11.2024, 09:18
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych