Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Lista 40 placówek podstawowej opieki zdrowotnej, w których będzie można się zgłaszać akces do programu, została opublikowana na portalu - www.sercunaratunek.pl. Akcja, z której może skorzystać łącznie do 4 tys. osób, realizowana jest w ramach innowacyjnego programu profilaktyki chorób serca i hipercholesterolemii rodzinnej „KORDIAN 2020 – Sercu na Ratunek”.
Projektem kieruje Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Fundacją MY Pacjenci.
Kto może skorzystać z Programu?
Największe szanse na zakwalifikowanie się do programu mają osoby z nadciśnieniem tętniczym, podwyższonym poziomem cholesterolu oraz palacze.
Do udziału mogą się zgłaszać pacjenci spełniający poniższe kryteria:
- osoby w wieku aktywności zawodowej, to jest kobiety i mężczyźni, którzy ukończyli 18. rok życia oraz osoby, które nabyły już uprawnienia emerytalne, ale są ciągle aktywne zawodowo;
- osoby z podejrzeniem podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, zwłaszcza z nadciśnieniem tętniczym, podwyższonym poziomem cholesterolu, palące papierosy;
- osoby, które nie leczyły się w ciągu ostatnich 5 lat z powodu chorób serca i nie korzystały z programu profilaktyki chorób układu krążenia Narodowego Funduszu Zdrowia.
Osoby zakwalifikowane do programu KORDIAN 2020 zostaną objęte aktywną profilaktyką, wspierającą i motywującą do zmiany trybu życia na prozdrowotny.
„Pacjentom zostanie zaoferowany indywidualny bon edukacyjny: 360 minut profesjonalnego poradnictwa w zakresie profilaktyki cholesterolowej, diety, edukacji zdrowotnej oraz aktywności fizycznej - podzielone na 15-minutowe +cegiełki+” - wyjaśnia prof. Wojciech Drygas z Narodowego Instytutu Kardiologii, koordynator merytoryczny projektu. Oznacza to w sumie 24 porady do wykorzystania w ciągu 6 miesięcy.
Rekrutacja pacjentów zaczyna się 1 marca 2020 r., natomiast już teraz trwają szkolenia dla zespołów 40 jednostek POZ/medycyny pracy, które zostały zakwalifikowane do projektu na zasadach konkursu. W szkoleniach udział biorą lekarze, pielęgniarki, dietetycy, fizjoterapeuci oraz personel wspomagający. Pełna lista placówek znajduje się na stronie https://sercunaratunek.pl/dla-pacjentow/lista-poz/.
Innowacyjny i skupiony na pacjencie
Pacjenci z wysokim poziomem cholesterolu LDL (powyżej 190mg/dl) zostaną skierowani do poradni w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie. Zostanie u nich przeprowadzony dalszy screening w celu rozpoznania hipercholesterolemii rodzinnej. Pacjentom zapewni się pogłębione badania genetyczne, biochemiczne i obrazowe oraz ewentualne leczenie farmakologiczne nowoczesnymi preparatami.
Innowacyjność programu KORDIAN 2020 polega na tym, że również krewni pacjentów, u których stwierdzono hipercholesterolemię rodzinną, zostaną poddani diagnostyce genetycznej - tzw. sekwencjonowaniu techniką Sangera, dzięki któremu można wyszukać mutacje i zrozumieć mechanizmy ewolucji genów u spokrewnionych ze sobą osób.
Dr hab. Piotr Dobrowolski, kierownik Poradni Lipidowej Narodowego Instytutu Kardiologii wyjaśnia, że hipercholesterolemia rodzinna łączy się z 50-proc. prawdopodobieństwem przekazania choroby potomstwu.
Charakterystyczną cechą tego schorzenia jest znacznie podwyższone stężenie „złego” cholesterolu (LDL) od urodzenia, co wiąże się z przyspieszonym rozwojem miażdżycy i przedwczesnym rozwinięciem pełnoobjawowej choroby wieńcowej.
„U nieleczonych pacjentów występuje 100 razy wyższe ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych w wieku 20-39 lat” - przestrzega dr hab. Piotr Dobrowolski.
„Dzięki takim projektom jak KORDIAN 2020 uczymy lekarzy, jak skutecznie diagnozować pacjentów” - mówi prof. Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii, który od stycznia ma status Państwowego Instytutu Badawczego.
Szkolenia dla medycznych profesjonalistów obejmują również skuteczną komunikację z chorym z elementami zwiększenia motywacji do podjęcia profilaktyki. Dotyczą też zasad zdrowego stylu życia na podstawie aktualnych zaleceń klinicznych oraz wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC - European Society of Cardiology) i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK).
Program profilaktyki chorób serca i naczyń oraz hipercholesterolemii rodzinnej „KORDIAN 2020 - Sercu na ratunek” jest realizowany we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym (WUM) oraz Fundacja My Pacjenci.
„Możemy dostarczyć naszą wiedzę i ekspertyzy dotyczące badań genetycznych. Dysponujemy największą wiedzą ekspercką w kraju” - zapewnia prof. Zbigniew Gaciong z WUM. „Dzięki zastosowaniu biorobotów służących do obsługi próbek oraz izolacji DNA minimalizujemy błędy i poprawiamy efektywność pracy” - dodaje reprezentujący WUM dr Grzegorz Placha.
Materiały edukacyjne i promocyjne dla programu KORDIAN 2020 zapewnia Fundacja MY Pacjenci już w 2019 r. Są to ulotki informacyjne dla pacjentów oraz poradniki i materiały wideo (wykłady, prezentacje) dla profesjonalistów ochrony zdrowia.
Fundacja MY Pacjenci jest think tankiem działającym w ochronie zdrowia, specjalizującym się w analizowaniu potrzeb pacjentów i dostarczaniu propozycji rozwiązań systemowych. Ideą przewodnią fundacji jest budowa pacjentocentrycznego systemu ochrony zdrowia.
KORDIAN 2020, przewidziany na lata 2019-2021, jest realizowany w ramach programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Jego budżet wynosi 7,6 mln zł. Aktualnie zespoły POZ/medycyny pracy - lekarze, pielęgniarki, dietetycy, fizjoterapeuci i psycholodzy są szkoleni w zakresie czynników ryzyka, diagnostyki i wczesnego wykrywania chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym hipercholesterolemii rodzinnej.
Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na stronie www.sercunaratunek.pl.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.01.2020, 12:34 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wigilijne stoły w Polsce. Opowieść o warzywach, które tworzą świąteczną magię
Wigilijny wieczór to nie tylko czas spotkań rodzinnych, ale także moment, kiedy polskie domy zapełniają się zapachami tradycyjnych potraw. Od wieków, mimo ograniczonego dostępu do świeżych warzyw w zimie, nasze babcie i prababcie potrafiły wykorzystać to, co dostępne - kiszonki, susze, przechowywane w piwnicach korzenie - tworząc z nich wyjątkowe dania, które do dziś są symbolem polskiej Wigilii.- 23.12.2024, 09:55
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Brandmates
-
Bez imienia, bez twarzy, z wielką misją - nowy projekt w sieci
W polskim internecie pojawiła się nowa, anonimowa postać, która działa w cieniu, ale z jasnym celem - szerzenie dobra w wyjątkowy sposób. Nie szuka rozgłosu, ale jej działania mogą zmienić to, jak patrzymy na wsparcie i empatię. Czy internet jest gotowy na coś takiego?- 19.12.2024, 13:16
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Biuro Prasowe kampanii „Dobro nie potrzebuje twarzy”
-
Image
Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”: każdy powinien mieć łatwy dostęp do apteki PAP
Według danych Rejestru Aptek i GUS około 1,8 mln Polaków nie ma dostępu do apteki w swojej gminie. Dlatego Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” zachęca do międzyśrodowiskowego dialogu z myślą o pacjentach – to główny wniosek konferencji pt. „Apteka dla Pacjenta - nierówny dostęp do leków i opieki farmaceutycznej w samorządach. Jeden problem - wiele perspektyw”.- 19.12.2024, 11:29
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom