Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Powstałe dzięki badaniom realizowanym w ramach projektu "Opracowanie prototypów wyrobów medycznych na bazie surowców otrzymanych z porożogennych komórek macierzystych" prototypy mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu uszkodzeń skóry, wspomaganiu regeneracji i gojeniu ran po przeszczepach, leczeniu błony śluzowej jamy ustnej, a także regeneracji rogówki oka.
Niezwykłe właściwości regeneracyjne poroża jelenia
Naukowcy z Wrocławia odkryli, że poroże jelenia szlachetnego posiada unikatowe właściwości regeneracyjne. W przypadku tych zwierząt w okresie regeneracji poroże może przyrosnąć nawet 2 cm na dobę.
Aby móc przeprowadzić badania i odkryć niezwykłe właściwości komórek macierzystych pochodzących z poroża jelenia szlachetnego, konieczne było dobranie odpowiedniej kadry naukowej i zorganizowanie na cel badań środków finansowych. W ten sposób powstało Konsorcjum Biocervin, w skład którego wchodzi spółka Stem Cells Spin S.A. i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Pieniądze zaś pozyskano z programu Innowacyjna Gospodarka - projekt był współfinansowany przez NCBR w ramach przedsięwzięcia pilotażowego wsparcia badań naukowych i prac rozwojowych w skali demonstracyjnej Demonstrator+ oraz ze środków EFRR w ramach PIOG. Warto zaznaczyć, że grant na cel badań nad komórkami macierzystymi wyniósł 57 milionów złotych i był jednym z największych programów badawczo-rozwojowych w Polsce.
W 2009 r. przez naukowców Akademii Medycznej we Wrocławiu została zawiązana spółka biotechnologiczna typu spin off, która prowadzi komercjalizację wynalazków dot. komórek MIC-1.
Na realizację badań było jednak bardzo mało czasu, co zaznaczył prof. dr hab. Józef Nicpoń z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Naukowcy mieli tylko 29 miesięcy, jednak projekt zakończył się sukcesem.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 17.03.2016, 10:35 |
Źródło informacji | Konsorcjum Biocervin |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Niewykorzystane możliwości leczenia choroby Parkinsona PAP
Sytuacja chorych z chorobą Parkinsona w ostatnim czasie znacznie się pogorszyła. Pilotaż zawierający programu opieki koordynowanej nad pacjentem z chorobą Parkinsona, przygotowany już kilka lat temu, wciąż leży w ministerialnej szufladzie, a nowy plan finansowy dla programów lekowych w neurologii praktycznie zredukował możliwości leczenia chorych z zaawansowaną chorobą Parkinsona. Są w leczeniu tej choroby pewne sukcesy, ale brakuje nam kompleksowego myślenia. Konieczne jest uporządkowanie systemu opieki nad tymi chorymi - apelowali specjaliści podczas debaty, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP z okazji Światowego Dnia Chorych na Chorobę Parkinsona.- 14.04.2025, 15:35
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Eksperci: inwestowanie w zdrowie pracowników przynosi pracodawcom korzyści ekonomiczne PAP
Współczesny rynek pracy stawia przed pracodawcami nowe wyzwania: stres, wypalenie zawodowe i choroby cywilizacyjne wpływają na efektywność i zaangażowanie pracowników. O tym, jak firmy mogą wspierać zdrowie fizyczne i psychiczne swoich zespołów, dyskutowali uczestnicy konferencji #ESG & #Sustainability FORUM „Go to the future”, zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie ESG.- 11.04.2025, 15:50
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Malaria - gotowi do diagnozy i leczenia? PAP
Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę - twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.- 11.04.2025, 11:35
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Zdrowie PAP
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ