Newsletter

Zdrowie i styl życia

Szukamy Cię! Pomóż nam się znaleźć

26.07.2019, 15:28aktualizacja: 26.07.2019, 15:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundacja Gwiazda Nadziei (2)
Fundacja Gwiazda Nadziei (2)
Szacuje się, że wirusowe zapalenia wątroby powodują rocznie śmierć blisko 1,4 mln ludzi na świecie. [1] W 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia przyjęła strategię, której celem jest eliminacja do 2030 roku WZW, jako światowego zagrożenia zdrowotnego. Aby to się udało niezbędne są skorelowane działania, tj. edukacja społeczeństw oraz szeroka diagnostyka. W tym celu 28 lipca organizowany jest Światowy Dzień WZW.

W Polsce zakażonych HBV jest 500 tys. [2] osób, a HCV 150 tys. [3], z czego 86% [4] o tym nie wie. Główną bronią w walce z WZW B jest szczepionka. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia, leczenie nie zawsze przynosi zadowalające efekty. Sytuacja wygląda odwrotnie przy WZW C – szczepionki jeszcze nie wynaleziono, natomiast istnieją bezpieczne, szybkie i skuteczne niemal w 100% terapie. Największym wyzwaniem jest odnalezienie tych, którzy zostali zakażeni i o tym nie wiedzą.

„Wielu osobom wydaje się, że są zdrowi, tymczasem choroba przez wiele lat rozwija się w ich organizmie bezobjawowo. Wykonanie testu anty-HCV ratuje życie. Apeluję więc – badajcie się!” – mówi Barbara Pepke, lider Koalicji Hepatologicznej i prezes Fundacji Gwiazda Nadziei.

Test anty-HCV polega na pobraniu kilku kropli krwi z opuszki palca. Wynik znany jest po ok. 15 min. Dodatni, oznacza, że organizm miał w przeszłości kontakt z wirusem. Aby dowiedzieć się, czy rozwinął się stan przewlekły WZW należy wykonać pogłębioną diagnostykę.

[1] https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/324797/WHO-CDS-HIV-19.7-eng.pdf?ua=1

[2] https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/255016/9789241565455-eng.pdf?sequence=1, 16.05.2019 r.

[3] Rekomendacje Polskiej Grupy Ekspertów HCV dotyczące leczenia wirusowych zapaleń wątroby typu C w roku 2018; Waldemar Halota, Robert Flisiak, Jacek Juszczyk, Piotr Małkowski, Małgorzata Pawłowska, Krzysztof Simon, Krzysztof Tomasiewicz; Polska Grupa Ekspertów HCV, Hepatologia 2018; 18: 1-9.

[4] „Zapobieganie zakażeniom HCV” jako przykład zintegrowanych działań w zdrowiu publicznym na rzecz ograniczenia zakażeń krwiopochodnych w Polsce; Praca zbiorowa pod red.: Prof. dr hab. Mirosław J. Wysocki, Prof. dr hab. Andrzej Zieliński, Dr hab. Rafał Gierczyński; Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, Warszawa 2017.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.07.2019, 15:28
Źródło informacji Fundacja Źródło Nadziei
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii