Newsletter

Zdrowie i styl życia

Talerz lepiej niż Piramida Żywności i Żywienia pokazuje udział warzyw i owoców w zdrowych posiłkach

16.10.2020, 13:00aktualizacja: 19.10.2020, 09:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw/Połowa sukcesu (1)
Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw/Połowa sukcesu (1)
Producenci ponad 30 gatunków owoców i warzyw uznali, że zmiana Piramidy na Talerz poprawi czytelność rekomendacji żywieniowych. Talerz w połowie wypełniony warzywami, obok którego widzimy owoce, pozwala sugestywniej pokazać rekomendowany udział tych produktów w zdrowym żywieniu. Przypomnijmy, warzywa, owoce i ich przetwory powinny stanowić połowę, tego co jemy.

„Piramidę Żywności i Żywienia ludzie postrzegają przez pryzmat szkoły, pamiętają, że uczyli się o niej. Wiedzą, że piramida ewoluuje, ale generalnie jest dla ludzi tajemnicza. Działa deprymująco, ponieważ wydaje się prosta w interpretacji, a taka nie jest. Wadą jest to co wydaje się jej siłą, czyli kształt. Piramida zaczyna się od tego co powinniśmy ograniczać. Warzywa i owoce są na jej dole, co ludzie generalnie odczytują jako +podstawa żywienia+. Mają jednak kłopot z przełożeniem takiego postrzegania na życie codzienne. Reasumując: piramida jest mądra, ale nie jest użyteczna” - mówi Agata Zadrożna, ekspert Kantar, firmy realizującej „Narodowe badania konsumpcji warzyw i owoców”.

„Badania pokazały słabości dotychczasowego sposobu prezentacji zaleceń żywieniowych. Na tle Piramidy, talerz jest prosty i praktyczny. Każdy Polak ma go w ręce 2-3 razy dziennie. Oto mamy symbol, który Polacy widzą 100 mln razy dziennie. Chcemy, by talerz stał się dominującym elementem graficzno-symbolicznym w komunikacji oferty sektora” - mówi Witold Boguta, prezes KZGPOiW.

„Talerz jest dobrym narzędziem, by promować rekomendowany udział warzyw. Podczas samego tylko obiadu na talerzu widzi je codziennie 84% Polaków. Owoce jednak, my Polacy, do głównych posiłków jadamy rzadko. Do obiadu robi to 12% konsumentów, do kolacji 8%, do śniadania 5%. Dlatego owoce musimy pokazywać obok talerza. Będziemy je postrzegać jako część modelowego posiłku albo przekąska, podwieczorek czy drugie śniadanie. Podsumowując: nie można udawać, że owoce wrysowane w +talerze żywieniowe+ zostaną zauważone. Takie podejście nie poprawi poziomu ich konsumpcji i za jakiś czas podważy praktyczność talerza. Dodanie owoców tuż przy talerzu, ułatwi prezentacje takich ofert jak: jedno jabłko codziennie, filiżanka owoców jagodowych codziennie czy szklanka soku codziennie” - mówi Maciej Dolata z INSPIRE smarter branding.

„Będziemy przechodzić na talerz. Fajnie będzie się +sprzedawał+. My trafiamy z naszymi działaniami do najmłodszych, więc łatwiej będzie nam tłumaczyć, na podstawie takiego kolorowego talerza, ile ma być warzyw i owoców. Łatwiej niż tłumaczenie im ile to jest porcji, że ich garść jest inna niż moja garść itp. - mówi Agnieszka Falba-Gałkowska z Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

„Talerz* jest kluczem do wzrostu konsumpcji. Już dziś mówimy o drodze +z pola na talerz+, pokazujemy przepisy, promujemy wskaźnik +Wczoraj na talerzu+. Dzięki niemu wiemy, że tylko co szósty Polak je warzyw i owoców tyle ile zalecają dietetycy. To nas motywuje do działania” – mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Proste sposoby na zdrowy posiłek powstały z ramach projektu „Połowa Sukcesu” realizowanego przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Zadanie finansowane jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Więcej opinii na kanale Czas na polskie   
Prezentacja SIW na stronie polowasukcesu.pl    

#PołowaTegoCoJemy #PołowaSukcesu


 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.10.2020, 13:00
Źródło informacji Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii