Newsletter

Zdrowie i styl życia

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej skupia się na szukaniu winnych?

12.04.2023, 10:25aktualizacja: 12.04.2023, 13:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/P. Werewka/Zdjęcie ilustracyjne
Fot. PAP/P. Werewka/Zdjęcie ilustracyjne
Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta jest szkodliwa dla personelu medycznego - uważa lek. Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Jego zdaniem, zamiast skupiać się na raportowaniu i analizie zdarzeń niepożądanych, zajmuje się szukaniem „sprawców”, i to niezwłocznie.

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta jest na etapie procedowania w parlamencie. Została uchwalona przez Sejm i odrzucona przez Senat. W tym tygodniu zaplanowano ponowne prace nad nią w Sejmie. Krytyczną opinię na jej temat ma wiele środowisk lekarskich, m.in. samorząd lekarski i związek zawodowy tej grupy profesjonalistów.

Sebastian Goncerz, który był jednym z prelegentów w czasie VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach podkreślił, że ustawa „nie tworzy systemu, który ma na celu raportowanie zdarzeń niepożądanych, ich analizę oraz wdrażanie wytycznych na każdym szczeblu ochrony zdrowia, ale zajmuje się tylko szukaniem i identyfikowaniem tzw. sprawców”.

-"Każdy >>sprawca<< musi zdarzenie niepożądane zgłosić, podać swoje dane oraz podać dane wszystkich pozostałych uczestników zdarzenia. W dodatku - według ustawy - musi to zrobić niezwłocznie po jego stwierdzeniu, co jeszcze nawet brzmi sensownie na przykład w szpitalnictwie, ale co ma zrobić ratownik w karetce, kiedy dzieje się wszystko >>tu i teraz<<?  Czy ma wszystko rzucić i to zgłosić? Tego ustawodawca nie przewiduje" – skwitował.

Lekarz zwrócił też uwagę, że ustawodawca nie uwzględnił zgłoszonych przez środowisko lekarskie poprawek, dodatkowo do raportu niepożądanych zdarzeń dostępu nie mają samorządy zawodów medycznych,  związki zawodowe, organizacje naukowe i pacjentów. Ich analizą zajmować mają się jedynie decydenci.

Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego ustawa wprowadza rewolucyjne zmiany i być może z tego powodu budzi kontrowersje. Podczas wystąpień publicznych podkreśla, że system no-fault nie oznacza nigdzie zwolnienie lekarzy z odpowiedzialności karnej.

VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych, który odbył się w dniach 9-10 marca br. w Katowicach, zgromadził setki menadżerów ochrony zdrowia, samorządowców, polityków, lekarzy, przedstawicieli biznesu i naukowców. Serwis Zdrowie był jednym partnerów medialnych Kongresu.

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 12.04.2023, 10:25
Źródło informacji Serwis Zdrowie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii