Pobierz materiał i Publikuj za darmo
<p>
<p>- Specjaliści (82%) sądzą, że osteoporoza jest cichą epidemią, podczas gdy tylko 24% z nich uważa, że system opieki zdrowotnej w ich krajach jest odpowiednio przygotowany do udzielania wsparcia pacjentom z osteoporozą [3].
<p>- Ponad połowa (53%) specjalistów od chorób kości jest zdania, że w opinii ich pacjentów osteoporoza lub złamania z powodu kruchości kości będą miały jedynie krótkoterminowy wpływ na ich stan zdrowia [3], mimo wyraźnych dowodów na długotrwały wpływ tej choroby na jakość życia i samodzielność osób nią dotkniętych [4] [5].
Bruksela, 20 września 2019 r. /PRNewswire/ - Nowe europejskie badanie ankietowe, którego wyniki opublikowała firma UCB, wykazuje, że zdaniem specjalistów od chorób kości osteoporoza lub złamania z powodu kruchości kości są lekceważone i odsuwane na dalszy plan przez systemy opieki zdrowotnej w ich krajach i sądzą oni, że tym samym, muszą zostać podjęte odpowiednie działania w tym względzie [3].W badaniu ankietowym przeprowadzonym w sierpniu 2019 r. zapytano 401 specjalistów od chorób kości z 11 krajów europejskich o ich doświadczenia dotyczące leczenia osteoporozy lub złamań z powodu kruchości kości [3].
Z ogółu poddanych ankiecie specjalistów, 66% przyznało, że osteoporoza jest bagatelizowaną chorobą i jedynie 10% poddanych ankiecie specjalistów potwierdziło, że obecnie władze ochrony zdrowia w ich krajach traktują wysoce priorytetowo osteoporozę i złamania z powodu kruchości kości [3]. Większość ankietowanych (90%) zgodziła się ze stwierdzeniem, że osteoporoza powinna być jednym z priorytetów publicznej opieki zdrowotnej, a 91% z nich podzieliło pogląd, że skuteczne działania mogą poprawić wyniki leczenia tej choroby i obniżyć koszty z nią związane [3]. Obecnie, w przypadku kobiet powyżej 45 roku życia, ocenia się, że osteoporoza odpowiada za większą liczbę dni pobytu w szpitalu niż wiele innych chorób, w tym cukrzyca i rak piersi [6]. W 2010 r. koszty związane ze złamaniami z powodu kruchości kości w Unii Europejskiej wynosiły 37 miliardów euro [7], a w oparciu o zmiany demograficzne przewiduje się, że ta kwota ulegnie podwojeniu do roku 2050 [1].
„Takie wyniki potwierdzają znane przez wielu z nas fakty. Z każdym upływającym rokiem coraz więcej pacjentów jest potencjalnie pozbawionych skutecznego leczenia, co sprawia, że są oni narażeni na wystąpienie złamań skutkujących zmianami w ich życiu. Potrzebujemy wyspecjalizowanych grup doradczych ds. polityki zdrowotnej odpowiedzialnych za wspieranie w poszczególnych krajach specjalistów leczenia osteoporozy oraz grup pacjentów, aby wprowadzić skuteczne rozwiązania mające na celu zlikwidowanie tej różnicy w priorytetach na potrzeby władz ochrony zdrowia, systemu podstawowej opieki zdrowotnej oraz pacjentów - skomentował dr Kassim Javaid, konsultant ds. chorób reumatologicznych z Uniwersytetu w Oxfordzie. - Choć najważniejszym celem do osiągnięcia jest zapobieganie wystąpieniu pierwszego złamania kości, wdrożenie usług z zakresu skoordynowanej opieki po wystąpieniu złamań, np. w ramach dedykowanego programu usług zdrowotnych dla pacjentów ze złamaniami kości (Fracture Liaison Service, FLS), stanowiło pierwszy krok w wysiłkach zmierzających ku zmniejszeniu istniejącej luki w opiece medycznej w tym zakresie. Skutecznie działające modele FLS powinny zostać rozpowszechnione w zakresie międzynarodowym. Po wdrożeniu takich modelów opieki, usługi w ramach FLS mogą zostać rozwinięte w celu określenia grup wysokiego ryzyka, aby zapobiegać wystąpieniu pierwszego złamania kości, co stanowi nasz pierwszorzędny cel".
Wyniki badania ankietowego wskazują również, że pacjenci nie są właściwie poinformowani na temat osteoporozy i jej następstw. Jedynie jedna trzecia (33%) specjalistów jest zdania, że ich pacjenci są świadomi długotrwałych następstw osteoporozy, a ponad połowa specjalistów (53%) twierdzi, że w opinii ich pacjentów ryzyko wystąpienia kolejnych złamań z powodu kruchości kości po pierwszym złamaniu jest niskie lub nie ulega ono zwiększeniu, [3] mimo dowodów wskazujących na to, że po wystąpieniu pierwszego złamania kości prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnego złamania w ciągu kolejnego roku jest pięć razy wyższe [8]. Co gorsze, 40% osób dotkniętych złamaniem biodra nie jest w stanie ponownie samodzielnie chodzić [9], a powikłania będące następstwem złamania biodra są przyczyną śmierci nawet do jednej czwartej chorych w ciągu roku od wystąpienia złamania [10] [11].
Ponadto, wyniki badania ankietowego podkreślają, że mogą również istnieć wyzwania w zakresie leczenia osteoporozy na poziomie podstawowej opieki medycznej. Większość (84%) specjalistów uznała, że konieczne jest lepsze zrozumienie osteoporozy i większa wiedza na jej temat ze strony lekarzy pierwszego kontaktu, przy czym jedynie 32% z nich potwierdziło, że lekarze pierwszego kontaktu przekierowują chorych z podejrzeniem osteoporozy do specjalistów w odpowiednim czasie [3].
Biorąc pod uwagę, że osteoporoza jest najczęściej występującą chorobą kości na świecie stanowiącą przyczynę ponad 8,9 milionów złamań z powodu kruchości kości globalnie, [12] należy podjąć więcej działań w zakresie szkolenia i wspierania lekarzy pierwszego kontaktu i pacjentów na temat osteoporozy oraz podkreślenia znaczenia odpowiednio wczesnego kierowania chorych z osteoporozą do specjalistów w celu podjęcia skutecznego leczenia.
„Pacjenci z osteoporozą mogą stawać w obliczu istotnej utraty samodzielności i obniżenia jakości życia, zwłaszcza po wystąpieniu złamania z powodu kruchości kości. Takie wyniki ankiety podkreślają, że zdaniem specjalistów leczących tę chorobę nie są podejmowane dostateczne wysiłki w celu traktowania jej jako priorytetu na poziomie systemu opieki zdrowotnej - stwierdziła dr Pascale Richetta, dyrektor działu ds. chorób kości i wiceprezes wykonawczy w firmie UCB. - Musimy zapobiegać rozprzestrzenianiu się tej cichej epidemii poprzez lepsze informowanie decydentów, lekarzy i pacjentów na temat długotrwałego wpływu osteoporozy, aby choroba ta mogła być skutecznie leczona i aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnych, powtarzających się złamań z powodu kruchości kości".
Informacje na temat badania ankietowego
Firma UCB przeprowadziła badanie ankietowe w środowisku pracowników ochrony zdrowia specjalizujących się w leczeniu chorób kości. Ankieta została przeprowadzona na przełomie sierpnia i września 2019 r. w ramach inicjatywy w zakresie analizy ich poglądów i postrzegania priorytetów dotyczących osteoporozy i złamań z powodu kruchości kości w jedenastu najbardziej uprzemysłowionych krajach: Niemczech, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Grecji, Irlandii, Włoszech, Litwie, Holandii, Polsce i Rumunii. Został przeprowadzony wywiad online z 401 specjalistami będącymi pracownikami ochrony zdrowia dotyczący osteoporozy i złamań z powodu kruchości kości.
Informacje na temat firmy UCB
Firma UCB, z siedzibą w Brukseli w Belgii, (www.ucb.com), to międzynarodowa firma biofarmaceutyczna, której działalność skupia się na odkrywaniu i opracowywaniu innowacyjnych leków i rozwiązań mających na celu poprawę jakości życia osób żyjących z poważnymi chorobami układu odpornościowego lub ośrodkowego układu nerwowego. Firma UCB, zatrudniająca 7500 osób w około 40 krajach, uzyskała w 2018 r. przychód wynoszący 4,6 miliardów euro. Firma UCB jest notowana na giełdzie Euronext Brussels (symbol: UCB). Śledz nas na Twitterze: @UCB_news
Literatura
[1] Reginster JY, Burlet N. Osteoporosis: A still increasing prevalence. Bone. 2006 Feb;38 (2 Suppl 1):S4-9.
[2] Johnell O and Kanis JA (2006). Osteoporos Int 17:1726.
[3] SERMO. Osteoporosis study for UCB 2019.
[4] Bentler SE, et al. Am J Epidemiol. 2009;170:1290-1299.
[5] Cosman F, et al. Osteoporos Int. 2014;25:2359-2381.
[6] Kanis JA, Delmas P, Burckhardt P, et al. (1997). Osteoporos Int 7:390.
[7] Hernlund E, Svedbom A, Ivergard M, Compston J, et. al. 10.1007/s11657-013-0136-1. 2013, 8(1-2):136.
[8] van Geel TA, van Helden S, Geusens PP, Winkens B, Dinant GJ. Ann Rheum Dis 2009;68:99–102.
[9] Magaziner J, Simonsick EM, Kashner TM, et al. J Gerontol 1990;45:M101.
[10] Cooper C, Atkinson EJ, Jacobsen SJ, et al. Am J Epidemiol 1993;137:1001.
[11] Leibson CL, Tosteson AN, Gabriel SE, et al. J Am Geriatr Soc 2002;50:1644.
[12] Ström O, Borgström F, Kanis JA, et al. Arch Osteoporos. 2011;6:59-155. doi: 10.1007/s11657-011-0060-1.
Źródło: UCB
KONTAKT:
Scott Fleming
Kierownik działu ds. komunikacji dotyczącej chorób kości w firmie UCB
tel. +44 7702 777378
e-mail: scott.fleming@ucb.com
-
France Nivelle
Kierownik działu ds. globalnej komunikacji w firmie UCB
tel. +32.2.559.9178
e-mail: france.nivelle@ucb.com
-
Laurent Schots
Kierownik działu ds. relacji z mediami w firmie UCB
tel. +32.2.559.92.64
e-mail: laurent.schots@ucb.com
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.09.2019, 11:31 |
Źródło informacji | PR Newswire |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |