Newsletter

Zdrowie i styl życia

W opinii specjalistów osteoporoza jest cichą epidemią, która jest niedoceniana - wskazują opublikowane wyniki badania ankietowego

23.09.2019, 11:31aktualizacja: 23.09.2019, 11:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Szacuje się, że osteoporoza dotyka 200 milionów osób na całym świecie [1] i jest przyczyną występowania złamania kości co 3 sekundy [2]. Mimo takich faktów wyniki ostatniego badania ankietowego wskazują, że zdaniem europejskich specjalistów od chorób kości wpływ osteoporozy nie jest w pełni rozpoznany [3].
<p> 
<p>- Specjaliści (82%) sądzą, że osteoporoza jest cichą epidemią, podczas gdy tylko 24% z nich uważa, że system opieki zdrowotnej w ich krajach jest odpowiednio przygotowany do udzielania wsparcia pacjentom z osteoporozą [3].
<p>- Ponad połowa (53%) specjalistów od chorób kości jest zdania, że w opinii ich pacjentów osteoporoza lub złamania z powodu kruchości kości będą miały jedynie krótkoterminowy wpływ na ich stan zdrowia [3], mimo wyraźnych dowodów na długotrwały wpływ tej choroby na jakość życia i samodzielność osób nią dotkniętych [4] [5].

Bruksela, 20 września 2019 r. /PRNewswire/ - Nowe europejskie badanie ankietowe, którego wyniki opublikowała firma UCB, wykazuje, że zdaniem specjalistów od chorób kości osteoporoza lub złamania z powodu kruchości kości są lekceważone i odsuwane na dalszy plan przez systemy opieki zdrowotnej w ich krajach i sądzą oni, że tym samym, muszą zostać podjęte odpowiednie działania w tym względzie [3].W badaniu ankietowym przeprowadzonym w sierpniu 2019 r. zapytano 401 specjalistów od chorób kości z 11 krajów europejskich o ich doświadczenia dotyczące leczenia osteoporozy lub złamań z powodu kruchości kości [3].

Z ogółu poddanych ankiecie specjalistów, 66% przyznało, że osteoporoza jest bagatelizowaną chorobą i jedynie 10% poddanych ankiecie specjalistów potwierdziło, że obecnie władze ochrony zdrowia w ich krajach traktują wysoce priorytetowo osteoporozę i złamania z powodu kruchości kości [3]. Większość ankietowanych (90%) zgodziła się ze stwierdzeniem, że osteoporoza powinna być jednym z priorytetów publicznej opieki zdrowotnej, a 91% z nich podzieliło pogląd, że skuteczne działania mogą poprawić wyniki leczenia tej choroby i obniżyć koszty z nią związane [3]. Obecnie, w przypadku kobiet powyżej 45 roku życia, ocenia się, że osteoporoza odpowiada za większą liczbę dni pobytu w szpitalu niż wiele innych chorób, w tym cukrzyca i rak piersi [6]. W 2010 r. koszty związane ze złamaniami z powodu kruchości kości w Unii Europejskiej wynosiły 37 miliardów euro [7], a w oparciu o zmiany demograficzne przewiduje się, że ta kwota ulegnie podwojeniu do roku 2050 [1].

„Takie wyniki potwierdzają znane przez wielu z nas fakty. Z każdym upływającym rokiem coraz więcej pacjentów jest potencjalnie pozbawionych skutecznego leczenia, co sprawia, że są oni narażeni na wystąpienie złamań skutkujących zmianami w ich życiu. Potrzebujemy wyspecjalizowanych grup doradczych ds. polityki zdrowotnej odpowiedzialnych za wspieranie w poszczególnych krajach specjalistów leczenia osteoporozy oraz grup pacjentów, aby wprowadzić skuteczne rozwiązania mające na celu zlikwidowanie tej różnicy w priorytetach na potrzeby władz ochrony zdrowia, systemu podstawowej opieki zdrowotnej oraz pacjentów - skomentował dr Kassim Javaid, konsultant ds. chorób reumatologicznych z Uniwersytetu w Oxfordzie. - Choć najważniejszym celem do osiągnięcia jest zapobieganie wystąpieniu pierwszego złamania kości, wdrożenie usług z zakresu skoordynowanej opieki po wystąpieniu złamań, np. w ramach dedykowanego programu usług zdrowotnych dla pacjentów ze złamaniami kości (Fracture Liaison Service, FLS), stanowiło pierwszy krok w wysiłkach zmierzających ku zmniejszeniu istniejącej luki w opiece medycznej w tym zakresie. Skutecznie działające modele FLS powinny zostać rozpowszechnione w zakresie międzynarodowym. Po wdrożeniu takich modelów opieki, usługi w ramach FLS mogą zostać rozwinięte w celu określenia grup wysokiego ryzyka, aby zapobiegać wystąpieniu pierwszego złamania kości, co stanowi nasz pierwszorzędny cel".

Wyniki badania ankietowego wskazują również, że pacjenci nie są właściwie poinformowani na temat osteoporozy i jej następstw. Jedynie jedna trzecia (33%) specjalistów jest zdania, że ich pacjenci są świadomi długotrwałych następstw osteoporozy, a ponad połowa specjalistów (53%) twierdzi, że w opinii ich pacjentów ryzyko wystąpienia kolejnych złamań z powodu kruchości kości po pierwszym złamaniu jest niskie lub nie ulega ono zwiększeniu, [3] mimo dowodów wskazujących na to, że po wystąpieniu pierwszego złamania kości prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnego złamania w ciągu kolejnego roku jest pięć razy wyższe [8]. Co gorsze, 40% osób dotkniętych złamaniem biodra nie jest w stanie ponownie samodzielnie chodzić [9], a powikłania będące następstwem złamania biodra są przyczyną śmierci nawet do jednej czwartej chorych w ciągu roku od wystąpienia złamania [10] [11].

Ponadto, wyniki badania ankietowego podkreślają, że mogą również istnieć wyzwania w zakresie leczenia osteoporozy na poziomie podstawowej opieki medycznej. Większość (84%) specjalistów uznała, że konieczne jest lepsze zrozumienie osteoporozy i większa wiedza na jej temat ze strony lekarzy pierwszego kontaktu, przy czym jedynie 32% z nich potwierdziło, że lekarze pierwszego kontaktu przekierowują chorych z podejrzeniem osteoporozy do specjalistów w odpowiednim czasie [3].

Biorąc pod uwagę, że osteoporoza jest najczęściej występującą chorobą kości na świecie stanowiącą przyczynę ponad 8,9 milionów złamań z powodu kruchości kości globalnie, [12] należy podjąć więcej działań w zakresie szkolenia i wspierania lekarzy pierwszego kontaktu i pacjentów na temat osteoporozy oraz podkreślenia znaczenia odpowiednio wczesnego kierowania chorych z osteoporozą do specjalistów w celu podjęcia skutecznego leczenia.

„Pacjenci z osteoporozą mogą stawać w obliczu istotnej utraty samodzielności i obniżenia jakości życia, zwłaszcza po wystąpieniu złamania z powodu kruchości kości. Takie wyniki ankiety podkreślają, że zdaniem specjalistów leczących tę chorobę nie są podejmowane dostateczne wysiłki w celu traktowania jej jako priorytetu na poziomie systemu opieki zdrowotnej - stwierdziła dr Pascale Richetta, dyrektor działu ds. chorób kości i wiceprezes wykonawczy w firmie UCB. - Musimy zapobiegać rozprzestrzenianiu się tej cichej epidemii poprzez lepsze informowanie decydentów, lekarzy i pacjentów na temat długotrwałego wpływu osteoporozy, aby choroba ta mogła być skutecznie leczona i aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnych, powtarzających się złamań z powodu kruchości kości".

Informacje na temat badania ankietowego

Firma UCB przeprowadziła badanie ankietowe w środowisku pracowników ochrony zdrowia specjalizujących się w leczeniu chorób kości. Ankieta została przeprowadzona na przełomie sierpnia i września 2019 r. w ramach inicjatywy w zakresie analizy ich poglądów i postrzegania priorytetów dotyczących osteoporozy i złamań z powodu kruchości kości w jedenastu najbardziej uprzemysłowionych krajach: Niemczech, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Grecji, Irlandii, Włoszech, Litwie, Holandii, Polsce i Rumunii. Został przeprowadzony wywiad online z 401 specjalistami będącymi pracownikami ochrony zdrowia dotyczący osteoporozy i złamań z powodu kruchości kości.

Informacje na temat firmy UCB

Firma UCB, z siedzibą w Brukseli w Belgii, (www.ucb.com), to międzynarodowa firma biofarmaceutyczna, której działalność skupia się na odkrywaniu i opracowywaniu innowacyjnych leków i rozwiązań mających na celu poprawę jakości życia osób żyjących z poważnymi chorobami układu odpornościowego lub ośrodkowego układu nerwowego. Firma UCB, zatrudniająca 7500 osób w około 40 krajach, uzyskała w 2018 r. przychód wynoszący 4,6 miliardów euro. Firma UCB jest notowana na giełdzie Euronext Brussels (symbol: UCB). Śledz nas na Twitterze: @UCB_news

Literatura

[1] Reginster JY, Burlet N. Osteoporosis: A still increasing prevalence. Bone. 2006 Feb;38 (2 Suppl 1):S4-9.

[2] Johnell O and Kanis JA (2006). Osteoporos Int 17:1726.

[3] SERMO. Osteoporosis study for UCB 2019.

[4] Bentler SE, et al. Am J Epidemiol. 2009;170:1290-1299.

[5] Cosman F, et al. Osteoporos Int. 2014;25:2359-2381.

[6] Kanis JA, Delmas P, Burckhardt P, et al. (1997). Osteoporos Int 7:390.

[7] Hernlund E, Svedbom A, Ivergard M, Compston J, et. al. 10.1007/s11657-013-0136-1. 2013, 8(1-2):136.

[8] van Geel TA, van Helden S, Geusens PP, Winkens B, Dinant GJ. Ann Rheum Dis 2009;68:99–102.

[9] Magaziner J, Simonsick EM, Kashner TM, et al. J Gerontol 1990;45:M101.

[10] Cooper C, Atkinson EJ, Jacobsen SJ, et al. Am J Epidemiol 1993;137:1001.

[11] Leibson CL, Tosteson AN, Gabriel SE, et al. J Am Geriatr Soc 2002;50:1644.

[12] Ström O, Borgström F, Kanis JA, et al. Arch Osteoporos. 2011;6:59-155. doi: 10.1007/s11657-011-0060-1.

Źródło: UCB

KONTAKT:

Scott Fleming

Kierownik działu ds. komunikacji dotyczącej chorób kości w firmie UCB

tel. +44 7702 777378

e-mail: scott.fleming@ucb.com

-

France Nivelle

Kierownik działu ds. globalnej komunikacji w firmie UCB

tel. +32.2.559.9178

e-mail: france.nivelle@ucb.com

-

Laurent Schots

Kierownik działu ds. relacji z mediami w firmie UCB

tel. +32.2.559.92.64

e-mail: laurent.schots@ucb.com

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.09.2019, 11:31
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii