Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Pijemy zbyt mało
Choć w ciągu ostatnich czterech lat odsetek osób, które mają świadomość, że piją za mało wzrósł z 16 do 40%, nie przekłada się to na praktykę i zachowania konsumentów. Według rekomendacji Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (ang. European Food Safety Authority; EFSA), dorosły mężczyzna powinien wypijać dziennie około 2l wody, a kobieta około 1,6l dziennie**. Tymczasem 59% kobiet i aż 78% mężczyzn każdego dnia wypija mniej płynów, niż jest to zalecane**. Wyniki badania zrealizowanego przez TNS Polska na zlecenie Żywiec Zdrój pokazują, że zdecydowanie najchętniej i w największej ilości pijemy napoje ciepłe, takie jak kawa czy herbata i najczęściej z dodatkiem cukru. Dane wskazują, że ponad 49% płynów spożywanych w ciągu dnia przez osoby dorosłe to słodkie napoje. Woda stanowi natomiast jedynie 28% spośród wszystkich płynów, które przeciętny Polak wypija w ciągu dnia*.
Woda - lek na (prawie) całe zło
Eksperci z zakresu dietetyki i żywienia podkreślają, że woda jest najbezpieczniejszym i najbardziej naturalnym napojem. Nie zawiera cukru, a tym samym zbędnych kalorii. Systematyczne picie wody małymi porcjami, w tempie proporcjonalnym do jej utraty, pomaga nam utrzymać prawidłowe funkcjonowanie organizmu i dobrą kondycję psychofizyczną. Odpowiednie nawodnienie wpływa też na lepszą wydajność organizmu i produktywność.
Już niewielkie odwodnienie może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie i zdolność do pracy umysłowej. "Woda wpływa nie tylko na przemianę materii, reguluje również szereg procesów zachodzących w organizmie - mówi dr n. med. Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia. - Picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia pozwala zachować sprawność intelektualną i fizyczną, dlatego warto, by regularne sięganie po szklankę wody stało się nieodłącznym nawykiem każdego z nas".
Kropla drąży skałę, czyli w edukacji siła
"Woda na Start" to kampania edukacyjna zainicjowana przez Żywiec Zdrój i realizowana we współpracy z Instytutem Żywności i Żywienia oraz Instytutem Matki i Dziecka. Jej celem jest poprawa wiedzy oraz zmiana postaw, zachowań i nawyków związanych z nawodnieniem.
"Konsekwentnie prowadzone działania informacyjne związane z właściwym nawodnieniem, uzupełniają powszechną świadomość dotyczącą zdrowia i prawidłowej diety. Regularne picie wody, uczenie tego nawyku dzieci, to jeden z najlepszych sposobów utrzymania optymalnego poziomu zapotrzebowania organizmu na płyny (w tym wodę). Wyniki wielu badań wskazują, że picie wody należy traktować jako ważny element profilaktyki otyłości u dzieci, a także próchnicy zębów" - podkreśla prof. Halina Weker z Instytutu Matki i Dziecka. Działania realizowane w ramach programu "Woda na Start" obejmą akcję edukacyjno-informacyjną oraz wydarzenia specjalne realizowane w przestrzeni publicznej. Więcej o programie oraz wpływie wody na nasze zdrowie można znaleźć na stronie: www.wodanastart.pl.
Przypisy
*Badanie TNS Polska przeprowadzone w maju 2014 roku na zlecenie Żywiec Zdrój na próbie głównej 1 000 Polaków (w wieku 16- 64 lata) oraz próbie 650 dzieci (do 15 r.ż.). W badaniu zastosowano metodę dzienniczkową oraz metodę wywiadów indywidualnych (w przypadku dzieci kwestionariusz i dzienniczek były wypełniane przez matki).
**EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition, and Allergies (NDA); Scientific opinion on dietary reference values for water. EFSA Journal 2010; 8(3):1459.[48 pp.].; Według zaleceń EFSA dorosły mężczyzna potrzebuje 2,5l, a kobieta 2 l wody dziennie, z czego ok. 20% zapewnia pożywienie. Resztę należy wypić w postaci płynów.
Partnerzy Programu
InstytutŻywności i Żywienia im. prof. Aleksandra Szczygła
Instytut naukowo-badawczy zajmujący się wpływem żywności na zdrowie człowieka oraz wyznaczaniem polskich norm i zaleceń żywieniowych. Instytut współpracuje m.in. z Europejską Radą Informacji o Żywności (EUFIC), a także w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Organizuje również konferencje naukowe poświęcone roli diety i aktywności fizycznej w zapobieganiu otyłości i chorób dieto-zależnych.
Instytut Matki i Dziecka
Jednostka naukowo-badawcza posiadająca 60-letnią tradycję i znaczący dorobek znany w kraju i na forum międzynarodowym. Został on powołany uchwałą Rady Ministrów w 1951r. i od tego czasu nieprzerwanie uczestniczy w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych i społecznych matek, dzieci i młodzieży.
Żywiec Zdrój S.A.
Największy producent wody butelkowanej w Polsce. Inicjator programów społeczno-edukacyjnych związanych ze zdrowym żywieniem oraz dbałością o środowisko.
Więcej o programie na stronie: www.wodanastart.pl.
KONTAKT:
Anna Kryj
Marketing& Communications Consultants
tel. kom. +48 728 361 681
e-mail: kryj@mcconsultants.pl
-
Monika Piekarska
Młodszy Kierownik ds. PR
Żywiec Zdrój
tel. kom. +48 519 064 147
e-mail: monika.piekarska@danone.com
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 16.06.2015, 13:21 |
Źródło informacji | wodanastart.pl |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Bez imienia, bez twarzy, z wielką misją - nowy projekt w sieci
W polskim internecie pojawiła się nowa, anonimowa postać, która działa w cieniu, ale z jasnym celem - szerzenie dobra w wyjątkowy sposób. Nie szuka rozgłosu, ale jej działania mogą zmienić to, jak patrzymy na wsparcie i empatię. Czy internet jest gotowy na coś takiego?- 19.12.2024, 13:16
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Biuro Prasowe kampanii „Dobro nie potrzebuje twarzy”
-
Image
Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”: każdy powinien mieć łatwy dostęp do apteki PAP
Według danych Rejestru Aptek i GUS około 1,8 mln Polaków nie ma dostępu do apteki w swojej gminie. Dlatego Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” zachęca do międzyśrodowiskowego dialogu z myślą o pacjentach – to główny wniosek konferencji pt. „Apteka dla Pacjenta - nierówny dostęp do leków i opieki farmaceutycznej w samorządach. Jeden problem - wiele perspektyw”.- 19.12.2024, 11:29
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Rugby na polskiej wsi - Rebel Kocmyrzów-Luborzyca
- 18.12.2024, 12:31
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Klub Rebel Kocmyrzów-Luborzyca