Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Polskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej wraz z konsultantem krajowym w dziedzinie radioterapii onkologicznej zainicjowało dyskusję nt. radioterapii w leczeniu chorych na raka piersi. „Wskaźnik 5-letnich wyleczeń jest w Polsce niższy o ok. 5-15% od średniej europejskiej dla większości nowotworów złośliwych. Wśród przyczyn tego stanu rzeczy, wskazuje się m.in. utrudniony dostępu do radioterapii” – zaznaczył prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej, dyrektor Centrum Onkologii - Instytutu Oddziału w Gliwicach.
Spektrum zastosowania radioterapii w leczeniu onkologicznym często znacznie przekracza możliwości pozostałych metod terapii tj. chirurgii i chemioterapii. „Radioterapia to skuteczna, bezpieczna i precyzyjna metoda leczenia, która pozwala na uniknięcie przeprowadzenia bardzo rozległej operacji u pacjentek” – podkreślił prof. dr hab. n. med. Jacek Fijuth, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej. Z uwagi na rozpowszechnienie operacji oszczędzających pierś, radioterapia stała się nieodzownym elementem terapii. „Radioterapia to leczenie promieniowaniem jonizującym, którego celem jest dostarczenie możliwie jak największej dawki promieniowania w obszar, w którym znajdują się komórki nowotworowe, przy jednoczesnej ochronie tkanek zdrowych” - wyjaśnił prof. dr hab. n.med. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
„Polki mają nadal istotnie niższe szanse na przeżycie pierwszych pięciu lat po zdiagnozowaniu raka piersi niż większość Europejek” – zaznaczyła Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”.
Formą radioterapii jest brachyterapia, która „u niektórych chorych pozwala skrócić leczenie raka piersi do tygodnia, co jest znaczącym skróceniem czasu leczenia” – dodał dr med. Piotr Wojcieszek, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Brachyterapii.
Zaapelowano do pacjentek z rozpoznanym rakiem piersi, aby konsultowały swój przypadek ze specjalistami ds. radioterapii onkologicznej. Eksperci zapowiedzieli star kampanii nt. radioterapii na I kwartał 2020.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 29.10.2019, 16:00 |
Źródło informacji | Polskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wigilijne stoły w Polsce. Opowieść o warzywach, które tworzą świąteczną magię
Wigilijny wieczór to nie tylko czas spotkań rodzinnych, ale także moment, kiedy polskie domy zapełniają się zapachami tradycyjnych potraw. Od wieków, mimo ograniczonego dostępu do świeżych warzyw w zimie, nasze babcie i prababcie potrafiły wykorzystać to, co dostępne - kiszonki, susze, przechowywane w piwnicach korzenie - tworząc z nich wyjątkowe dania, które do dziś są symbolem polskiej Wigilii.- 23.12.2024, 09:55
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Brandmates
-
Bez imienia, bez twarzy, z wielką misją - nowy projekt w sieci
W polskim internecie pojawiła się nowa, anonimowa postać, która działa w cieniu, ale z jasnym celem - szerzenie dobra w wyjątkowy sposób. Nie szuka rozgłosu, ale jej działania mogą zmienić to, jak patrzymy na wsparcie i empatię. Czy internet jest gotowy na coś takiego?- 19.12.2024, 13:16
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Biuro Prasowe kampanii „Dobro nie potrzebuje twarzy”
-
Image
Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”: każdy powinien mieć łatwy dostęp do apteki PAP
Według danych Rejestru Aptek i GUS około 1,8 mln Polaków nie ma dostępu do apteki w swojej gminie. Dlatego Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” zachęca do międzyśrodowiskowego dialogu z myślą o pacjentach – to główny wniosek konferencji pt. „Apteka dla Pacjenta - nierówny dostęp do leków i opieki farmaceutycznej w samorządach. Jeden problem - wiele perspektyw”.- 19.12.2024, 11:29
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom