Newsletter

Zdrowie i styl życia

Zdrowie 40-latka, czyli zrób sobie przegląd

20.12.2021, 15:15aktualizacja: 20.12.2021, 15:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W połowie tego roku wszedł w życie rządowy program Profilaktyka 40 Plus skierowany do osób, które ukończyły 40. rok życia. Masz już ostatnią szansę, aby zrobić przegląd stanu swojego zdrowia – akcja trwa tylko do końca grudnia.

Granica wieku, od którego powinniśmy dbać o nasze zdrowie w sposób szczególny, coraz bardziej się obniża – choć z jednej strony korzystamy ze zdobyczy nowoczesnej medycyny, to z drugiej – żyjemy szybko, w pędzie, często nie dbając o siebie i odkładając swoje potrzeby zdrowotne na później. Tymczasem profilaktyka i regularne badania naszego organizmu są jak przeglądy auta – nie tylko pozwalają na utrzymanie go w dobrym stanie, ale sprawiają, że… oszczędzamy na poważniejszych naprawach.

Dlatego warto skorzystać z programu Profilaktyka 40 Plus i wykonać szereg badań bez skierowania lekarza, w tym – sprawdzić poziom kwasu moczowego w surowicy krwi.

Skorzystaj z programu Profilaktyka 40 Plus

Do końca grudnia, w ramach rządowego programu Profilaktyka 40 Plus, będzie można wykonać badania profilaktyczne w ramach bezpłatnego pakietu, w tym również badanie stężenia kwasu moczowego. Co ważne, każdy, kto skończył 40. rok życia, będzie mógł to zrobić bez skierowania, ponieważ widoczne będzie ono od razu w systemie (jest to tzw. e-skierowanie).

Wystarczy:

• wypełnić ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta na stronie www.pacjent.gov.pl

lub

• zadzwonić na nr infolinii Domowej Opieki Medycznej (DOM) 22 735 39 53.

Dlaczego badanie poziomu kwasu moczowego jest takie ważne?

Stan, w którym w organizmie występuje nadmiar kwasu moczowego to hiperurykemia. Hiperurykemia jest ściśle związana z wieloma chorobami cywilizacyjnymi, m.in. chorobami serca czy cukrzycą. Jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym – w Polsce problem ten może dotyczyć nawet około 5 mln pacjentów. Mimo to, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że podwyższone stężenie kwasu moczowego może mieć poważne konsekwencje zdrowotne i może dotyczyć każdego – nawet osób młodych.

Jak walczyć z hiperurykemią?

Hiperurykemia przede wszystkim kojarzy się z dną moczanową, inaczej zwaną podagrą. Obecnie jednak wiadomo, że wysoki poziom kwasu moczowego może być również markerem wielu zaburzeń sercowo-naczyniowych, a dna moczanowa to tylko jedno z powikłań jego nadmiaru. Wysokie stężenie kwasu moczowego jest bezpośrednio związane z większym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, a także z niekorzystnym ich przebiegiem i gorszym rokowaniem.

Kluczem do walki z hiperurykemią jest regularne badanie poziomu kwasu moczowego, przynajmniej raz w roku, i dostosowanie leczenia do aktualnych wartości. Zalecenia (po wykryciu hiperurykemii) obejmą też zmianę stylu życia, w tym m.in.: utrzymanie prawidłowej masy ciała, stosowanie regularnego wysiłku fizycznego i odpowiedniej diety (niskopurynowej i niskofruktozowej). Najważniejsze jednak, by wykryć hiperurykemię jak najszybciej:

Pamiętaj! Regularne badanie kwasu moczowego to podstawa, a wczesne wykrycie hiperurykemii zmniejsza ryzyko powikłań.

Więcej informacji o hiperurykemii i profilaktyce tej choroby można uzyskać na stronie kampanii: Obniżamy Kwas Moczowy na Facebooku: www.facebook.com/obnizamykwasmoczowy . Kampania Obniżamy Kwas Moczowy to ogólnopolska akcja edukacyjna, której celem jest promocja profilaktyki, a także zwiększanie świadomości Polaków w zakresie zagrożeń zdrowotnych, wynikających z wysokiego stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi. W każdy poniedziałek, w godzinach 17.00-19.00 na http://www.facebook.com/obnizamykwasmoczowy dostępny jest bezpłatny czat z dietetykiem.

Źródło informacji: MM Communications

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.12.2021, 15:15
Źródło informacji MM Communications
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ