Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zaznaczył, że jej uruchomienie planowane jest w styczniu, a wyprodukowany prąd z paneli o łącznej mocy 14,08 kilowatopików (kWp) będzie początkowo wykorzystywany w budynku wydziału podawczego KS.
"Sejm chce być liderem we wdrażaniu nowoczesnych, przyjaznych środowisku rozwiązań. Podążając za najnowszymi trendami w energetyce chcemy wytwarzać prąd na własne potrzeby, ale także włączyć się w promocję pozyskiwania energii odnawialnej" – powiedział cytowany przez CIS zastępca szefa KS Christian Młynarek.
Wiceszef podkreślił, że nowa instalacja to pierwszy krok Kancelarii Sejmu w kierunku wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w codziennej pracy parlamentu.
Zapowiedział, że w kolejnych latach instalacja fotowoltaiczna będzie rozbudowywana – wstępne szacunki wskazują na możliwość uzyskiwania nawet 100 kWp mocy dzięki zwiększeniu liczby paneli. W ocenie Młynarka za inwestowaniem w fotowoltaikę przemawiają nie tylko względy ekologiczne, ale także ekonomiczne - wykorzystywanie do zasilania sejmowych budynków prądu wyprodukowanego we własnym zakresie pozwoli obniżyć koszty codziennej eksploatacji.
Grzegrzółka przypomniał, że panele nie są pierwszą proekologiczną inwestycją sejmową - stosuje m.in. certyfikowany papier, makulaturę przed oddaniem kompresuje we własnej niszczarni, komputery spełniają ekologiczne normy i stosowana jest elektroniczna legislacja zmniejszająca potrzebę papierowych wydruków.(PAP)
autor: Aleksander Główczewski
ago/ godl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 01.01.2021, 09:50 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |