Newsletter

Analityk PKO BP: 2018 r. równie dobry na rynku budownictwa mieszkaniowego, jak poprzedni

15.02.2018, 11:06aktualizacja: 15.02.2018, 11:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wyniki budownictwa mieszkaniowego w 2018 roku będą równie dobre jak w 2017. Wpływa na to dobra koniunktura gospodarcza - działają te same czynniki popytowe, co w ubiegłym roku, przede wszystkim niskie stopy procentowe, które wspierają popyt mieszkaniowy przez kanał kredytowy i inwestycyjny - oceniła w rozmowie z PAP Agnieszka Grabowiecka-Łaszek z Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego.

GUS podał, że w całym 2017 r. w Polsce oddano do użytku 178,3 tys. mieszkań, a rozpoczęto budowę prawie 206 tys. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. W czwartym kwartale 2017 r. dynamika rozpoczynanych mieszkań i pozwoleń na budowę lekko wyhamowała, co wiąże się z dużą liczbą projektów mieszkaniowych w toku.

„Na tle ostatnich 27 lat jest to największa liczba oddanych do użytku mieszkań; połowę tych mieszkań wybudowali deweloperzy. W stosunku do poprzedniego roku, liczba oddanych mieszkań jest o 9 proc. wyższa, i można oczekiwać, że kolejny rok będzie równie dobry” - wyjaśniła analityk PKO BP.

„Mamy popyt silnie podtrzymywany wzrostem wynagrodzeń i bardzo dobrą sytuacją na rynku pracy. Mamy historycznie niskie stopy procentowe, i to jest główny stymulator tego, co się dzieje w tej chwili w budownictwie mieszkaniowym - niskie stopy wzmacniają popyt konsumpcyjny i zakupy mieszkań na wynajem - tłumaczyła. - Patrząc na rok 2018 uważamy, że nadal będą działały te dwie przesłanki: konsumpcyjna i inwestycyjna. Nie ma na razie przesłanki spekulacyjnej” - dodała Grabowiecka-Łaszek.

Jej zdaniem, inwestycja w mieszkanie na wynajem jest konkurencyjna do innych instrumentów finansowych, np. do lokaty; jest również dobrą ochroną oszczędności. Szacunki różnych firm badawczych wskazują, że ok. 25-30 proc. mieszkań jest nabywanych właśnie w celach inwestycyjnych; pozostałe to mieszkania nabywane na własne potrzeby.

Rekordowe wyniki sprzedaży sygnalizuje REAS, firma doradcza od lat monitorująca rynek w sześciu największych aglomeracjach Polski - w 2017 roku zawarto 72,7 tys. transakcji. Wysoki popyt na mieszkania przy ich mniejszej podaży spowodował istotny spadek oferty mieszkań. „Pojawiają się sygnały usztywnienia podaży mieszkań. To jest kwestia związana z fundamentalnymi czynnikami produkcji budowlanej: ceną siły roboczej, materiałów i ziemi” - powiedziała analityk PKO BP. Jak tłumaczyła, rosną wynagrodzenia w budownictwie, a wzrost ten jest związany z deficytem siły roboczej i bardzo dobrą koniunkturą budowlaną. Dodatkowo, budownictwo mieszkaniowe konkuruje z budownictwem infrastrukturalnym, które jest w tej chwili w połowie realizacji unijnej perspektywy finansowej 2014-2020. „Jest to po prostu konkurencja o pracowników - powiedziała Agnieszka Grabowiecka-Łaszek. - W 2018 roku utrzyma się również tendencja wzrostu cen materiałów i gruntów budowlanych. Ceny działek budowlanych będą rosły z uwagi na ograniczony dostęp do nowych terenów inwestycyjnych. Rosnące koszty budowy mieszkań stają się istotną przesłanką wzrostu cen mieszkań w 2018 roku” - dodała.

Według niej, w perspektywie roku nie można analizować wpływu rządowego programu Mieszkanie Plus na sytuację na rynku mieszkaniowym. „Takie programy z założenia są wieloletnie, a jesteśmy na etapie głównej Ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, pojawiają się dopiero pierwsze rozporządzenia wykonawcze. W tym roku ten program jest neutralny dla poziomu cen mieszkań” - zaznaczyła analityk Banku PKO BP.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 15.02.2018, 11:06
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ