Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W ramach zadania „Modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej w Gminie Bieruń” termomodernizacji zostały poddane następujące obiekty:
● budynek przy ul. Warszawskiej 292, gdzie mieści się m.in. modelarnia LOK oraz mieszkania komunalne;
● budynek mieszkalny wielorodzinny przy ul. Wawelskiej 31 (mieszkania udostępniane na szczególnych warunkach);
● budynek socjalny przy ul. Chemików 139 (mieszkania komunalne i Dzienny Dom Pobytu Seniora "SENIOR +");
● budynek Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Licealnej 17a (dawne Gimnazjum nr 2);
● budynek filii Przedszkola nr 1 przy ul. Kamiennej 17.
We wszystkich tych obiektach zostały wymienione okna i drzwi zewnętrzne, ocieplono ściany zewnętrzne i fundamenty, kotły co i ccw wymieniono na gazowe, zmodernizowano instalację ogrzewania i elektryczną, wykonano renowację kominów i odnowiono elewację zewnętrzną. W poszczególnych budynkach prace obejmowały ponadto docieplenie dachu, wymianę pokrycia dachowego, remont balkonów, montaż wentylacji mechanicznej i instalacji fotowoltaicznej.
Prace trwały od 2021 roku, a całość kosztowała 10 mln zł. 85 procent tej kwoty pochodziło z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Ciekawostką jest, że trzy spośród remontowanych obiektów to budynki historyczne. Dzisiejszy budynek mieszkalny przy ul. Wawelskiej 31 wzniesiono blisko 200 lat temu (w 1830 roku) jako królewsko-pruski Główny Urząd Celny. Zakwaterowano w nim urzędników i celników, a wokół zostały rozmieszczone remizy towarowe, gospoda, faktorie solne i domy mieszkalne. To były historyczne początki osady nazwanej później Nowym Bieruniem.
Dzisiejsze przedszkole przy ul. Kamiennej w dzielnicy Ściernie to dawna szkoła, wybudowana w 1863 roku.
Budynek przy ul. Warszawskiej 292 – gdzie dziś mieszczą się mieszkania komunalne i modelarnia LOK, a wcześniej także Świetlica Wsparcia Dziennego Iskierka – wybudowano w 1897 r. z przeznaczeniem na szkołę. Oddano go do użytku w 1898 r. Mieściły się tu sale lekcyjne oraz mieszkania dla nauczycieli. W czasie II wojny światowej była to siedziba gminy nowobieruńskiej. W późniejszych latach budynek użytkowany był jako przedszkole.
Z uwagi na dobrze zachowany oryginalny wygląd elewacji, w tym wypadku zastosowano ocieplenie ścian od wewnątrz, aby cenne detale architektoniczne nie zostały przykryte styropianem. Elewację wyremontowano z dbałością o zachowanie jej historycznego wyglądu.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 16.08.2023, 10:08 |
Źródło informacji | Bieruń |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Strategia ESG wspiera rozwój biznesu z korzyścią dla pracowników, społeczeństwa i środowiska PAP
Konsumenci, pracownicy, inwestorzy, a także instytucje regulacyjne zwracają coraz większą uwagę na wskaźniki środowiskowe, zaangażowanie społeczne i transparentność w biznesie. Zrównoważony rozwój powinien być elementem strategii firmy i wyznaczać długoterminowy kierunek działania. Pokazuje to przykład Opella, jednostki biznesowej Consumer Healthcare w Sanofi, która realizując konsekwentnie cele ESG, uzyskała niedawno certyfikat B Corp w Europie Środkowo-Wschodniej.- 15.01.2025, 10:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Lisner rezygnuje z jaj z chowu klatkowego - kolejny krok firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju
- 14.01.2025, 15:37
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Lisner
-
Image
Cognex umacnia pozycję lidera rynku przemysłowych czytników kodów, rozszerzając ofertę o dwa nowe produkty oparte na sztucznej inteligencji
Czytniki kodów DataMan 290 i DataMan 390, wspierane przez wiodącą w branży obsługę klienta, zapewniają niezrównaną niezawodność i łatwość użytkowania.- 14.01.2025, 14:19
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire