Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Niedobór wykwalifikowanych pracowników, potrzeba standaryzacji procesów oraz dążenie do zwiększenia wydajności to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi mierzy się współczesny HR. Technologia staje się odpowiedzią na te problemy, umożliwiając automatyzację codziennej pracy oraz budowanie przewagi konkurencyjnej. Polskie Forum HR opublikowało kolejną edycję swojego corocznego raportu, który kompleksowo przedstawia stan rynku narzędzi HR Tech w Polsce.
„Polski rynek HR dynamicznie się rozwija, oferując firmom coraz więcej możliwości, ale także stawiając przed nimi nowe wyzwania - od skutecznego wdrażania nowoczesnych technologii, przez efektywne zarządzanie rekrutacją w warunkach rynku pracownika, aż po tworzenie środowisk pracy, które angażują i motywują. Jako Polskie Forum HR od wielu lat monitorujemy rozwój nowych narzędzi technologicznych wspierających rozwój i cyfryzację branży HR. W naszym raporcie analizujemy kluczowe aspekty tej transformacji” - mówi Anna Wicha, prezes zarządu Polskiego Forum HR.
AI w HR - szansa czy wyzwanie?
Jak wynika z raportu „HR TECH CHANGER 2024”, aż 53% specjalistów HR regularnie korzysta z narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Z drugiej strony, 32% respondentów przyznaje, że nie stosuje rozwiązań wykorzystujących AI w swoich działaniach, co pokazuje istniejące bariery w adopcji tej technologii.
„Sztuczna inteligencja niewątpliwie odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości technologii, a co za tym idzie, wpływa na liczne sektory gospodarki. Jej efektywne wykorzystanie może wielokrotnie zwiększyć produktywność zespołów i znacząco przełożyć się na wyniki biznesowe firm - komentuje Przemysław Kadula, członek zarządu Polskiego Forum HR. - Jak pokazuje nasz najnowszy raport, aż 63% dostępnych na polskim rynku narzędzi HR Tech opiera swoje działanie na AI, co podkreśla znaczenie sztucznej inteligencji w transformacji branży” - dodaje.
HR Tech wspiera kluczowe obszary HR
Innowacje w HR to nie tylko sztuczna inteligencja. Na rynku istnieje wiele rozwiązań HR Tech automatyzujących codzienną pracę. 55% specjalistów korzysta z narzędzi do pozyskiwania kandydatów i zarządzania bazą danych (ATS), 40% wykorzystuje je do selekcji, a 26% do oceny kompetencji kandydatów.
„Systemy HR Tech wspierają zarządzanie wydajnością i zaangażowaniem poprzez narzędzia do oceny wyników, ustalania celów i monitorowania postępów. Automatyzacja procesów, takich jak zarządzanie czasem pracy czy świadczeniami, oszczędza czas i redukuje koszty, a zaawansowana analityka pozwala lepiej przewidywać rotację i projektować interwencje. Dodatkowo rozwiązania wspierające komunikację i programy benefitowe, jak Carrotspot, budują pozytywne relacje i wzmacniają kulturę organizacyjną” - podkreśla Arkadiusz Kamiński, HR Digital Transformations Director (R&D), LUX MED Benefity.
Bariery i potrzeba edukacji
Automatyzacja rutynowych procesów została wskazana przez aż 88% respondentów jako największa korzyść płynąca z wdrożenia technologii HR Tech. Optymalizacja kosztów (65%) oraz ulepszona analiza danych (59%) również znalazły się wysoko na liście zalet. Jednocześnie branża zmaga się z wyzwaniami - dla 56% ankietowanych barierą są wysokie koszty wdrożenia technologii.
„Bez wątpienia wykorzystanie narzędzi HR Tech niesie za sobą wiele możliwości i pozwala organizacjom wejść na wyższy poziom biznesu. Należy jednak pamiętać, że obok inwestycji w same narzędzia kluczowe jest również wspieranie edukacji i rozwoju umiejętności zespołów, aby organizacje mogły w pełni wykorzystać potencjał tych technologii” - zauważa Piotr Śledź, prezes zarządu IT.integro.
Raport „HR TECH CHANGER 2024”, dostępny jest bezpłatnie na stronie Polskiego Forum HR.
Źródło informacji: Polskie Forum HR
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 19.12.2024, 07:30 |
Źródło informacji | Polskie Forum HR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Falcon 3 – Instytut Innowacji Technologicznych z ZEA prezentuje najpotężniejsze małe modele AI na świecie, które można stosować również w ramach lekkiej infrastruktury, w tym na laptopach
Multimodalne funkcje z trybem głosowym pojawią się w styczniu 2025 r.- 19.12.2024, 09:19
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Business Wire
-
Andersen Global rozszerza ofertę usług w Japonii, nawiązując współpracę z Kohwa Sohgoh
- 19.12.2024, 09:05
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Image
Neptis S.A., właściciel Yanosika, jako setna firma przeszła właśnie z NewConnect na Główny Rynek GPW PAP
W środę rano akcje Neptis S.A. zadebiutowały na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Poznańska spółka, od dekady dojrzewająca na rynku alternatywnym NewConnect, jest właścicielem aplikacji Yanosik, z której co miesiąc korzysta od dwóch do trzech milionów polskich kierowców.- 18.12.2024, 16:41
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom