Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W najbliższych latach w Polsce wiele obiektów sportowych zostanie zmodernizowanych, powstaną też nowe - finansowane ze środków rządowych i lokalnych. Do 29 maja br. zarządcy obiektów mogli składać wnioski o dofinansowanie w programie „Sportowa Polska”, którego celem jest rozwój lokalnej infrastruktury sportowej. Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło na realizację programu w 2024 roku 200 mln zł. Maksymalna kwota dofinansowania to 18 mln zł.
Wyzwania zarządców obiektów sportowych
W przeszłości infrastruktura sportowa służyła przede wszystkim organizacji wydarzeń sportowych. Dzisiaj ten model ulega zmianie. Hale, boiska i stadiony nie pełnią już jedynie funkcji sportowych, lecz są wykorzystywane przy organizacji imprez masowych, takich jak koncerty, festiwale czy festyny. W związku z tym obiekty te muszą dostosowywać się do nowych wyzwań. Najważniejsze z nich to koszty utrzymania i konserwacji, wymagania użytkowników, a przede wszystkim oczekiwania publiczności.
Wyzwaniem dla zarządców jest zaprojektowanie oświetlenia, które spełni kilka wymagań jednocześnie. Oświetlenie wewnętrzne musi uwzględniać różne normy - zarówno dla pomieszczeń biurowych i recepcyjnych, jak i dla przestrzeni sportowych. Oświetlenie zewnętrzne z kolei powinno wyróżniać obiekt. Obiekty sportowe są wizytówką miasta, a dobrze zaprojektowane oświetlenie w istotny sposób wpływa na wizerunek, prestiż i atrakcyjność turystyczną. Dlatego wiele współczesnych obiektów sportowych to nie tylko ciekawe projekty architektoniczne, ale również zaawansowane i zautomatyzowane systemy sterowania oświetleniem.
Projekt infrastruktury oświetleniowej zintegrowany z systemem zarządzania
Odpowiedzią na wspomniane wyzwania jest zaprojektowanie infrastruktury oświetleniowej w oparciu o energooszczędne oprawy LED i połączenie ich z inteligentnym systemem zarządzania. Jednym z najlepszych rozwiązań na rynku są oprawy Philips i system Interact.
Zastosowanie technologii LED w obiektach sportowych w połączeniu z systemem zarządzania oświetleniem pozwala na redukcję zużycia energii nawet o 80%. To rozwiązanie nie tylko obniża koszty eksploatacji, ale także wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju, pomagając spełnić wymagania ESG.
Inteligentne systemy oświetlenia dają również możliwość elastycznego dostosowania obiektu do różnych potrzeb - od rozgrywek sportowych po imprezy masowe. Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie jest bezpieczne dla graczy i widzów, a jednocześnie pozwala na stworzenie wyjątkowych efektów świetlnych podczas wydarzeń rozrywkowych.
Hala Urania w Olsztynie - droga do sukcesu
Wybudowana w 1978 roku Hala Urania to jeden z symboli Olsztyna, która w ostatnich latach wymagała modernizacji. Celem remontu było dostosowanie obiektu do współczesnych wymogów organizacji imprez masowych oraz zapewnienie energooszczędności. Zmodernizowana hala miała umożliwiać organizację wydarzeń sportowych rangi Mistrzostw Polski, Europy i Ligi Światowej, a także przedstawień teatralnych i operowych, koncertów, wystaw oraz targów. Ważnym elementem modernizacji było wdrożenie łatwego w zarządzaniu systemu oświetlenia.
Największy projekt oświetleniowy w Olsztynie
Modernizacja hali została przeprowadzona według konkursowego projektu, a za oświetlenie odpowiadała firma Signify (dawniej Philips Lighting), która dostarczyła nowoczesną infrastrukturę oświetleniową, obejmującą oświetlenie wewnętrzne, sportowe, zewnętrzne (w tym parkingowe) oraz iluminację kopuły.
Ponad 5000 opraw Philips LED zostało zintegrowanych z systemami zarządzania oświetleniem Interact Sport, Interact City i Interact Landmark. Dzięki temu zarządcy obiektu mogą zdalnie sterować harmonogramem oświetlenia, jego jasnością i temperaturą barwową, dostosowując oświetlenie wewnątrz i na zewnątrz hali do różnych potrzeb.
Projekt uwzględniał wysokie wymagania norm dla oświetlenia sportowego, komfort gry zawodników, doznania wizualne widzów oraz wymagania transmisji telewizyjnych, w tym HGTV - 4K Slow Motion. System sterowania oświetleniem umożliwia elastyczne dostosowanie parametrów do rodzaju pomieszczenia, charakteru wydarzenia czy uprawianej aktywności (rekreacja, treningi, zawody). Dodatkowo, pozwala on na zaprogramowanie indywidualnych scen świetlnych, co umożliwia wykorzystanie obiektu do organizacji imprez komercyjnych i generowania dodatkowych przychodów.
„Jednym z najbardziej kluczowych wymagań oświetleniowych jest parametr równomierności oświetlenia i to w różnych kierunkach, ze względu na bardzo dużą ilość kamer telewizyjnych realizujących transmisję. Spełnienie tych wszystkich wymogów oświetleniowych jest dość dużą łamigłówką, ale w Signify umiemy to robić” - podsumowuje Radosław Bratos, projektant systemów oświetleniowych w Signify.
W głównej bryle Hali Urania (obok głównej hali), oświetlone zostało również wielofunkcyjne boisko, wykorzystywane m.in. w rozgrywkach siatkarskich, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsalu czy boksu.
Oświetlenie zewnętrzne i iluminacja
Wyzwaniem dla Signify było zaprojektowanie oświetlenia elewacji i iluminacji kopuły Hali Urania w sposób, który podkreśli jej wyjątkowe detale architektoniczne i pozwoli na zmianę charakteru iluminacji w zależności od potrzeb. Hala Urania miała stanowić integralną część Olsztyna, wpisując się w krajobraz i estetykę miasta. W tym celu zastosowano rozwiązanie Color Kinetics.
Dzięki zintegrowaniu oświetlenia iluminacji z systemem Interact Landmark, zarządcy Hali Urania mogą dowolnie zmieniać kolor iluminacji kopuły, dostosowując go do charakteru wydarzeń i warunków pogodowych. Oprawy oświetlenia parkingowego zostały zintegrowane z miejską infrastrukturą oświetleniową za pomocą systemu Interact City.
Systemy sterowania
Zastosowane w projekcie systemy sterowania oświetleniem umożliwiają również kontrolowanie parametrów, zarządzanie oświetleniem według wybranych scenariuszy, automatyczne wykrywanie usterek, usprawniając zarządzanie obiektem i zwiększając jego bezpieczeństwo przy niższych kosztach eksploatacji.
Hala Urania stała się nie tylko atrakcyjną wizytówką miasta. Jest przykładem inteligentnego obiektu użyteczności publicznej z oświetleniem przyjaznym dla użytkowników i środowiska.
Więcej informacji o projekcie i wideo z realizacji dostępne są pod tym linkiem.
Planujesz modernizację oświetlenia swojego obiektu? Skontaktuj się z Signify.
Anna Miller, Manager w Dziale Ofert Systemów i Usług dla Klientów Segmentu Publicznego w regionie Europy Środkowo Wschodniej
E-mail: anna.miller@signify.com | Nr telefonu: +48 880 578 239
Projekt oświetlenia (oprawy Philips LED, system zarządzania oświetleniem Interact): Signify
Wykonawca projektu modernizacji: Mirbud SA oraz firma projektowa Norbud
Źródło informacji: Signify Poland sp. z o.o.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 23.10.2024, 09:52 |
Źródło informacji | Signify Poland sp. z o.o. |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Polska gościnność w sercu Ameryki - PLL LOT otworzyły nowy salonik biznesowy na lotnisku w Chicago
• Polskie Linie Lotnicze LOT otworzyły swój pierwszy salonik biznesowy w Ameryce Północnej.
• LOT Business Lounge zlokalizowany jest w porcie lotniczym O’Hare w Chicago.
• Przestrzeń dostępna jest dla pasażerów codziennie w godzinach od 7 do 24 czasu lokalnego.
• Salonik biznesowy w Chicago to kolejny krok w umacnianiu pozycji PLL LOT jako przewoźnika pierwszego wyboru dla pasażerów podróżujących między USA a Europą.- 20.12.2024, 15:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PLL LOT