Newsletter

Orlen wybuduje w Trzebini pierwszą w Polsce instalację produkującą zielony glikol

29.05.2019, 15:19aktualizacja: 29.05.2019, 15:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieciński (4)
PAP/M. Kmieciński (4)
Należąca do Grupy Orlen spółka Orlen Południe podpisała w środę umowę na budowę w Trzebini pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Nowa instalacja będzie kosztować 400 mln zł i pokryje w 75 proc. zapotrzebowanie na ten produkt w Polsce.
<p> 
<p>Glikol propylenowy to produkt ekologiczny, bezpieczny dla środowiska. Wykorzystywany jest m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym. Inwestycję zrealizuje Konsorcjum składające się z dwóch polskich firm, jej koszt szacowany jest na ok. 400 mln złotych.

„Zgodnie z zapowiedziami rozwijamy i poprzez inwestycje wzmacniamy spółki działające w Grupie Orlen. To jest pierwsza taka inwestycja w Polsce, dzięki której będziemy pierwszym producentem glikolu zielonego w naszym kraju. Zaspokoimy 75 proc. rynku w tym zakresie. Budowa instalacji do produkcji ekologicznego glikolu to ważny krok w procesie przekształcania zakładu w Trzebini w nowoczesną biorafinerię. Stawiamy na ekologiczne, wysokomarżowe produkty” – podkreślił podczas środowej konferencji prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek.

Inwestycja w Trzebini zostanie zakończona w 2021 roku. Jej wykonawcą będzie Konsorcjum, które tworzą dwie polskie firmy: Technik Polska Sp. z o.o. i Biproraf Sp. z o.o. Podpisana umowa obejmuje: zaprojektowanie, dostawy oraz budowę w systemie „pod klucz” instalacji do produkcji glikolu propylenowego (1,2 – MPG) wraz z instalacjami pomocniczymi i infrastrukturą dodatkową.

Jarosław Wróbel, prezes zarządu Orlen Południe zwrócił uwagę, że budowa biorafinerii jest zupełnie nową strategią spółki. „Rozpoczynamy zupełnie nowy kierunek, podejmujemy rękawicę związaną z wyborem bioproduktów. To będzie pierwszy produkt bio w ofercie całego Orlenu. Dzięki tej inwestycji rozpoczynamy też podnoszenie z popiołów petrochemii na południu kraju” – podkreślił Wróbel.

Prezes Orlen Południe wyjaśnił, że jeszcze kilka lat temu rafinerie w Trzebini i Jedliczu miały być wygaszone. „Dzisiaj mówimy wprost. W tej kolebce przemysłu naftowego i petrochemicznego powstaje centrum kompetencyjne biokomponentów i biopaliw w ramach grupy kapitałowej Orlen” – zaznaczył Wróbel.

Obaj prezesi zapewnili, że budowa pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego wzmocni pozycję Orlen Południe na krajowym rynku biokomponentów, ale również pracodawcy w regionie. Już dziś Spółka zatrudnia ponad 650 osób, z czego przeszło połowę w trzebińskiej rafinerii. Po oddaniu do użytku instalacji, czyli w 2021 r., powstanie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.

Produkcja ekologicznego glikolu propylenowego umożliwi wykorzystanie wytwarzanej w Trzebini gliceryny, którą otrzymuje się w produkcji biodiesla z surowca jakim jest przede wszystkim olej rzepakowy. Na inwestycji skorzystają również inni polscy producenci biodiesla, z którymi po zakończeniu inwestycji Orlen Południe rozpocznie współpracę w zakresie dostaw gliceryny.

Inwestycja jest konsekwencją stabilnej sytuacji finansowej spółki. W 2018 r. Orlen Południe osiągnął wynik netto na poziomie 89 mln złotych. Budowa instalacji do produkcji glikolu propylenowego, jako pierwsza inwestycja w historii Orlen Południe, została zakwalifikowana przez Krakowski Park Technologiczny do programu Polska Strefa Inwestycji.

Odbiorcami glikolu propylenowego będą oprócz polskich firm, będą również zagraniczne przedsiębiorstwa.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 29.05.2019, 15:19
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii