Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Gerard Bourland uczestniczył w panelu o trendach przyszłości w polskiej energetyce. Pytany o to, jakie znaczenie dla sektora może mieć digitalizacja, podkreślił, że jest ważna ze względu właśnie na efektywność energetyczną. Jak dodał, istotne jest, by w tym kontekście zacząć od podstaw. „Chcemy, by energetyka była bardziej efektywna, dlatego musimy zacząć od podstaw. Najpierw musimy zadbać o odpowiednie narzędzia, nowoczesną sieć przesyłową i pomiarową, właściwe budowanie sieci. Drugim podstawowym czynnikiem, bez którego nie osiągnęlibyśmy swoich celów, są wykwalifikowani pracownicy. Mając odpowiednie narzędzia i fachową wiedzę, mogą oni podejmować optymalne decyzje” - mówił Bourland. Podkreślił on, że Veolia działa właśnie w tym kierunku, bo zadbanie o te elementy pozwala na przeprowadzanie optymalizacji i w konsekwencji oferowanie klientom najlepszych produktów, dostosowanych do ich potrzeb.
Dyrektor wykonawczy ds. energetyki PKN Orlen, Jarosław Dybowski mówił, że digitalizacja jest stosunkowo łatwa do przeprowadzenia w obszarze handlu i w relacjach z klientami, natomiast trudniej o nią w kontekście wytwarzania i przesyłu energii, czyli tam, gdzie są aktywa. Jego zdaniem, jest to jednak kluczowe dla zbierania i analizowania danych o odbiorcach.
Również wiceprezes Zarządu Tauron Kamil Kamiński powiedział, że jego firma postrzega digitalizację poprzez pryzmat oczekiwań klienta. „Polska energetyka w kontekście digitalizacji dopiero zmierzy się z problemami, przez które już dawno przeszły inne sektory gospodarki, takie jak telekomunikacja czy bankowość”. „To jest gonitwa z czasem. Musimy jednak być dobrze przygotowani, by zarządzać wiedzą o kliencie, przy coraz bardziej skomplikowanej ofercie; chodzi o to, by nie było tak, że jedyną wiedza, jaką o naszych konsumentach mamy, są bilingi” - dodał.
Z kolei w ocenie prezesa Zarządu spółki Enea, Grzegorza Kowalika, sieci i dostawy energii do klienta - to obszary, gdzie pozostaje najwięcej do zrobienia, jeśli chodzi o digitalizację.
Paneliści podkreślili, że w kontekście stale zwiększającego się w społeczeństwie zużycia energii, powodowanego przez rozwój ekonomiczny, rozwijającą się urbanizację, zaawansowanie technologiczne i automatyzację w różnych dziedzinach życia, ważne jest odpowiednie zarządzanie zasobami energetycznymi, które pozwala na minimalizowanie strat, a tym samym oszczędności dla klientów i zyski dla producentów.
Grupa Veolia jest obecna w Polsce od 20 lat, działa w 75 miastach, w 41 zarządza sieciami ciepłowniczymi. Jest jednym z czołowych dostawców usług w zakresie zarządzania energią, gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej. Zatrudnia ok. 4300 pracowników.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.05.2018, 20:12 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |