Newsletter

Volkswagen powinien zapłacić odszkodowania Polakom

27.06.2016, 13:40aktualizacja: 27.06.2016, 13:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Nie milkną echa afery Volkswagena, a firma ponownie znalazła się na celowniku Komisji Europejskiej. Zdaniem komisarz Elżbiety Bieńkowskiej, Volkswagen powinien zapłacić odszkodowania europejskim klientom w podobnej wysokości jak w USA. W Polsce byłoby to około 30 tysięcy złotych na osobę.

Wypowiedź Bieńkowskiej pojawiła się w odpowiedzi na informacje, że amerykańscy klienci Volkswagena mogą otrzymać po 7 tysięcy dolarów rekompensaty. W Stanach Zjednoczonych problem dotyczy pół miliona samochodów. Tymczasem według szacunków Instytutu Badawczego Samar, w Polsce w latach 2008-2015 sprzedano ponad 140 tysięcy wadliwych aut marek Volkswagen, Seat, Skoda oraz Audi. Klienci mogą sprawdzać czy ich samochód wyposażony jest w taki silnik na stronie http://www.stopvw.pl. Problemem zajęły się instytucje takie jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwo Ochrony Środowiska.

Eksperci ostrzegają, że samochody wyposażone w silniki Volkswagena z oszukańczym oprogramowaniem mogą emitować do 40 razy więcej niebezpiecznych substancji niż przewidują to normy. Szczególnie groźne dla zdrowia ludzi są tlenki azotu, których koncentracja w powietrzu może prowadzi do poważnych powikłań z oddychaniem a nawet przedwczesnych zgonów.

Jednak nie tylko instytucje rządowe zajmują się aferą. W Polsce aktywnie działa Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen, StopVW.pl. Do tej pory zebrało ono ponad pół tysiąca osób chętnych do złożenia pozwu zbiorowego. Codziennie do Stowarzyszenia wpływa od kilkunastu do kilkudziesięciu nowych zgłoszeń. Prawnicy, współpracujący z tą organizacją, przygotowują również pozwy indywidualne. Złożenie pozwu zbiorowego planowane jest na lipiec bieżącego roku.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.06.2016, 13:40
Źródło informacji stopvw.pl
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ