Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Dziennie bibliotekę odwiedza około 400 osób, a w ciągu tylko jednego roku zapisało się do niej około 12 tysięcy osób. Co tak przyciąga mieszkańców do tego miejsca? Np. nowatorskie rozwiązania, jak stanowisko samodzielnej obsługi czytelniczej - wolny dostęp do książek na cały piętrze, które czytelnik może sam zwrócić i wypożyczyć nie stojąc w kolejce. Oprócz literatury drukowanej w bibliotece znaleźć można nowe multimedia jak: filmy czy audiobooki.
Ponadto w obiekcie poza tradycyjnymi w każdej bibliotece strefami, jak wypożyczalnia dla dorosłych i wypożyczalnia dla dzieci, znajdziemy także takie przestrzenie jak: sala komputerowa, sala cichej pracy, która prenumeruje i udostępnia w wolnym dostępnie około 40 tytułów różnych magazynów i czasopism, pracownia komputerowa.
Atrakcją jest również przeszklony boks dla najmłodszych dzieci z interaktywnymi zabawkami edukacyjnymi oraz sala YouMedia wyposażona w drukarkę 3D, roboty Photon czy pierwszą darmową na Mazowszu bieżnię w systemie VR.
Ciekawym dopełnieniem Innowacyjnej Biblioteki XXI wieku jest "książkomat". Maszyna usytuowana na grodziskiej stacji PKP pozwala zamówić lub oddać książkę w drodze do lub z pracy czy szkoły. "Zamawiam książkę przez internet, a ona czeka na mnie w skrytce na stacji. Zwrot całodobowy książki? Nie ma problemu! W ścianie budynku wmontowana jest wrzutnia, która pozwala na zwrot o każdej porze dnia i nocy" - przekonują autorzy projektu.
W grodziskiej Bibliotece organizowane są też darmowe wydarzenia, w tym cykliczne, o których dowiedzieć można się ze strony www biblioteki, fanpage’a na Facebooku oraz wizytówki Google.
"Biblioteka zachowując swoje cele statutowe weszła w nową erę spotkania człowieka z kulturą" - podsumowują autorzy zwycięskiego projektu.
"Geneza tego budynku polegała na tym, że chcieliśmy zrobić miejsce dla seniorów, które dałoby im szanse zabawy i rozwoju. Zaczęliśmy jeździć trochę, podglądać takie miejsca w Danii, Austrii i zrozumieliśmy, że obecne biblioteki funkcjonują trochę inaczej, czyli nie pełnią tylko funkcji księgozbioru, ale są też miejscem, w którym można coś kupić, można się pobawić, można przyprowadzić małe dzieci. I tak zaczęliśmy łączyć te dwa projekty, a w wyniku tego połączenia wyszedł nam taki fajny patent, że biblioteka np. zajmuje się dziećmi, które przychodzą razem z dziadkami na wykłady" - opowiada burmistrz miasta i gminy Grodzisk Mazowiecki Grzegorz Benedykciński.
"Ogłosiliśmy konkurs i zgłosił się projektant, który idealnie zrozumiał nasze intencje i stworzył niezwykle prosty, ale też niezwykle elegancji budynek. Przez to, że wykorzystał nowoczesne technologie obiekt ten stał się również wzorem innowacyjności w zakresie np. oświetlenia, położenia, wyglądu zewnętrznego, wkomponowania w otoczenie. W efekcie mamy dziś obiekt, który jest okupowany przez ludność miejscową - w zajęciach codziennych uczestniczy tam prawie tysiąc emerytów, co tydzień mamy koncerty, ok. 400-500 osób dziennie jest w samej bibliotece" - podkreśla burmistrz.
Obok Grodziska Mazowieckiego w kategorii gmina miejsko-wiejska wyróżnieni zostali: Międzychód za projekt "Prospołeczna Gmina Międzychód", Brześć Kujawski za „Brzeską Strefę Gospodarczą" oraz Poddębice za projekt geotermalny.
Do grona finalistów w tej kategorii trafiły: Biała Rawska, Brusy, Brzesko (za 2 projekty), Busko-Zdrój, Jarocin, Lądek-Zdrój, Mielno, Międzychód, Mosina (za 2 projekty), Ożarów Mazowiecki, Rychwał, Strzegom, Strzelce Krajeńskie, Śmigiel, Trzebnica, Zakliczyn.
Nagrody Innowacyjny Samorząd 2020 w pięciu kategoriach wręczono 26 lutego podczas uroczystej gali w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie. Obok Grodziska Mazowieckiego laureatami, w poszczególnych kategoriach, zostali: w kategorii duże miasta - Gdynia za projekt dotacji dla mieszkańców na zakładanie ekologicznych ogrodów deszczowych; gmina miejska Ciechanów - za projekt inteligentnych pojemników na odpady; gmina wiejska Klembów za projekt „Nowoczesne, przyjazne usługi dla mieszkańców elementem rozwoju Gminy Klembów” oraz Powiat Toruński za projekt „EU-geniusz wyruszył labiryntem ze szkoły tajemnic do świata 3D – realizacja partnerskich projektów edukacyjnych współfinansowanych z EFS”.
Do konkursu zgłoszono w sumie 304 projekty, które nadesłało 181 jednostek samorządu terytorialnego. Szerzej o konkursie pisaliśmy TUTAJ.
W kolejnych dniach będziemy informować o kolejnych nagrodzonych i wyróżnionych projektach.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 02.03.2020, 15:34 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ