Pobierz materiał i Publikuj za darmo
We wtorek 12 marca uroczystą Galą Finałową zakończyła się II edycja konkursu "Liderzy zmian w ochronie zdrowia". Organizatorami konkursu są wydawnictwo Wolters Kluwer i Uczelnia Łazarskiego. Ideą tego cyklicznego projektu jest promowanie najwyższych standardów oraz innowacyjnych projektów w zarządzaniu podmiotami leczniczymi w pięciu kategoriach: zarządzanie bezpieczeństwem pacjentów, zarządzanie finansami, zarządzanie infrastrukturą, zarządzanie kapitałem ludzkim i informatyzacja. Konkurs jest adresowany do podmiotów prowadzących działalność szpitalną, a ocenie konkursowej podlegają projekty autorskie, opracowane zgodnie z potrzebami konkretnej placówki szpitalnej.
Na konferencji prasowej zwołanej 13 marca br. przez organizatorów konkursu, podano oficjalną listę laureatów, których projekty przyniosły wymierne, pozytywne efekty i mogą zainspirować innych.
Zasadą konkursu jest, że nagradza się zespoły, wyjątek stanowi nagroda specjalna, którą Komisja Ekspercka przyznaje indywidualnej osobie za całokształt działalności, szczególne zasługi w dziedzinie zarządzania i przełomowe osiągnięcia w dziedzinie medycyny.
Tytuł Lidera zmian w ochronie zdrowia 2013 otrzymali w kategoriach:
- Zarządzanie bezpieczeństwem pacjentów - Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem, za projekt Bezpieczeństwo pacjenta warunkiem skutecznej rehabilitacji;
- Zarządzanie finansami w podmiotach leczniczych - Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Prof. W. Orłowskiego CMKP, za projekt Plan restrukturyzacji finansów szpitala SPSK im. Prof. W. Orłowskiego CMKP;
- Zarządzanie infrastrukturą - Uniwersyteckie Centrum Okulistyki i Onkologii Samodzielny Publiczny szpital Kliniczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, za projekt Kompleksowa modernizacja szpitala w celu podwyższenia standardów oraz rozszerzenia działalności medycznej o ośrodek onkologii o najwyższym stopniu referencyjności;
- Zarządzanie kapitałem ludzkim - MEDI - system Sp. z o.o., za projekt System Zarządzania Indywidualnymi Planami Opieki (SZIPO) – system informatyczny wspierający organizację pracy w ośrodkach MEDI - system;
- Informatyzacja - Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lęborku, za projekt Kompleksowa informatyzacja SPSZOZ w Lęborku w oparciu o system InfoMedica.
Nagrodę specjalną otrzymał prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek, neurochirurg, nauczyciel akademicki, autor tekstów i książek naukowych, kierownik i prowadzący wielu programów naukowych i przewodów doktorskich. Wykonał m.in. trzy tysiące operacji tętniaków mózgu, przeprowadził serię operacji mózgu w krążeniu pozaustrojowym i głębokiej hipotermii, wspólnie z neurochirurgami z Francji przeprowadził operację wszczepienia stymulatora mózgu w leczeniu dystonii, a z chirurgami amerykańskimi serię operacji głębokiej stymulacji mózgu w leczeniu choroby Parkinsona. Pierwszy w naszym regionie Europy przeprowadził operację wszczepienia elektrod do głębokich struktur mózgu w zespole Tourette’a.
W skład Komisji Eksperckiej weszli: dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia i dyrektor programu MBA w ochronie zdrowia Uczelni Łazarskiego; dr Robert Mołdach, prezes Instytutu Zdrowia i Demokracji i ekspert Pracodawców RP; Jerzy Gryglewicz, lider i wykładowca programu MBA w ochronie zdrowia Uczelni Łazarskiego, autor wielu publikacji, analiz sektora ochrony zdrowia; dr Marek Wójcik, zastępca sekretarza generalnego Związku Powiatów Polskich; Sylwia Szparkowska, dziennikarka zajmująca się tematyką zdrowotną.
Jak podkreśliła w czasie dzisiejszej konferencji prasowej dr Małgorzata Sobotka-Gałazka, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego, członek Komisji Eksperckiej, do konkursu zgłoszono tylko dwa projekty w kategorii zarządzanie kapitałem ludzkim. "To - jak powiedziała - właściwość polskiej ochrony zdrowia. Jesteśmy w Polsce na takim etapie, na którym przede wszystkim naprawia się, rekonstruuje i buduje infrastrukturę, tworzy systemy informacyjne, a kapitał ludzki - chociaż najistotniejszy w ochrony zdrowia - staje się przedmiotem innowacyjnych rozwiązań w drugiej kolejności".
W odpowiedzi na pytania z sali dodała, że uczestniczy nominowani do nagród, bez względu na to, czy je w końcu otrzymali, czy też nie, wykonali ogromną pracę na swoim terenie, której największą wartością jest identyfikacja własnych problemów. A sam udział w konkursie – jak podkreślił Jerzy Gryglewicz - wiązał się nie tylko ze żmudnym wypełnianiem pracochłonnej ankiety konkursowej, ale też z wolą ujawnienia stanu własnych finansów w punkcie wyjściowym i po wdrożeniu projektu.
Wolters Kluwer jest największym wydawcą publikacji prawniczych i biznesowych na rynku polskim. Od lat dostarcza najwyższej klasy wiedzę, nowoczesne rozwiązania, narzędzia i usługi dla profesjonalistów z branży prawniczej, podatkowej, biznesu, ochrony zdrowia, edukacji, administracji państwowej i samorządowej. Wspiera ich w podejmowaniu kluczowych decyzji tak by mogli działać pewnie i bez obaw.
W ofercie wydawnictwa znajdują się produkty elektroniczne, książki i czasopisma jak również szkolenia i konferencje (http://www.wolterskluwer.pl).
Wolters Kluwer S.A. jest częścią międzynarodowego koncernu Wolters Kluwer - globalnej i wiodącej firmy wydawniczej i dostawcy usług informacyjnych.
Wolters Kluwer osiąga roczne przychody (2012) w wysokości 3,6 miliarda euro, prowadzi działalność w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz regionie Azji i Pacyfiku, zatrudnia około 19 000 osób na całym świecie. Centrala Wolters Kluwer znajduje się w Alphen aan den Rijn w Holandii. Więcej informacji o naszej pozycji rynkowej, klientach, markach i organizacji na stronie: http://www.wolterskluwer.com.
Logo dostępne pod adresem:
KONTAKT:
Maria Gabriela Jasińska
PR and Communication Manager
Wolters Kluwer S.A.
tel. 22 535 80 13
tel. kom. +48 604 290 769
e-mail: mjasinska@wolterskluwer.pl
http://www.wolterskluwer.pl
Źródło informacji: Wolters Kluwer Polska
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.03.2014, 18:48 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |