Newsletter

KNF: nie będzie połączenia Idea Banku z Getin Noble Bankiem

01.06.2019, 09:28aktualizacja: 01.06.2019, 09:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie odmówiła wydania zezwolenia na połączenie, kontrolowanego przez Leszka Czarneckiego, Idea Banku z Getin Noble Bankiem. Komisja uznała, że powstały w wyniku fuzji bank nie spełniałby wymogów kapitałowych.

Z komunikatu KNF wynika, że główną przyczyną odmowy, jest niedopełnienie przez Idea Bank, obowiązku przedstawienia "kluczowych dla postępowania zaktualizowanych danych i projekcji finansowych dla banku powstałego w wyniku połączenia". Wnioskodawcy, czyli Idea Bank i Getin Noble Bank - jak czytamy w informacji - "nie wykazali spełnienia przez Połączony Bank wymogów kapitałowych wynikających z przepisów prawa".

KNF zauważa, że "uzasadnione wątpliwości budzi wiarygodność i możliwość realizacji działań założonych w przedłożonym biznesplanie Połączonego Banku, a zmierzających do spełnienia wymogów kapitałowych". W ocenie KNF, podważa to zasadność samego procesu łączenia Getin Noble Bank SA z Idea Bank SA, opartego przede wszystkim na założeniu dokapitalizowania Połączonego Banku przez nowego inwestora.

Jak czytamy w komunikacie, brak "dokapitalizowania Połączonego Banku bezpośrednio po połączeniu, skutkowałoby niedoborem kapitału (...), stanowiłoby o naruszeniu wymogów kapitałowych określonych w przepisach prawa, jak również o długoterminowym utrzymywaniu nierozwiązanych problemów oraz ryzyk dla Połączonego Banku oraz dla bezpieczeństwa gromadzonych w nim depozytów".

Plan połączenia Idea Bank i Getin Noble uzgodniły i podpisały w styczniu br. Zakładał on, że połączenie nastąpi poprzez przeniesienie całego majątku GNB jako spółki przejmowanej do Idea Bank. (PAP)

ewes/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.06.2019, 09:28
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ